Porównaj oferty

Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki

Ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce trwa. Jest to bez wątpienia wynik stale rosnących cen energii elektrycznej, dlatego też producenci paneli fotowoltaicznych szukają nowych sposobów, aby z ich produktów mogło skorzystać jak najszersze grono osób. Do tej pory ich rozwiązania skierowane były głównie do mieszkańców domków jednorodzinnych oraz właścicieli firm, jednak coraz więcej mówi się o fotowoltaice balkonowej. To ciekawa alternatywa dla osób mieszkających w blokach.

Wróć do: Aktualności Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki

Fotowoltaika balkonowa – co warto o niej wiedzieć?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można umieścić ogniwa fotowoltaiczne na balkonie w bloku. Jak do tej pory nie było to powszechne rozwiązanie, co zapewne wynika z faktu, iż osoby mieszkające w tego typu budynkach wielorodzinnych z reguły zużywają mniej prądu, niż mieszkańcy domów. Nie da się jednak ukryć, że koszty energii elektrycznej idą w górę i są odczuwalne dla wszystkich. Co więcej, fotowoltaika na balkon jest legalna, niemniej konieczne jest uzyskanie zgody osoby zarządzającej budynkiem.

W przypadku pozytywnej odpowiedzi należy złożyć odpowiedni wniosek do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w którym zamieszczony będzie projekt planowanej instalacji. Konieczne jest podanie danych takich jak dokładne miejsce montażu, czy ewentualny wpływ paneli na infrastrukturę budynku. Ważnym elementem takiego pisma jest także projekt elektrowni, w którym pod uwagę jest brana wytrzymałość elementów konstrukcyjnych balkonu.

Warto wiedzieć, że na balkonie można zbudować zarówno instalację typu on-grid, jak i off-grid oraz plug and play.

fotowoltaika balkonowa

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Wszystko zależy od tego, jaki model zostanie wybrany. W przypadku systemu typu on-grid będzie on współpracował z publiczną siecią. Oznacza to, że obowiązkowy jest montaż licznika dwukierunkowego, który odnotowuje ilość energii zarówno pobranej, jak i przekazanej do sieci. Niestety to rozwiązanie ma pewne wady, gdyż ze względu na niewielką liczbę paneli słonecznych, które zmieszczą się na balkonie, ilość prądu przekazanego do sieci jest niewielka lub nie ma jej wcale.

Drugim rozwiązaniem jest model off-grid, który umożliwia magazynowanie energii w akumulatorze. Jest to dobry sposób, który pozwala realnie obniżyć rachunki za prąd.

Trzecia opcja to instalacja fotowoltaiczna typu plug and play. Jest to najbardziej polecany model w przypadku fotowoltaiki balkonowej. Zestaw zawiera panele słoneczne, inwerter oraz specjalne kable. Konieczne jest również zamontowanie licznika dwukierunkowego. Inwerter wystarczy podłączyć do gniazdka. Należy przy tym pamiętać o zgłoszeniu użytkowania zestawu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie

Istotną kwestią jest to, że okres, po którym zyski związane z wykorzystaniem paneli słonecznych na balkonie pokryją wydatki związane z ich zakupem i instalacją, jest trudny do oszacowania. Nie należy nastawiać się też na realne zarobki związane ze sprzedażą prądu do sieci, niemniej oszczędności związane z wykorzystywaniem zgromadzonej energii elektrycznej mogą już być znaczące. Istotną korzyścią jest także możliwość wykorzystania nadwyżek energii zgromadzonych w akumulatorze w przypadku przerwy w dostawie prądu od dostawcy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie

Co ciekawe, systemy fotowoltaiczne na balkon nie są zbyt skomplikowane i bardzo często nie wymagają udziału specjalnej ekipy fachowców do ich zainstalowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do montażu licznika dwukierunkowego konieczny jest udział osoby do tego uprawnionej. Warto także skorzystać z pomocy elektryka, który oceni stan instalacji elektrycznej w mieszkaniu, do której podłączona ma być fotowoltaika.

fotowoltaika balkonowa2

Zalety i wady fotowoltaiki balkonowej

Tak jak zostało już wspomniane, ogniwa fotowoltaiczne na balkonie pozwalają na oszczędności związane ze zużyciem prądu w mieszkaniu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także łatwy sposób montowania, który zazwyczaj nie wymaga angażowania fachowców. To nie tylko przyśpiesza możliwość rozpoczęcia korzystania z paneli słonecznych, ale także pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Co więcej, tego typu urządzenie zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu szansę na wykorzystanie takiego systemu mają nawet osoby posiadające niewielki balkon.

Należy jednak wspomnieć o pewnych wadach fotowoltaiki balkonowej. Otóż jak łatwo się domyślić, generuje ona znacznie mniejszą ilość prądu od paneli słonecznych umieszczonych np. na dachu domku jednorodzinnego. Duże znaczenie ma także to, na jaką stronę zwrócony jest konkretny balkon. Najkorzystniejsza jest orientacja południowa lub południowo-zachodnia. Ponadto obecnie nie ma możliwości otrzymania wsparcia w postaci dotacji na zakup systemu fotowoltaicznego na balkon. Cały koszt związany z zakupem instalacji, jej montażem i ewentualną wymianą licznika ponosi osoba prywatna, która chce założyć panele na swoim balkonie.

Jak widać, decyzja związana z wykorzystaniem ogniw do produkcji prądu na balkonie w bloku musi być bardzo dobrze przemyślana. Niemniej coraz więcej osób rozważa taką opcję i decyduje się na nią. Każdy sposób, który może przynieść ulgę dla domowego budżetu, jest godny rozważenia.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić