Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 25.02.2018
Strona główna > Aktualności > Dystrybucja prądu > Zapotrzebowanie na moc w Polsce

Zapotrzebowanie na moc w Polsce

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Zapotrzebowanie na moc w Polsce

Zastanawiałeś się dlaczego w Polsce występuje podział na różne taryfy? Pierwszym czynnikiem wpływającym na rodzaj taryfy jest poziom napięcia sieci, następnie moc umowna. Trzecim, także istotnym parametrem jest podział taryf ze względu na strefy czasowe. Sprzedawcy i operatorzy dzieląc dobę na „części” posługują się nazwami takimi jak: szczyt, pozaszczyt, szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy itd. Nazwy stref i przypisane do tych nazw przedziały czasowe wiążą się z dobowym rozkładem zapotrzebowania na moc w Polsce.

Zapotrzebowanie na moc a cena za 1 kWh

Jak widać na załączonym obrazku zapotrzebowanie ma moc w ciągu doby jest różne w zależności od pory dnia. Zacznijmy swoją analizę od godziny 6 rano. Jak widzisz wtedy właśnie zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie wzrasta, wiąże się to przede wszystkim z faktem, że wielu ludzi idąc do pracy lub szkoły, właśnie w tym czasie szykuje sobie śniadanie, słucha radia czy korzysta z łazienki wykorzystując urządzenia podłączone do sieci.. Wzrost trwa do godziny 13-14. Ten okres w zależności od taryfy nazywany jest np. szczytem przedpołudniowym, a cena za 1 kWh w tym okresie jest wysoka, ponieważ zapotrzebowanie na energię jest duże.

 

Źródło: http://www.pse-operator.pl/

Od godziny 14 do 16.30-17 odnotowywane jest obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Wielu ludzi kończąc prace wyłącza komputery i maszyny na których pracuje udając się do swoich domów, a w szkole najczęściej kończą się lekcje. Bardzo często w taryfach dwustrefowych właśnie w tym okresie możemy korzystać ze „stawek nocnych”. Chodzi o to, żeby w przeciągu całej doby zanotować jak najmniejsze wahania mocy. Dzięki temu elektrownie pracują z tym samym obciążeniem, a co za tym idzie nie generują strat związanych ze spadkiem ich sprawności. Stawki nocne swoją niższą ceną mają zachęcić użytkowników znajdujących się wtedy w domach do włączania np. prania, aby zużycie energii spadło w jak najmniejszym stopniu.

      Od godziny 17 zaczyna się tzw. szczyt popołudniowy, wzrost poboru mocy może trwać nawet do godziny 21. W tym czasie Polacy przygotowują obiad, oglądają telewizję, spędzają czas na przy komputerze.

Od godziny 21 odnotowuje się spadek zużycia energii elektrycznej i trwa on aż do godzin rannych dnia następnego, w tym czasie zaczyna obowiązywać tak zwana taryfa nocna. Przy taryfach dwustrefowych i trójstrefowych występuje wtedy najniższa stawka opłaty za 1 kWh, wiąże się to z tym co zostało już wcześniej napisane, czyli z chęcią utrzymania zużycia energii elektrycznej na stałym poziomie przez całą dobę, ta niska stawka ma zachęcić klientów do korzystania z urządzeń elektrycznych także w nocy.

Powyżej opisane zostało zapotrzebowanie dobowe na energię elektryczną. Jak zapewne zauważyłeś dwie krzywe naniesione na wykresie pokazują dni w których odnotowane zostały największe (styczeń) i najniższe (kwiecień) zapotrzebowania na moc. Poniżej przedstawione jest zestawienie jak zużycie energii elektrycznej w Polsce przedstawia się w przekroju całego roku. Łatwo zaobserwować, że najwięcej energii elektrycznej zużywamy zimą, kiedy dni są krótsze, a my oświetlamy pomieszczenia dłużej i w większej ilości niż latem. Dodatkowo większe zapotrzebowanie wynika z ogrzewania mieszkań energią elektryczną.

 

Źródło: http://www.pse-operator.pl/ 

Zapotrzebowanie na moc: dobowe i całoroczne            

Jakie jeszcze czynniki wpływają na dobowe, lub całoroczne zużycie energii elektrycznej w Polsce?

            Wpływ mają przypadające święta, a także imprezy sportowe. Podczas ważnych spotkań Polacy bardzo tłumnie zasiadają przed telewizorami co powoduje wzrost poboru energii. Taki sam efekt ma miejsce w trakcie ważnych świąt narodowych czy podczas oglądania ulubionych seriali, które przyciągają przed telewizory miliony Polaków.

            Na przedstawionym powyżej wykresie naniesione zostało średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu 12 lat. Widać wyraźnie, że z roku na rok to zużycie jest coraz większe. Ma to związek z ciągle rozwijającym się przemysłem, a także wzrostem „gadżetów” instalowanych w mieszkaniach, które aby działać potrzebują podłączenia do sieci. 

Tagi:
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl