Porównaj oferty
Awarie i wyłączenia w Tauron
OptimalEnergy

Awarie i wyłączenia w Tauron

Firma Tauron rozumiana jako grupa kapitałowa skupia w swoich strukturach różne spółki wchodzące w skład Grupy Tauron. Jedną z wiodących działalności jest ta związana z dystrybucją energii elektrycznej. Spółka Tauron Dystrybucja S.A. jest podmiotem, który opiekuje się liniami średniego i niskiego napięcia na obszarze południowej Polski. 

Awarie i wyłączenia na południu Polski

Rejon, który jest nadzorowany przez firmę Tauron w sposób szczególny narażony jest na częste awarie sieci elektroenergetycznych. Chodzi przede wszystkim o obszary górskie. Mrozy, zalegający śnieg, silne wiatry łamiące drzewa, to wszystko powoduje, że ilość awarii związanych z dostarczaniem prądu do klientów indywidualnych i biznesowych jest bardzo duża.

Awarie usuwane przez firmę Tauron - kontakt

W sytuacji braku dostępu do energii elektrycznej możemy zgłosić awarię na dwa sposoby:

  • korzystając z formularza dostępnego na stronie firmy Tauron Dystrybucja, który możecie znaleźć na stronach Tauron Dystrybucji
  • Dzwoniąc pod numer telefonu: 991

Żyjemy na szczęście w czasach kiedy brak prądu nie oznacza całkowitego odłączenia nas od świata zewnętrznego, dzięki temu, że posiadamy telefony komórkowe. Dzięki nim bez problemu w przypadku awarii możemy poinformować firmę o takim zdarzeniu.

 

Mamy także trzecią opcję, dostępną pod numerem telefonu: 32 303 0 991. Dzwoniąc pod ten numer możemy uzyskać informacje na temat planowanych wyłączeń lub awarii, które już zostały zgłoszone i są w trakcie naprawiania.

Unikanie awarii i wyłączeń prądu - inwestycje w infrastrukturę

To, że nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować problemów z dostawami prądu do naszych domów czy firm wie każdy. Można natomiast w bardzo dużym stopniu minimalizować potencjalne wystąpienia takich zdarzeń. Firma Tauron bardzo mocno inwestuje w rozwiązania z jednej strony wspierające działania w przypadku wystąpienia awarii, aby szybciej je usuwać. Z drugiej strony w rozwiązania, które mają na celu zapobiegać tego typu sytuacją. W szczególności duże inwestycje kładzione są na:

  1. Wymiana słupów i linii energetycznych. Stare kilkudziesięcioletnie, czasami drewniane konstrukcje wytrzymują dużo mniejszy napór wiatru niż nowe betonowe słupy energetyczne
  2. Rozbudowa infrastruktury przesyłowej - budowa nowych linii
  3. Wycinka starych drzew znajdujących się blisko linii elektroenergetycznych
  4. Modernizacja stacji transformatorowych i GPZ'tów. Awarie nie są związane tylko i wyłącznie z pozrywanymi liniami. To w dużej mierze problem starych urządzeń odpowiedzialnych np. za zmianę napięcia elektrycznego
  5. Inwestycja w oprogramowanie umożliwiające jeszcze lepsze wykorzystywanie obecnej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej

Planowane wyłączenia prądu w Tauron

Na koniec napiszmy jeszcze parę słów na temat planowanych wyłączeń prądu. Te najczęściej mają związek z wcześniej wspomnianą modernizacją istniejącej infrastruktury. Linie przesyłowe, słupy czy też transformatory powinny, a właściwie muszą być regularnie serwisowane i sprawdzane. 

Informacje o planowanych włączeniach prądu są dostępne na stronie firmy Tauron Dystrybucja, w urzędach gminy, na lokalnych portalach, a także wywieszane są odpowiednie informacje na słupach ogłoszeniowych i klatkach schodowych.