Porównaj oferty

8 lut 2020

Gaz - baza wiedzy

Gaz ziemny w PGNiG w nowym roku będzie tańszy, ale nie najtańszy

Nowy rok okazał się łaskawy dla odbiorców gazu ziemnego. Wszystko ze względu na decyzje obniżającą cenę 1 kWh błękitnego paliwa. Będzie taniej, ale jak się okazuje obniżka cen nie jest proporcjonalna do obniżek cen obserwowanych na Towarowej Giełdzie Energii. Taka sytuacja powoduje, że chodź nasze rachunki będą delikatnie niższe to i tak na rynku nie zabraknie bardziej atrakcyjnych ofert. Gaz dla biznesu pozostaje bez zmian.

Wróć do: Aktualności Gaz ziemny w PGNiG w nowym roku będzie tańszy, ale nie najtańszy

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni otrzymamy pierwsze w tym roku rachunki za gaz ziemny. Będą one niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, nie tylko ze względu na dużo cieplejszą zimę i wynikające z tego niższe zużycie gazu w wielu domach. Główny powód to zmiana ceny taryfowej w PGNiG. Klienci rozliczani w oparciu o taryfę firmy PGNiG zapłacą o niecałe 3% mniej za paliwo gazowe niż w roku ubiegłym.

Gaz w PGNiG będzie tańszy, ale...

Niższe ceny gazu jakie zapłacimy w 2020 roku dla analityków z rynku energii nie są zaskoczeniem. Patrząc na cenę hurtową po jakiej zakupuje się gaz ziemny widać wyraźnie było, że ceny spadną. Dziwić mogą dwie kwestie:

  1. Pierwszą jest czas wprowadzenia takiej zmiany. Tak długie zwlekanie z obniżką cen dla klientów indywidualnych nie można usprawiedliwiać faktem, że poprzednia taryfa obowiązywała do 31 grudnia 2019 roku. Spółki mogą w każdej chwili składać wnioski o korektę taryf. W praktyce jednak najczęściej dzieje się to w przypadku, kiedy cena zakupu gazu ziemnego wzrasta, a nie spada...
  2. Drugą jest wysokość zmian ceny. Tak niska obniżka nie oddaje tego co działo się na giełdzie, gdzie błękitne paliwo osiąga rekordowo niskie ceny zakupu.

To wszystko powoduje, że chodź nasze rachunki nie wzrosną w roku 2020 to jest spora grupa firm, u których za gaz ziemny zapłacimy jeszcze mniej.

Najtańszy gaz ziemny ofertują inne firmy na rynku

Sprawdźmy w takim razie jak wygląda sytuacja u innych sprzedawców gazu i czy tani gaz dla domu znajdziemy w innych ofertach niż PGNiG. Jak widać na poniższym obrazku, są firmy, które oferują dużo niższą cenę za 1 kWh paliwa gazowego. Tańszy gaz od PGNiG znajdziemy w naszej porównywarce:

tańszy gaz ziemny

źródło: porównywarka cen gazu optimalenergy.pl z dnia 7.02.2020 rok

Powyższe zestawienie pochodzi z naszej porównywarki cen. Celowo ukryte zostało logo firm, które oferują lepsze warunki niż firma PGNiG dla klientów rozliczanych na stawkach taryfowych. Po pierwsze nie sugerujemy i nie promujemy konkretnego sprzedawcę. Pokazujemy jednak, że wybierając oferty wolnorynkowe można zaoszczędzić ponad 10% na zakupie paliwa gazowego. To bardzo dużo szczególnie dla tych z nas, którzy gazem ziemnym podgrzewają ciepłą wodę użytkową, a przede wszystkim ogrzewają swoje mieszkania czy też domy.

Pamiętajmy jednak, że każdy alternatywny sprzedawca gazu może dowolnie ustalić swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego oraz wysokość opłaty abonamentowej. Często także przy podpisywaniu umowy na zakup gazu ziemnego oferowane są także inne produkty, za które trzeba zapłacić. Podejmując decyzje o wyborze konkretnej oferty sprawdźmy czy na pewno jest ona dla nas atrakcyjna i czy zostaliśmy poinformowani o kosztach z jakimi podpisanie nowej umowy się wiąże. Te wszystkie opłaty są prezentowane w szczegółach naszego zestawienia. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie co mówi porównywarka cen gazu ziemnego i czy gaz ziemny od PGNiG będzie faktycznie droższy od ofert konkurencyjnych. Przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdźmy wszystkie warunki umowy.

Co wpłynęło na obniżkę ceny gazu ziemnego w Polsce?

Na koniec wróćmy jeszcze do tego po ile gaz ziemny jest na rynku dostępny. Tak jak napisaliśmy wcześniej dużo tańszy zakup gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii to fakt. Dzieje się tak, ponieważ przede wszystkim w ciągu ostatnich lat udało się zdywersyfikować kierunki dostaw gazu ziemnego do naszego kraju. Jeszcze kilka lat temu głównym i patrząc na skalę działań - jedynym kierunkiem dostaw gazu była Rosja. Obecnie funkcjonujący gazoport w Świnoujściu, a także budowany rurociąg Baltic Pipe powodują, że nasza jako kraju pozycja negocjacyjna przy ustalaniu cen zakupu gazu ziemnego jest nieporównywalnie bardziej korzystna. W skrócie rynek gazu działa dokładnie tak samo jak każdy inny rynek: im większy wybór (konkurencja) w dowolnym obszarze tym lepiej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić