Z tego artykułu dowiesz się
Rozpoczynając budowę swojego nowego domu jest Tobie (a właściwie wynajętej przez Ciebie firmie budowlanej)potrzebny prąd do podłączenia betoniarki czy innych urządzeń budowlanych. W związku z tym udajesz się do najbliższego zakładu energetycznego z prośbą o zawarcie umowy przyłączeniowej. Zabierając ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty zawierasz odpowiednią umowę, na mocy której zostajesz automatycznie przydzielony do taryfy C11 (tzw. budowlanej).
Taryfa budowlana
Mija kilka miesięcy (lat), budowa wymarzonego domu jest na ukończeniu, a Ty zapominasz o bardzo istotnej kwestii, mianowicie o możliwości przejścia na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych oznaczaną symbolem G. Sprawa jest o tyle istotna, że zmiana grupy taryfowej z budowlanej C na G dla gospodarstw domowych wiąże się ze sporymi różnicami w opłatach dystrybucyjnych stawkami za 1 kWh...To czy zostaniesz w taryfie C czy przejdziesz na taryfę G zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty, jako właściciel nowo wybudowanego domu, chcąc płacić mniejsze opłaty dystrybucyjne i niższą stawkę za 1 kWh musisz się zgłosić do swojego zakładu i wypełnić odpowiedni wniosek.
Przejście z taryfy C11 na G11
Poniżej przedstawiamy schemat działania w takich sytuacjach. Zacznijmy od samego początku czyli od momentu chęci uzyskania umowy przyłączeniowej. Dokumenty jakie trzeba zabrać, aby podpisać pierwszą umowę:
- Aktualne warunki przyłączeniowe
- Tytuł prawny
- Dowód osobisty
Po zakończonej budowie (lub nawet w trakcie jej trwania) możesz zmienić taryfę z C na G wtedy niezbędne dokumenty to:
- Pozwolenie na użytkowanie lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały
- Protokół odbioru instalacji elektrycznej
- Dokument potwierdzający tożsamość
- Aktualny stan licznika
Pamiętaj, że opłata za 1kWh na taryfie C11 (budowlanej) jest o ok. 20% wyższa od tej jaką płacą użytkownicy taryf G. Dodatkowo dla standardowego mieszkania opłaty stałe wynikające z takiej zmiany są o ok. 30 zł miesięcznie niższe. Sprawdź w jakiej grupie taryfowej jesteś lub skorzystaj z naszej porównywarki cen, w której dostępne są także oferty na tańszy prąd budowlany. Należy pamiętać, że ceny prądu rosną, a Polacy wzrostu cen prądu boją się najbardziej ze wszystkich codziennych kosztów.