Porównaj oferty

respect energy reklama

Taryfa budowlana C11

Rozpoczynając budowę swojego nowego domu jest Tobie (a właściwie wynajętej przez Ciebie firmie budowlanej)potrzebny prąd do podłączenia betoniarki czy innych urządzeń budowlanych. W związku z tym udajesz się do najbliższego zakładu energetycznego z prośbą o zawarcie umowy przyłączeniowej. Zabierając ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty zawierasz odpowiednią umowę, na mocy której zostajesz automatycznie przydzielony do taryfy C11 (tzw. budowlanej).

Taryfa budowlana

Mija kilka miesięcy (lat), budowa wymarzonego domu jest na ukończeniu, a Ty zapominasz o bardzo istotnej kwestii, mianowicie o możliwości przejścia na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych oznaczaną symbolem G. Sprawa jest o tyle istotna, że zmiana grupy taryfowej z budowlanej C na G dla gospodarstw domowych wiąże się ze sporymi różnicami w opłatach dystrybucyjnych stawkami za 1 kWh...To czy zostaniesz w taryfie C czy przejdziesz na taryfę G zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty, jako właściciel nowo wybudowanego domu, chcąc płacić mniejsze opłaty dystrybucyjne i niższą stawkę za 1 kWh musisz się zgłosić do swojego zakładu i wypełnić odpowiedni wniosek.

Przejście z taryfy C11 na G11

Poniżej przedstawiamy schemat działania w takich sytuacjach. Zacznijmy od samego początku czyli od momentu chęci uzyskania umowy przyłączeniowej. Dokumenty jakie trzeba zabrać, aby podpisać pierwszą umowę:

  • Aktualne warunki przyłączeniowe
  • Tytuł prawny
  • Dowód osobisty

Po zakończonej budowie (lub nawet w trakcie jej trwania) możesz zmienić taryfę z C na G wtedy niezbędne dokumenty to:

  • Pozwolenie na użytkowanie lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały
  • Protokół odbioru instalacji elektrycznej
  • Dokument potwierdzający tożsamość
  • Aktualny stan licznika

Pamiętaj, że opłata za 1kWh na taryfie C11 (budowlanej) jest o ok. 20% wyższa od tej jaką płacą użytkownicy taryf G. Dodatkowo dla standardowego mieszkania opłaty stałe wynikające z takiej zmiany są o ok. 30 zł miesięcznie niższe. Sprawdź w jakiej grupie taryfowej jesteś lub skorzystaj z naszej porównywarki cen, w której dostępne są także oferty na tańszy prąd budowlany. Należy pamiętać, że ceny prądu rosną, a Polacy wzrostu cen prądu boją się najbardziej ze wszystkich codziennych kosztów.

Aktualności
Jak działa taryfa nocna za prąd?
25 lis 2021
Jak działa taryfa nocna za prąd?

Taryfa G12 określana także potocznie jako taryfa nocna jest zaraz obok standardowego planu taryfowego G11 jedną z najczęściej wybieranych przez gospodarstwa domowe. Zaliczana jest ona do taryf zmiennych, na którą decydują się zazwyczaj konsumenci mający duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdyż po odpowiednim rozplanowaniu jej zużycia w ciągu dnia pozwala ona zaoszczędzić nawet do 400 złotych rocznie. Na czym więc polega taryfa nocna G12 oraz kiedy warto ją wybrać?

Czytaj więcej
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?
27 lut 2025
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?

Aby pobieranie prądu z sieci elektroenergetycznej było możliwe, niezbędne jest przyłącze elektryczne. Jakich formalności należy dopełnić, by je zamontować? Kiedy należy to zrobić? Jak przebiega proces przyłączania do sieci? Jakie rodzaje przyłącza wyróżniamy? Ile kosztuje ich montaż? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte poniżej.

Czytaj więcej
Taryfa nocna - w których godzinach prąd jest tańszy?
25 kwi 2025
Taryfa nocna - w których godzinach prąd jest tańszy?

Ceny prądu nieustannie rosną, dlatego coraz więcej osób szuka oszczędności, zmieniając taryfę na taką, która będzie dostosowana do ich trybu życia. Dużą popularnością cieszy się obecnie taryfa nocna. Prąd jest wówczas tańszy po zmroku, a to oznacza, że właśnie w tym czasie należy uruchomić pralkę czy zmywarkę. To dobry wybór zwłaszcza dla tych osób, które większość dnia spędzają poza domem. Warto przy tym pamiętać, że zmiana taryfy raz w roku jest darmowa.

Czytaj więcej
URE – podwyżek cen energii elektrycznej i gazu nie będzie
12 cze 2014
URE – podwyżek cen energii elektrycznej i gazu nie będzie

Złożone przez Tauron, Enea, PGE, Energa wnioski o podwyżki cen energii elektrycznej i gazu wciąż są rozpatrywane, ale Prezes URE już dziś zapewnia, że nie będą one pozytywnie rozpatrzone.

Czytaj więcej