Porównaj oferty
Sprzedawca rezerwowy Tauron
OptimalEnergy

Sprzedawca rezerwowy Tauron

Kłopoty finansowe firm sprzedających prąd lub błędy formalne przy zawieraniu umów sprzedaży prądu powodują, że bardzo rzadko, ale jednak możemy trafić na tzw. taryfę rezerwową. Wszystko zaczyna się od otrzymania informacji, z której dowiadujemy się o wypowiedzeniu nam umowy. Co zrobić w takiej sytuacji? Dostawą energii do naszego lokalu od tego momentu będzie zajmował się sprzedawca rezerwowy. Kim jest ten sprzedawca i jak długo będzie prowadził nasze rozliczenie?

Kto przejmuje rachunek?

Tauron Dystrybucja S.A działa na południu Polski i to tam sprzedaż rezerwowa jest rozwiązywana przez tę firmę energetyczną. Tauron ma podpisane umowy z kilkudziesięcioma firmami, które mogą przejąć rachunek klientów pełniąc funkcję sprzedawcy rezerwowego. I jest tak aż do momentu, kiedy zostanie zawarta nowa umowa. Zanim to się stanie taki sprzedawca będzie rozliczał odbiorcę za zużycie energii. Ciągłość dostaw prądu jest zagwarantowana dla każdego odbiorcy, oczywiście trzeba regularnie opłacać rachunki. Dlatego jakiekolwiek obawy dotyczące braku prądu w domu czy mieszkaniu są bezpodstawne i nie należy się tym przejmować. Umowa rezerwowa obowiązuje do czasu podpisania nowej umowy na sprzedaż.

Tauron – sprzedawca rezerwowy

Sprzedaż rezerwowa może spotkać każdego, kto nie posiada żadnej umowy na odbiór prądu i dotyczy to głównie osób, którym została wypowiedziana umowa. Operator Systemu Dystrybucyjnego, który reprezentuje nas przed wspominanym sprzedawcą rezerwowym, określa jak długo będziemy rozliczani przez tę firmę. Najczęściej trwa to kilka miesięcy. Oprócz przypadku z wypowiedzeniem umowy jest też inna możliwość, otóż jeśli wybieraliśmy odbiorcę prądu na własną rękę lub z pomocą firmy doradczej zmieniliśmy sprzedawcę prądu i terminy związane z wypowiedzeniem umowy nie zostały dopilnowane - czyli obecna umowa skończyła się przed wejście w życie nowej, to wtedy także obowiązuje nas sprzedaż rezerwowa. Z tego powodu polecamy powierzyć zmianę sprzedawcy firmom energetycznym, które obsługują tysiące klientów i proces ten jest dla nich codzienną pracą. Aby zakończyć korzystanie ze sprzedaży rezerwowej, należy zawrzeć umowę sprzedaży energii elektrycznej lub umowę kompleksową z wybranym sprzedawcą.

Taryfa rezerwowa - Tauron

Grupy taryfowe, na które jesteśmy skazani przy sprzedaży rezerwowej są mniej atrakcyjne niż te, które oferują sprzedawcy. W takiej sytuacji pozostajemy przez kilka miesięcy, aż nie dokonamy zmiany sprzedawcy. Nie powinno to trwać długo, ponieważ operator powiadamia nas o tym, że należy zmienić sprzedawcę. Około 3-krotny wzrost rachunków nie jest nikomu na rękę. W dodatku nieświadomi odbiorcy często z tego powodu starają się dochodzić swoich praw w sądzie, jednak bezskutecznie. Jako klienci nie jesteśmy z tego zadowoleni a w dodatku żadna firma energetyczna nie posiada z nami długoterminowej umowy. Taryfy rezerwowe są podzielone w takim sam sposób jak te dostępne u dostawców.