Z tego artykułu dowiesz się
Podatek VAT jest podatkiem od towarów i usług, który doliczany jest do wartości każdej transakcji. Dotyczy on więc zarówno sprzedawców, jak i nabywców, przy czym mechanizm związany z jego rozliczaniem sprawia, że w praktyce jego płatnikiem jest zawsze nabywca końcowy. Poszczególne towary i usługi objęte są różnymi stawkami VAT. W związku z tym ile wynosi VAT na energię elektryczną i dlaczego należy na niego zwrócić uwagę w przypadku wyboru sprzedawcy prądu?
Jaka jest wysokość podatku VAT za prąd?
Energia elektryczna w Polsce objęta jest podstawową stawką VAT, która wynosi 23% i obejmuje większość towarów i usług w naszym kraju. Oznacza to więc, że cena prądu wyrażona w kWh oraz opłaty związane z jej przesyłem i dostarczaniem są zwiększane o 23% od kwoty netto.
Aby sprawdzić, ile wynosi VAT w przypadku rachunków za prąd jego wysokość oraz stawkę można znaleźć w podsumowaniu końcowym faktury. Umieszczana jest tam bowiem sumaryczna kwota netto obejmująca cenę prądu i dodatkowych opłat, stawka VAT, wysokość kwoty VAT oraz kwota brutto do zapłaty.
Obniżka stawki VAT za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2022 roku
Rosnące ceny prądu sprawiło, że wraz z 1 stycznia 2022 roku polski rząd postanowił wprowadzić tarczę antyinflacyjną. W ramach niej został między innymi obniżony podatek VAT na prąd dostarczany dla gospodarstw domowych. Jego stawka została zmniejszona z 23% do 5%. Początkowo okres obowiązywania niższej stawki VAT na prąd dla domu miał trwać wyłącznie do 31 maja 2022 roku, został on jednak przedłużony do 31 lipca 2022 roku. W efekcie rachunki w przeciętnym gospodarstwie domowym zmalały o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Ile VAT płacą za prąd przedsiębiorcy?
Wprowadzona przez rząd tarcza inflacyjna i wynikające z niej obniżki stawki VAT na prąd nie objęły jednak przedsiębiorców. W na ich rachunkach za energię elektryczną wciąż widnieje 23% stawka VAT-u. Uzasadnieniem tej decyzji był fakt, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą odliczać naliczany przez sprzedawców prądu podatek od wysokości należnego VAT-u wynikającego z wystawionych przez nich dla swoich klientów faktur.
Znaczenie VAT w przypadku wyboru sprzedawcy prądu
VAT jest szczególnie istotnym elementem podczas porównywania cen prądu u poszczególnych jego sprzedawców. Zestawiać ze sobą należy bowiem zawsze takie same stawki za 1 kWh, czyli ceny netto z cenami bez VAT oraz ceny brutto z cenami z doliczonym VAT-em. Dzięki temu można uniknąć pomyłki związanej z wyborem potencjalnie tańszej firmy.