optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Forbes
Tvn 24
Wprost
Strona główna > Aktualności > Cena prądu u sprzedawcy > Obliczanie zużycia energii elektrycznej

Obliczanie zużycia energii elektrycznej

12345

Ocena 4.3/5 (4 głosy/ów)

Obliczanie zużycia energii elektrycznej
Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest proste i szybkie. Wystarczy znać podstawowe jednostki fizyczne i zasady mnożenia.

Obliczanie zużycia energii

Od czego należy zacząć i czy to rzeczywiście takie proste ? Otóż pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta która pojawia się na licznikach to kWh, więc jak sama nazwa jednostki wskazuje jest to połączenie kW z godzinami (h). Czego jednostką są kW ? Mocy elektrycznej. Oczywiście przedrostek kilo oznacza, że wartość ta jest stosunkowo duża i moc urządzeń w naszym domu nie jest zwykle wyrażana w kW, a jedynie w W (watach). Dlatego też jeśli moc mamy podaną w watach musimy ją przeliczyć na kW. Jak tego dokonać ? Otóż wartość podaną w watach należy podzielić przez tysiąc. Nie do końca jasne ? To przyda się przykład.

Załóżmy, że suszarka elektryczna ma moc 700 W. Żeby przeliczyć moc na kWh dzielimy 700 W na 1000.

700/1000 = 0,7 kW

Znamy już moc urządzenia, teraz więc kolej na obliczenie czasu jego użytkowania. Dla obliczania energii potrzebne są godziny. Nie wszystkie urządzenia pracują jednak tak długo. Co więc, gdy suszymy włosy tylko 15 minut ? Należy dokonać przeliczenia czasu na godziny, a że godzina ma 60 minut, zatem 15 minut stanowi 1/4 godziny, co w ułamku dziesiętnym zapiszemy jako 0,25 h.

Teraz pozostaje nam tylko pomnożyć czas przez moc i zużycie energii dla jednego urządzenia gotowe.

Zużycie energii dla naszej suszarki wyniesie 0,7 kW x 0,25 h = 0,175 kWh

W przypadku bojlera, które moc jest znacznie większa i podawana od razu w kW będą znacznie prostsze obliczenia. Jeśli bojler chodzi np. przez 2 h dziennie, a jego moc wynosi 2 kW obliczenia są wręcz banalne.

2 kW x 2 h = 4 kWh

Czajnik elektryczny również ma dużą moc zwykle na poziomie 1,5 kW, ale jego czas działania w ciągu doby to zaledwie około 10 minut, włączamy go jednak codziennie stąd też zuzycie roczne wyniesie.

1,5 kW x 0,17 h * 365 = 91,25 kWh

Lodówka wbrew pozorom wcale nie pracuje przez 24 godziny na dobę. Załącza się jedynie co jakiś czas na kilka minut co objawaia się w postaci charakterystycznego odgłosu "brzęczenia". Ile lodówka zużywa energii w ciągu doby podane będzie bezpośrednio na urządzeniu np. Deklarowane dzienne zużycie energii: 0,7 kWh/dzień. Rocznie będzie to zatem:

0,7 kWh/dzień x 365 dni = 255,5 kWh

Excel obliczeniowy pomoże

Żeby nie przeliczać wszystkiego za każdym razem od początku i ręcznie można stworzyć sobie tabelkę z formułami obliczeniowymi i rozpisać zużycie energii w domu na cały tydzień, miesiąc, czy rok. W ten sposób zobaczymy, gdzie zużywamy energii najwięcej i zastanowić się co z tym faktem można zrobić.


Powrót