Porównaj oferty

Franczyza - stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stale rosnąca liczba rejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych oraz nieproporcjonalna do tego liczba stacji ich ładowania stwarza nową szansę dla inwestorów, którzy chcą realnie zaangażować się w rozwój elektromobilności w naszym kraju. Jest nią natomiast zainwestowanie w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Tego typu rozwiązanie wiąże się jednak z dużymi kosztami oraz sporą ilością formalności, a także obowiązków zarówno w trakcie budowy stacji, jak i późniejszym czasie, kiedy to trzeba nią w odpowiedni sposób zarządzać. Dlatego też coraz więcej firm zajmujących pierwsze miejsca, jeśli chodzi o ranking sieci ładowarek samochodowych w Polsce, zaczyna oferować możliwość inwestowania w stacje ładowania na zasadach franczyzy.

Jak zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Od kilku lat rozwój elektromobilności stał się jednym z największych światowych trendów, które jak wszystko na to wskazuje, nie zamierza słabnąć w najbliższym czasie. Producenci samochodów elektrycznych prześcigają się więc w swoim ofertach, umożliwiając zakup tego typu auta na coraz korzystniejszych warunkach. To z kolei sprawia, że finalnie pojawia się ich coraz więcej na drogach, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na stację ładowania rośnie w szybkim tempie.

Inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych pozwala nie tylko odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie rynku, lecz także wypracować lojalność kierowców poprzez stałą obecność w danym miejscu. Dzięki temu stacje ładowania generują regularne przychody, gdy użytkownicy płacą za dostęp do ładowarek. Warto zauważyć, że obecnie ceny ładowania nie podlegają regulacji, co stwarza możliwość ustalania ich na wyższym poziomie w przypadku braku konkurencyjnych punktów ładowania w najbliższej okolicy.

Koszt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych to inwestycja, która zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnącej liczby pojazdów elektrycznych na drogach. Choć przedsięwzięcie to wiąże się ze znacznymi kosztami, istnieją również rozwiązania umożliwiające wejście na ten rynek przy niższym nakładzie finansowym, a do takich zalicza się właśnie franczyza stacji ładowania. Należy jednak pamiętać, że zainwestowanie w tego typu rozwiązanie jest nadal sporym wydatkiem. Cena stacji ładowania w tym przypadku waha się bowiem od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy, a do tego należy także doliczyć koszty związane z jej montażem i przystosowaniem zgodnie z przepisami miejsca wokół ładowarki. Istnieje jednak opcja pozwalająca na wejście w ten rynek bez ponoszenia ogromnych kosztów, a jest nim franczyza stacji ładowania.

Na czym polega franczyza stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Franczyza stacji ładowania opiera się na podobnych zasadach jak większość rozwiązań franczyzowych. Oznacza to więc, że osoby lub firma chcąca z niej skorzystać musi posiadać określony kapitał i miejsce spełniające wymogi związane z montażem stacji ładowania oraz podpisać umowę z wybraną firmą będącą franczyzodawcą. W ramach tego otrzymuje ona stacje ładowania, która montowana jest przez franczyzodawcę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czyli między innymi wraz z odpowiednimi oznakowaniami, wykonaniem jej odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego, a także zgłoszeniem jej do EIPA (Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych). Przy czym najczęściej pozostaje ona własnością firmy z możliwością jej wykupienia po zakończeniu okresu trwania umowy. Dodatkowo w czasie użytkowania stacji ładowania nie trzeba zazwyczaj przejmować się kwestiami związanymi z zarządzaniem nią w postaci systemów płatności, przeglądów czy też administrowania danych osób, które chcą z niej skorzystać.

Najczęściej firmy oferujące franczyzy podpisują umowy na okres od 3 do 6 lat. W ramach nich franczyzobiorca może zarabiać, gdyż zwracają one mu koszty związane ze zużytym prądem, a także dzielą się marżą jaką płacą klienci stacji ładowania według określonych przez franczyzodawcę cenników.

Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania pozwalającego na zainwestowanie w stacje ładowania samochodów elektrycznych w prosty sposób jest również to, że najczęściej są one opatrzone logiem dobrze znanej już kierowcom sieci stacji ładowania. Dzięki temu o wiele chętniej korzystają oni z niej. Z tego samego powodu nie trzeba więc ponosić również kosztów związanych z marketingiem i promocją danego punktu, który pojawił się na mapie stacji ładowania w Polsce.

Ile można zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych?

To ile można zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych zamontowanej w modelu franczyzowym, zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie ona umiejscowiona. Przychody zależne są głównie od liczby korzystającej z niej kierowców. Im jest ich więcej, tym są one więc większe. Dlatego też najwięcej na stacjach ładowania zarabiają operatorzy, których punktu zlokalizowane są przy ruchliwych drogach lub w miejscach, w których nie znajdują się w najbliższej okolicy ładowarki samochodów elektrycznych. Szacunkowe kwoty w tym przypadku mogą dochodzić do nawet kilku tysięcy miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że liczba zarejestrowanych aut elektrycznych w Polsce stale rośnie, co jednocześnie przekładać się będzie na coraz większą liczbę klientów chcących skorzystać z ładowarki.

Wybierzemy dla Ciebie firmę z najlepiej dopasowaną ofertą do Twoich potrzeb

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

  • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Aktualności
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
9 maj 2022
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wraz z nim powstają nowe potrzeby związane z infrastrukturą przeznaczoną do ich ładowania, która z kolei staje się jednym nowych pomysłów na biznes dla przedsiębiorców. Otworzenie własnej stacji ładowania może bowiem zapewnić w najbliższym czasie niemały dochód, którego uzyskanie będzie wymagało niewielkiego zaangażowania, poza początkowym etapem inwestycji. W związku z tym, jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Czytaj więcej
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?
4 maj 2022
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Jedną z największych obaw zaraz po niewielkim zasięgu oraz wysokich składkach, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jest ilość czasu, jaki jest potrzebny na jego naładowanie. W przypadku modeli spalinowych, kiedy kończy się nam paliwo, po prostu zajeżdżamy na najbliższą stację paliw, tankujemy i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeśli chodzi natomiast o samochody elektryczne, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż naładowanie ich akumulatora zajmuje więcej czasu. 

Czytaj więcej
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych
19 kwi 2022
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Kierowcy samochodów elektrycznych mają kilka rozwiązań, z których mogą skorzystać, jeśli chcą naładować swoje auto. Pierwszym z nich są publiczne stacje ładowania, do których muszą jednak dojechać, a do tego ponieść opłaty za ładowanie obejmujące nie tylko cenę energii elektrycznej, ale także prowizję, jaką pobierają operatorzy stacji ładowania. Inną opcją jest natomiast ładowanie samochodu elektrycznego w domu za pomocą klasycznego gniazdka 230 V lub o wiele wydajniejszych, zyskujących na coraz większej popularności domowych stacji ładowania. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jak zamontować domową stację ładowania. 

Czytaj więcej
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
28 mar 2022
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Jeszcze kilka lat temu, kiedy liczba samochodów elektrycznych w Polsce była niewielka, większość stacji ładowania była darmowa. Wynikało to przede wszystkim z tego, że koszt zużywanej energii elektrycznej przez właścicieli tego typu pojazdów był niższy niż koszt pobierania od nich opłat. Obecnie jednak wzrost liczby zarejestrowanych elektryków sprawił, że coraz trudniej znaleźć jest punkty ładowania, w których nie trzeba zapłacić za podłączenie do nich swojego auta.

Czytaj więcej