Porównaj oferty

respect energy reklama

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Coraz częściej klasyczne kuchenki gazowe zastępowane są w kuchniach przez płyty indukcyjne zasilane za pomocą energii elektrycznej. Osoby zwracające uwagę na to, jak oszczędzać prąd uważają jednak to rozwiązanie za niezwykle energochłonne. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile prądu zużywa kuchnia indukcyjna podczas gotowania na niej oraz jak wpływa to na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne opierają swoje działanie na, jak ich sama nazwa wskazuje indukcji, która jest niczym innym jak elektromagnetyzmem. W związku z tym przez umieszczone pod jej wierzchnią płytą ceramiczną zwoje wykonane z miedzi przepływa prąd, który wytwarza pole magnetyczne. W momencie zetknięcia się odpowiednio przystosowanych do tego garnków z płytą ceramiczną zamieniane jest ono natomiast na energię cieplną za sprawą powstających prądów wirowych. Dzięki temu możliwe jest gotowanie na kuchence indukcyjnej.

Co wpływa na to, ile prądu zużywa indukcja?

Podstawową kwestią wpływającą na to ile prądu pobiera indukcja, jest jak w przypadku każdego urządzenia zasilanego energią elektryczną jej moc. Oprócz tego istotne jest także to czy podczas gotowania na niej wykorzystywane są wszystkie "palniki" oraz przez jaki czas przygotowywane są na niej potrawy. Istotne jest także dobranie do niej odpowiednio przystosowanych naczyń, które przeznaczone są do indukcji.

Ile prądu pobiera płyta indukcyjna podczas jej codziennego użytkowania?

Zazwyczaj płyty indukcyjne mają moc około 700 W, nie oznacza to jednak, że każde gotowanie na nich wiąże się właśnie z takim poborem energii elektrycznej. Przy gotowaniu na dwóch polach jednocześnie moc kuchenki wynosi około 400 W i taką wartość przyjmujemy także do poniższych wyliczeń.

W związku z tym gotując na dwóch polach kuchenki indukcyjnej przez 2 godziny, to ile prądu zużywa płyta indukcyjna w tym czasie, będzie wynosiło 0,8 kWh, gdyż 400 W / 1000 = 0,4 kW, a 0,4 kW x 2 h = 0,8 kWh. W ciągu jednego miesiąca codziennego gotowania na kuchence indukcyjnej pobierze ona wobec tego 24 kWh energii elektrycznej. To ile prądu zużywa płyta indukcyjna rocznie, wynosi wobec tego, w tym przypadku 288 kWh.

Płyta indukcyjna a rachunki za prąd?

Znając dzienne, miesięczne oraz roczne zużycie energii elektrycznej przez płytę indukcyjną można wyliczyć także, jak gotowanie na niej wpływa na wysokość rachunków za prąd. Wykorzystać można w tym celu kalkulator cen prądu lub dokonać samodzielnych wyliczeń.

Zakładając więc, że średnia cena prądu to wartość z zatwierdzonych taryf URE, zużywająca dziennie 0,8 kWh energii elektrycznej płyta indykcyjna będzie generowała koszt prądu za jeden dzień jej użytkowania na poziomie z tabeli niżej:

[zł]

[W]
[h]

Urządzenie Moc [W] Liczba urządzeń Średni dzienny czas pracy [h] Zużyta energia [kWh] Koszt [zł] Usuń
Dzień Miesiąc Rok Dzień Miesiąc Rok
Suma: 0 0 0 0 0 0 -

Jak więc widać płyta indukcyjna wbrew pozorom wcale nie ma dużego wpływu na wzrost rachunków za energię elektryczną, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że korzystanie z niej jest bezpieczniejsze niż w przypadku klasycznych gazowych modeli.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez płytę indykcyjną?

Aby zmniejszyć rachunki za prąd w przypadku korzystania z kuchenki indukcyjnej, należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu na niej odpowiednio przystosowanych do tego garnków oraz patelni. W przypadku kiedy naczynia te wykonane są bowiem z niewłaściwych materiałów, proces zmiany energii elektryczną na cieplną może zachodzić nie poprawnie, a to z kolei przekłada się na dłuższy czas gotowania i większy pobór prądu.

Co więcej, aby płyta indukcyjna nie zużywała dużych ilości energii elektrycznej, warto przy jej zakupie nie wybierać modeli o najmniejszej mocy. Wbrew pozorom mniejsza moc indukcji nie przekłada się bowiem na niższe rachunki za prąd. Zapewnia ona natomiast dłuższe gotowanie potraw, a co za tym idzie mniejszy pobór prądu, ale przez dłuższy czas. W efekcie tego typu płyta indukcyjna może zużywać więcej prądu od modelu o większej mocy.

Aktualności
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?
15 kwi 2025
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?

W dobie rosnących rachunków za prąd, dbałość o efektywność energetyczną nabiera szczególnego znaczenia. Coraz więcej osób poszukuje sposobów na ocenę zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub firmie. Może im w tym pomóc świadectwo energetyczne. Co to jest? Czym różni się od audytu energetycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej
LUMI Oferta PGE. Sprawdzamy czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca
30 cze 2020
LUMI Oferta PGE. Sprawdzamy czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

LUMI to nowa marka, której właścicielem jest PGE. Jeden z największych w Polsce sprzedawców prądu swoją ofertę kieruje tylko i wyłącznie do odbiorców prądu, którzy są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Innogy Stoen Operator. W praktyce są to odbiorcy prądu, którzy mieszkają w zdecydowanej większości w Warszawie. Czy dedykowana marka o nazwie LUMI przyciągnie swoimi ofertami do siebie mieszkańców Warszawy? Dziś sprawdzimy czy oferta firmy PGE jest naprawdę korzystna!

Czytaj więcej
Kompensator mocy biernej - co to jest? Jakie są koszty?
6 mar 2025
Kompensator mocy biernej - co to jest? Jakie są koszty?

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają jej odbiorców do poszukiwania sposobów na oszczędności. Jeden z nich to kompensacja mocy biernej. Co to jest? Jak wpływa na rachunki za prąd? Z jakimi kosztami się wiąże? Jakie korzyści wynikają z jej zastosowania? Wyczerpujące odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej
Jak obniżyć rachunki za prąd?
21 mar 2025
Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wysokie kwoty na rachunkach za prąd coraz częściej wprawiają w osłupienie. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a jedynym sposobem na zmniejszenie wydatków jest ograniczenie jej zużycia. Jak płacić mniej za prąd? Aby ponosić niższe koszty, wystarczy postawić na nowe nawyki i wprowadzić kilka zmian do swojej codzienności.

Czytaj więcej