Porównaj oferty

2 lis 2018

Gaz - baza wiedzy

Ceny gazu ziemnego dla firm

Ceny gazu ziemnego dla firm wpływają nie tylko na kondycję finansową samej spółki, która gaz ziemny kupuje, ale także w sposób pośredni przekłada się na ceny usług czy towarów jakie firma świadczy. Wyższe koszty zakupu błękitnego paliwa finalnie i tak będziemy chcieli przenieść na klienta końcowego. W jaki sposób zabezpieczyć się przed wzrostem cen gazu ziemnego?

Wróć do: Aktualności Ceny gazu ziemnego dla firm

Ceny gazu ziemnego dla firm a grupa taryfowa

Pierwszym aspektem na jaki musimy zwrócić uwagę to wybór grupy taryfowej gazu ziemnego. Niestety, ale w przypadku gazu ziemnego nie mamy tak dużego pola manewru jak chociażby przy doborze grupy taryfowej energii elektrycznej. Przede wszystkim cen gazu ziemnego o każdej porze dnia jest taka sama. Czynnikami jakie decydują o tym, w której grupie odbiorców będziemy rozliczani są:

  • deklarowane średnie roczne zużycie gazu ziemnego
  • moc przyłącza gazowego
  • wskaźnik nierównomierności poboru gazu
  • częstotliwością odczytu licznika (dla taryf od W-1 do W-3)

Zmiana grupy taryfowej gazu ziemnego jest ściśle związana z dwoma pierwszymi czynnikami. Jeśli w ciągu ostatnich miesięcy zużywamy mniej gazu ziemnego to automatycznie zostaniemy przeniesieni do grupy taryfowej oznaczonej niższą cyfrą. Co to oznacza? Niestety, ale wyższą cenę za każdą zużytą kWh gazu ziemnego przy jednoczesnym obniżeniu comiesięcznej stawki za opłatę dystrybucyjną stałą za każde przyłącze gazu ziemnego. Czy obniżenie stawki za opłatę dystrybucyjną stałą zrekompensuje nam wyższą cenę za paliwo gazowe? Niestety, ale tylko w niewielkim stopniu. Ten sam problem dotknie nas w zawiązku ze zmianą opłat za dystrybucję gazu ziemnego. Im wyższa grupa taryfowa tym bardziej preferencyjne koszty zakupu każdej kWh gazu ziemnego. Dystrybutorzy gazu ziemnego cenią sobie wolumen zużycia - im więcej gazu ziemnego zużywamy tym miej jednostkowo za niego płacimy.

Podsumowując: po pierwsze nie mamy sami bezpośrednio wpływu na grupę taryfową w jakiej się rozliczamy - jest ona zależna przede wszystkim od zużycia gazu ziemnego. Po drugie, przejście do niższej grupy taryfowej oznacza wyższy jednostkowy koszt zakupu każdej 1 kWh

Czy ceny gazu ziemnego dla firm można obniżyć?

Można. Tak jak wspomnieliśmy wyżej w obszarze dystrybucji gazu ziemnego nie mamy pola do manewru. Zostaje nam przede wszystkim obszar sprzedaży gazu. Tutaj różnica w wysokości stawek, jakie są proponowane na wolnym rynku sprowadzają się do zmian ceny:

  1. Comiesięcznej opłaty abonamentowej [zł/mc]
  2. Opłaty za paliwo gazowe [zł/kWh]

Oferty na tańszy gaz ziemny dla firm znajdziecie na naszych stronach w porównywarce cen gazu ziemnego. Wolny rynek energii: prądu i gazu daje każdemu przedsiębiorcy możliwość wyboru dowolnej oferty. O ile w przypadku przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego mamy tzw. monopol naturalny czyli jedna firm w danym obszarze świadczy usługi fizycznych dostaw gazu ziemnego, o tyle w przypadku sprzedaży możemy wybrać dowolny podmiot, od którego ten gaz ziemny kupować będziemy.

Ile w takim razie można zyskać zmieniając sprzedawcę gazu? To zależy kiedy czytasz ten artykuł :) Ceny gazu ziemnego 2019 dla firm zmieniają się dynamicznie. Aktualne oferty dostępne są w naszej porównywarce cen gazu dla firm. Sprawdź koniecznie aktualne oferty. Pamiętaj też o tym, że zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego na alternatywnego sprzedawcę możesz zyskać nie tylko niższą cenę za kWh gazu ziemnego, niższą stawkę opłaty abonamentowej, ale także dostęp do innych dedykowanych usług czy promocji np. takich jak zakup prądu i gazu w pakiecie i rozliczanie się w oparciu o jedną FV za energię: prąd i gaz.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić