Porównaj oferty

19 sie 2019

Gaz - baza wiedzy

Ile kosztuje 1kWh gazu ziemnego?

Coraz więcej polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw korzysta z gazu ziemnego. Jest to komfortowy sposób na ogrzanie swojego domu, miejsca pracy czy podgrzanie wody. Konsumpcja rośnie, ale inwestycja w możliwość zakupu gazu z kierunku innego niż wschód Europy powoduje, że ceny nie wzrastają.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje 1kWh gazu ziemnego?
Przed podjęciem decyzji o zmianie sprzedawcy gazu warto wiedzieć z czego składa się cena 1kWh gazu, którą finalnie płacimy za gaz ziemny. Dostawcy gazu w Polsce co do konstrukcji wystawiają rachunki składające się z tych samych pozycji. Słowem wstępu trzeba wyjaśnić kilka zmian, które miały miejsce w ostatnich latach i które to wpłynęły na chociażby sposób rozliczenia za gaz ziemny. Zdecydowana większość odbiorców pamięta, że gaz rozliczany był w oparciu o zużycie metrów sześciennych – potocznie kubików. Dużo lepszą i zdecydowanie bardziej miarodajną jednostką jest kilowatogodzina (kWh). Powszechnie i od lat używana w energetyce jako miara zużytej energii. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata(kW). Dzięki tej małej zmianie można lepiej porównać koszty związane z używaniem określonych źródeł energii, a także nie trzeba stosować korekt, które były wymagane przy rozliczaniu gazu ziemnego w jednostce m3.

Co znajduje się na fakturze za gaz ziemny?

Za zużycie gazu ziemnego rozliczamy się z określoną w umowie ze sprzedawcą częstotliwością. Niezależnie od kogo kupujemy błękitne paliwo, to na rozliczeniu znajdziemy zawsze takie same informacje:
 • taryfa w jakiej jesteśmy rozliczani. Zobacz jakie kryteria są brane pod uwagę przy klasyfikacji np. do taryfy gazu ziemnego W-5, W-6, W-7 i W-8
 • numer konta i klienta,
 • szczegółowe zestawienie rozliczenia,
 • adres punktu poboru
 • kwota do zapłaty
 • termin zapłaty
Szczegółowo o tym jak czytać rachunek za gaz opisywaliśmy już na naszych stronach. Dziś przejdziemy dalej i napiszemy za co, ile i komu płacimy?

Sprzedaż gazu ziemnego

Jest to główna część rachunku. Składa się z wyliczenia: ilość zużytych kWh * cena za 1kWh. Kwota jaką zapłacimy za kWh wynosi w ostatnim czasie nawet poniżej 10 groszy netto za 1 kWh! To ile płacimy zależy od tego na jaką ofertę się zdecydujemy przy zawieraniu umowy. Są firmy, które zajmują się sprzedażą gazu i proponują stałą cenę w trakcie trwania umowy, wiąże się to z minimalnie wyższymi opłatami za kWh, jednak w zamian otrzymujemy gwarancje stabilności ceny. Jeśli wybierzemy opcję z brakiem gwarancji ceny to będziemy otrzymywali rachunki z różnymi wartościami w wierszu: „Paliwo gazowe”. Jest to opłata, która w całości trafia do naszego sprzedawcy. Odbiorca płaci sprzedawcy również opłatę abonamentową, która jest naliczana przez niektórych sprzedawców. Są to koszty prowadzenia administracji i pracowników zatrudnionych przez sprzedawcę. Są duże rozbieżności w tej kwestii, dlatego warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niezależnie od poziomu konsumpcji gazu ta opłata będzie zawsze naliczana, co finalnie często wpływa na ocenę atrakcyjności oferty.

Dystrybucja gazu ziemnego

W przypadku opłat za dystrybucję wyróżniamy dwie stawki:

 • Opłata dystrybucyjna stała – związana jest z kosztami utrzymania sieci i pracy dystrybutora.
 • Opłata dystrybucyjna zmienna – naliczana proporcjonalnie do poziomu zużycia gazu, jest przemnażana tak samo jak w przypadku sprzedaży: ilość zużytych kWh * opłata zmienna.

Obie te opłaty są opłatami, których nie da się uniknąć, są zawsze doliczane do naszego rachunku. Co ważne ich wysokość jest ustalana przez naszego dystrybutora i zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Oznacz to, że bez względu na to jaki sprzedawca ma podpisaną z nami umowę to wysokość opłat dystrybucyjnych pozostaje na tym samym poziomie.

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego - przykłady

Najłatwiejszym sposobem obliczenia stawki kWh gazu ziemnego jest podzielenie wysokości rachunku przez liczbę zużytych kWh gazu ziemnego. Co ważne, wynik z każdego rachunku może być inny. Wszystko za sprawą opłat stałych. Niemniej jednak prawidłowe będzie, jeśli powiemy, że za 1 kWh w Polsce odbiorcy gazu ziemnego płacą ok. 18 groszy brutto za 1 kWh

Powyższa kwota jest prawdziwa jeśli w ciągu miesiąca zużyliśmy 4 000 kWh, nasza grupa taryfowa to W-3, a koszty to:

 • Opłata dystrybucyjna stała wynosi [brutto] 4,14 gr/kWh
 • Opłata dystrybucyjna zmienna wynosi [brutto] 41,39 zł/miesiąc
 • Opłata za Paliwo gazowe wynosi [brutto] 12,66 gr/kWh
 • Opłata abonamentowa wynosi [brutto] 9,70 zł/miesiąc

Wnioski jaki możemy wyciągnąć z powyższego przykładu są następujące:

 • opłata za paliwo gazowe stanowi ok. 2/3 wysokości rachunku za gaz ziemny
 • opłata dystrybucyjna stała jest ponad 4 razy wyższa od opłaty abonamentowej

Poniżej załączamy screen z naszego narzędzia gdzie wykonywane jest porównanie cen gazu. Tam znajdziecie aktualne oferty sprzedaży gazu ziemnego zarówno dla klientów indywidualnych jak i gaz ziemny dla firm. Widać wyraźnie, że każdy rachunek za gaz można obniżyć o kilka procent. To jaka będzie finalna różnica i ile kosztuje kWh gazu ziemnego w danym okresie czasu należy sprawdzić w specjalnie stworzonym do tego narzędziu.

ile kosztuje 1 kwh gazu ziemnego

Sprawdź ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w naszej porównywarce cen gazu optimalenergy.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić