Porównaj oferty

1 kwi 2019

Gaz - baza wiedzy

Czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca?

Urząd Regulacji Energetyki wydał ponad 200 koncesji na obrót paliwem gazowym w Polsce. Nie każda z firm mających odpowiednie pozwolenia zdecydowała się na prowadzenie sprzedaży. Mimo to dla nas - odbiorców oznacza to, że mamy spory wybór spośród firm zajmujących się sprzedażą gazu ziemnego. Czy zmiana sprzedawcy gazu niesie ze sobą korzyści?

Wróć do: Aktualności Czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca?

Czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca? Jakie różniece w cenie za kWh?

Pierwszym krokiem do zmiany sprzedawcy gazu jest wybranie najlepszej oferty spośród dostępnych. Głównym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest cena za kWh gazu i opłata abonamentowa. To od nich zależy jaką kwotę na rachunku zobaczymy po zużyciu określonej ilości kWh gazu. Na jakie różnice w cenie możemy liczyć? Podstawa to odpowiedź na pytanie ile gazu potrzeba do ogrzania domu w którym mieszkamy. Ceny kWh to różnica kilku groszy na każdej kWh. Co do opłaty abonamentowej – nie wszyscy ją stosują. Zdarzają się oferty, które zawierają tę opłatę w wysokości 10zł ale też takie gdzie dopłacimy tylko 3 zł. Najlepszym sposobem na określenie czy opłaca nam się dana oferta jest skorzystanie z porównywarki cen gazu, która za nas obliczy różnicę w wysokości rachunku za gaz. Różnice będą tym większe im więsze jest zużycie gazu ziemnego.

Oferty sprzedawców gazu ziemnego

Nowo powstałe firmy i te, które pojawiły się na naszym rynku przychodząc z zagranicy powoli zdobywają coraz więcej klientów. Właściwie można powiedzieć, że klienci są stopniowo odbierani PGNiG i nie będzie to duże nadużycie. Ponad 95% sprzedaży wciąż jest prowadzone właśnie przez tę firmę i powoli wskaźniki dotyczące sprzedaży zaczynają się zmieniać na korzyść pozostałych firm energetycznych. Dużo przedsiębiorstw zajmujących się tym samym oznacza dużą konkurencję i różnorodność. Póki co jednak w kontekście cen za gaz nie zobaczymy jeszcze ofert, które wbiją nas w fotel, gdy zobaczymy super niskie ceny za kWh gazu ziemnego. Na ten moment atrakcyjność ofert na gaz najczęściej podnoszą dodatkowe usługi powiązane w pewnym stopniu ze sprzedażą błękitnego paliwa. Oferty dual-fuel na prąd i tani gaz dla domu są dużo bardziej opłacalne, dzięki nim koszty są dobrze optymalizowane i odbiorcy są w stanie zaoszczędzić naprawdę duże kwoty. Oprócz takich ofert, dostępnych jest wiele pakietów z dostępem do usług elektryka, ubezpieczenia i wielu innych. Są także oferty, które oferują pewną ilość kWh za darmo lub gwarancję stałej ceny. Wszystkie te promocje warto rozpatrzyć. Na pewno jest w czym wybierać! Wybór może ułatwić nasz ranking sprzedawców gazu.

Opłaca się zmienić sprzedawcę gazu?

Tak! Zmiana dostawcy gazu ziemnego opłaca się. Im więcej zmian tym lepiej dla nas samych. Uwolnienie rynku po to zostało wprowadzone, żeby z niego aktywnie korzystać i oszczędzać na tańszej błękitnej energii. Wybierając odpowiednią ofertę możemy liczyć, że nasze rachunki zmaleją o 5-20%. Wiele osób tłumaczy, że taka różnica nie jest satysfakcjonująca. Przed zmianami cen można się zabezpieczyć wybierając oferty z gwarancją ceny, wtedy przez rok lub dwa lata otrzymujemy rachunki niezależnie od cen rynkowych, które w najbliższym czasie na pewno będą wyższe. Czy rachunki niższe o 5-20% są wystarczające? W skali roku może być to nawet kilkaset złotych, dlatego każdy musi sam określić, czy przejdzie obojętnie obok takich oszczędności.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.2 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić