Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

Oferty prądu i gazu
Świętokrzyskie

promocja na prąd i gaz

element graficzny 1Porównaj oferty 50 sprzedawców w 1,5 minuty

element graficzny 2Wybierz najlepszą ofertę w swoim województwie

element graficzny 3Płać nawet o 20% mniej za gaz i 30% za prąd

element graficzny 4
Strona główna > Świętokrzyskie
Gazu ziemny dla domu Świętokrzyskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla domu

Prosta umowa, stała niska cena! Czego chcieć więcej? Sprawdź ofertę dla swojego domu

Cena od 0.1 zł/kWh
Gaz ziemny dla firmy. Oferta obejmuje województwo Świętokrzyskie
Po Prostu Energia gaz ziemny dla firmy

Sprzedaż gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta posiada stałą, niską cenę dla odbiorców biznesowych.

Cena od 0.1 zł/kWh

Słaba gazyfikacja regionu wynikiem niskiego zapotrzebowania na gaz ziemny

Województwo świętokrzyskie należy do jednego z najsłabiej zgazyfikowanych województw w Polsce. Na 100 km2 powierzchni przypada tylko ok. 200 km sieci gazowej (średnia w Polsce to 275 km). Taki stan przekłada na niską wartość średniego zużycia gazu ziemnego przez mieszkańców regionu w ciągu roku. Wygląda to tak na poniżej:

  • Mieszkaniec miasta zużywa 1 210 kWh
  • Mieszkaniec wsi zużywa 290 kWh

Powyższe wartości są o ok. 20% niższe od średniej krajowej. Skąd w takim razie taki wynik. Naszym zdaniem niższe zużycie gazu może mieć związek z tym do jakich celów jest on wykorzystywany. Duży odsetek tzw. kuchenkowców, którzy błękitnym paliwem podgrzewają tylko i wyłącznie posiłki powoduje, że średnie zużycie gazu przypadające na 1 osobę może być niższe niż w innych rejonach Polski.

Zużycie prądu w Świętokrzyskim w średniej krajowej

Inaczej niż w przypadku gazu ziemnego sprawa wygląda w przypadku energii elektrycznej. Zarówno mieszkańcy miast jak i obszarów wiejskich zużywają ok. 640 kWh rocznie. Ta wartość oscyluje wokół średniej krajowej.

Całe województwa z kolei charakteryzuje się małym zużyciem prądu, które oscyluje w granicach 5 TWh. To prawie 5 razy mniej niż zapotrzebowanie na śląsku i dwa razy mniej niż w województwie łódzkim! Taki wynik to przede wszystkim brak w regionie przemysłu energochłonnego czy też dużych zakładów przemysłowych, które wykazują duże zużycie energii.

Brak rozwoju OZE w Świętokrzyskim

Kiedy spojrzymy na dane URE, które mówią o mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii na poziomie 270 MW można odnieść wrażenie, że jak na jedno z najmniejszych województw w Polsce sytuacja nie jest zła. Okazuje się jednak, że aż 230 MW przypada na instalację spalającą biomasę w powiecie staszowskim. Gdyby nie ta inwestycja to region dysponowałby zaledwie 40 MW mocy zainstalowanej…

Zaniedbania w tym obszarze włodarzy województwa są nadspodziewanie duże. Czy coś się w najbliższych latach zmieni w tym obszarze? Może być o to trudno. Przede wszystkim dlatego, że nie ma informacji na temat planowanych większych inwestycji komercyjnych, a rozwój fotowoltaiki prosumenckiej potrzebuje lat, aby w widoczny sposób wpłynął na liczbę zainstalowanych MW.

Lista powiatów wchodzących w skład województwa świętokrzyskiego

Świętokrzyskie – dostępni sprzedawcy prądu:

ESV
ESV

Aktualne wiadomości z rynku energii:

Elektryczna rewolucja na drogach
Elektryczna rewolucja na drogach

Samochody elektryczne na rynku polskim to wciąż nowość i rzadko spotykanie zjawisko. Świat jednak coraz bardziej przekonuje się do tego rozwiązania, a jednym z głównych bodźców dla rozwoju globalnego rynku samochodów elektrycznych jest zaplanowane na bieżący rok obniżenie ich cen.

Ceny energii będą rosnąć
Ceny energii będą rosnąć
Jak podaje Rzeczpospolita wkrótce wzrosną ceny energii dla odbiorców końcowych. Przyczyną podwyżek mają być nadchodzące zmiany w sektorze energetyki, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim budowę nowych jednostek wytwórczych.
Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną
Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną
Każdy z nas chciałby płacić mniej za energię. Rachunki za prąd są bowiem nieodzowną częścią naszego życia i chcąc nie chcąc musimy płacić, za towar, który używamy każdego dnia.
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Temat energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie atomowe dostarczanej do domów Polaków ponownie ożywił opinię publiczną. To wszystko za sprawą potencjalnej budowy trzech bloków elektrowni do 2040 roku, a także dodania do rachunku za prąd nowej opłaty. Czy opłata atomowa, która ma pojawić się na naszych rachunkach za prąd będzie w istotny sposób wpływać na wysokość rachunków za prąd?