Porównaj oferty

23 paź 2018

Gaz - baza wiedzy

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego? Sprzedaż i dystrybucja.

Gaz ziemny, choć nie jest tak niezbędny do funkcjonowania jak prąd, to jesteśmy przyzwyczajeni do wygody jaką daje chociażby ogrzewanie gazowe domów czy podgrzewanie wody. Ile ta wygoda kosztuje? Ile kosztuje 1kWh gazu ziemnego?

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje kWh gazu ziemnego? Sprzedaż i dystrybucja.
Wzrastająca świadomość Polaków dotycząca możliwości zmiany sprzedawcy prądu bardzo często wiąże się z obawą przejścia skomplikowanych procedur administracyjnych oraz dodatkowych kosztów, które trzeba będzie ponieść podczas procesu zmiany sprzedawcy. Rzeczywistość okazuje się jednak dużo prostsza.

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?

Średnia stawka gazu ziemnego w zależności od wybranego dostawcy oscyluje między 11 a 12,5 groszy brutto za kWh. Cena zależy od regionu kraju, w którym mieszkamy. Dodatkowo ważne jest to do jakiej grupy taryfowej zostaliśmy przypisani, czyli ogólnie przyjętej klasyfikacji zależnej od zużycia gazu w naszym domu czy firmie. Dla gospodarstw domowych wyróżniamy 3 taryfy W-1, W-2, W-3. Im wyższy numer przy literze ‘W’ tym większe roczne zużycie gazu jest wymagane do tego, żeby być w tej taryfie rozliczanym. Taryfy od W-4 do W-8 są skierowane do przedsiębiorstw a ich podział jest analogiczny do tego, który spotykamy w gospodarstwach domowych, ale dodatkowo ważnym parametrem jest tutaj moc umowna.

Rachunek za gaz – za co płacimy?

Rachunek za gaz jest rozbudowany, ponieważ składa się z należności, które pobierają od nas dystrybutor i dostawca gazu ziemnego. Zdarzają się przypadki, w których obowiązkowe opłaty stałe przewyższają wartość zużytego gazu. Może się tak dziać, gdy gazu ziemnego używamy tylko do gotowania. Sprawdźmy zatem, dlaczego mimo niewielkiego zużycia gazu rachunek może wydawać się relatywnie wysoki. Każdy rachunek składa się z poniższych elementów:
  • opłata abonamentowa– stała comiesięczna opłata za gotowość gazowni do dostarczania gazu do naszych gospodarstw domowych czy firm. Obejmuje również obszar obsługi klienta (kasjerki, inkasentów itd.).
  • opłaty sieciowej stałej – opłata zryczałtowana za utrzymanie dobrej jakości infrastruktury sieci gazowej (naprawy, remonty, rozbudowę sieci).
  • opłata sieciowej zmiennej – opłata za dostarczony gaz o określonych parametrach. Warto zwrócić uwagę, że klient może reklamować i domagać się odszkodowania w przypadku dostaw gazu o parametrach niezgodnych z ustalonymi ze sprzedawcą.
  • opłata za paliwo gazowe - ilość kWh zużytego gazu ziemnego.

W praktyce przyjęło się, że 50% wysokości rachunku za gaz stanowią opłaty dystrybucyjne, a drugą połowę opłaty związane ze sprzedażą gazu ziemnego. Ta proporcja w ciągu ostatnich lat się zmienia i coraz większy udział w rachunku za gaz mają opłaty dystrybucyjne.

Sprzedaż a dystrybucja gazu ziemnego

Na rynku gazu ziemnego definicja sprzedawcy a dystrybutora gazu ziemnego nie może być traktowana jako synonim czy zamiennik, bo odnosi się do innych obszarów działalności. Jako sprzedawcę określamy firmę zajmującą się handlem gazem ziemnym. Innymi słowy to podmiot, który kupuje gaz ziemny od wytwórców lub innych firm handlujących gazem na rynku energii i sprzedaje ten gaz klientom. Określa się go również mianem spółki obrotu. Pod pojęciem dystrybutora gazu ziemnego, zwanego inaczej operatorem systemu dystrybucyjnego, rozumiemy firmę, która jest odpowiedzialna za wszelkiego rodzaju aspekty techniczne dystrybucji czyli przesyłu gazu ziemnego (m.in. za jakość gazu, zapewnienie ciągłości dostaw, konserwację i bieżące naprawy sieci gazowej, czy rozbudowę tejże sieci).

Niższa cena kWh gazu? Zmień sprzedawcę gazu

Rynek sprzedawców gazu ziemnego rozwija się dynamicznie. Od 2017 roku dostępne są oferty ponad 80 różnych podmiotów. W związku z coraz większą różnorodnością ofert, warto skorzystać z dostępnych online zupełnie darmowo porównywarek cen gazu ziemnego. Narzędzie to pobierając tylko dwie dane wejściowe:
  • 1. kod pocztowy naszego gospodarstwa domowego czy firmy,
  • 2. wysokość ostatniego rachunku, przygotuje ranking najbardziej atrakcyjnych ofert.
Porównywarka uwzględni wszelkie parametry wpływające na różnice w cenie gazu ziemnego, a także możliwość regulowania opłat za rachunki online, niezmienną cenę w czasie trwania umowy itp.. Pamiętajmy, że umowę z dotychczasowym sprzedawcą gazu można rozwiązać w każdym momencie przy zachowaniu odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Decydując się na zmianę sprzedawcy gazu dajemy sobie szansę na optymalizację domowych i firmowych wydatków.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić