optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Forbes
Tvn 24

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Dystrybucja prądu > Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Słownik pojęć Optimal Energy. Czym jest zasada TPA?

Co to jest zasada TPA ?

 

TPA

Third Party Access (TPA) czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, daje prawo odbiorcy energii elektrycznej, czyli Tobie,  do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy.

Aktem prawnym Unii Europejskiej, w którym zawarto zasadę TPA jest dyrektywa 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej i uchylająca dyrektywę 96/92/WE. Dyrektywa ta nakłada obowiązek na państwa członkowskie (w tym na Polskę) umożliwienia odbiorcom energii elektrycznej zmianę sprzedawcy. Od 1 lipca wszyscy obywatele Polski mają możliwość wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, bez względu na miejsce zamieszkania czy aktualną grupę taryfową w jakiej są rozliczani.

      W Polsce klientów rynku energii elektrycznej można podzielić na dwie główne grupy - pierwszą grupą są duzi odbiorcy energii elektrycznej (taryfy A, B oraz C), drugą natomiast, to odbiorcy indywidualni, którzy są rozliczani według taryfy G.

Jak wskazuje sama nazwa zasady TPA, w całym procesie sprzedaży energii elektrycznej uczestniczą trzy podmioty:

- pierwszym z nich jest odbiorca energii elektrycznej, który sam decyduje u kogo i za ile kupuje energię elektryczną

- drugim jest przedsiębiorstwo sprzedające energię elektryczną, które w każdej chwili możesz zmienić

- trzecim natomiast jest Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jest to podmiot, który jest właścicielem całej infrastruktury przesyłowej oraz liczników, z których odczytywane jest Twoje zużycie prądu. OSD jest przydzielany do konkretnego obszaru i nie ma możliwości jego zmiany.

Powrót