Porównaj oferty

respect energy reklama

Ile prądu zużywa piekranik elektryczny?

Piekarnik elektryczny to niemal standard w każdej kuchni. Wykorzystywany jest on nie tylko do pieczenia ciast, ale także przygotowywania między innymi potraw mięsnych, które w tym wydaniu są o wiele zdrowsze. Wiele osób zalicza jednak piekarniki elektryczne do jednych z najbardziej energochłonnych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu domu. Czy, aby jest tak na pewno? Aby to sprawdzić, potrzebna jest wiedza na temat tego, ile prądu zużywa piekarnik elektryczny, dlatego podpowiadamy jak wyliczyć generowane przez to urządzenie zużycie energii elektrycznej.

Od czego zależy to, ile prądu zużywa piekarnik?

Podstawową kwestią wpływającą na to ile energii elektrycznej pobiera piekarnik podczas korzystania z niego, jest jego moc. Informacje na jej temat można znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia, w tym miejscu powinna znajdować się także między innymi nazwa modelu oraz jego objętość użytkowa.

Dodatkowo wartość pobranych kWh prądu uzależniona jest także od tego, w jaki sposób jest użytkowany piekarnik elektryczny. Najczęściej posiada on kilka trybów pracy, w których jego zużycie energii jest różne, ze względu na temperaturę, do jakiej jego wnętrze musi zostać rozgrzane za pomocą grzałek, w które jest on wyposażony.

Jak sprawdzić ile prądu pobiera piekarnik elektryczny?

Chcąc sprawdzić, ile prądu pobiera piekarnik elektryczny w ciągu jednej godziny, wystarczy jedynie poznać jego moc, a następnie zmienić ją na kWh. W związku z tym w przypadku modelu o mocy 3600 W, w ciągu jednej godziny zużywa on 3,6 kWh energii elektrycznej, ponieważ 3600 W to 3,6 kW, co po przemnożeniu przez 1 godzinę daje nam wskazany wynik. Oznacza to więc, że przy założeniu, że średnia cena prądu wynosi tyle ile w tabeli niżej, wiemy ile kosztuje godzina pracy piekarnika:

[zł]

[W]
[h]

Urządzenie Moc [W] Liczba urządzeń Średni dzienny czas pracy [h] Zużyta energia [kWh] Koszt [zł] Usuń
Dzień Miesiąc Rok Dzień Miesiąc Rok
Suma: 0 0 0 0 0 0 -

Jeśli nasz przykładowy piekarnik będzie używany 2 razy w tygodniu przez 1 godzinę dziennie, to w ciągu miesiąca zużyje on 28,8 kWh. Rocznie koszt użytkowania w ten sposób piekarnika elektrycznego o mocy 3600 W to w związku z tym to kilkaset złotych.

Jak termoobieg wpływa pobór prądu przez piekarnik elektryczny?

Obecnie większość piekarników elektrycznych jest wyposażonych w termoobieg. Podczas ich użytkowania warto więc korzystać z tej funkcji, ponieważ to ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem, znacznie różni się od ilości pobieranej energii elektrycznej w przypadku klasycznego trybu pracy urządzenia. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną dostarczane przez sprzedawcę prądu.

Niższe zużycie energii elektrycznej w piekarnikach z termoobiegiem wynika przede wszystkim z tego, że funkcja ta odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepła po całym wnętrzu urządzenia. Dzięki temu przygotowywana potrawa piecze się szybciej oraz wymaga do tego niższej temperatury.

Jak dodatkowo można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez piekarnik?

Korzystając z piekarnika elektrycznego, warto pamiętać o poniższych zasadach, które pozwolą obniżyć generowane przez niego zużycie prądu. Przede wszystkim nie należy zbyt wcześnie włączać urządzenia. Najczęściej, aby się ono nagrzało, potrzebuje zaledwie kilka minut, nie ma więc potrzeby włączać piekarnika od razu na początku przygotowywania potrawy, która ma być w nim pieczona. Dodatkowo w trakcie pieczenia należy unikać otwierania drzwiczek piekarnika. Każde ich otwarcie powoduje utratę ciepła, które musi zostać uzupełnione poprzez ponowne włączenie się grzałek, a co za tym idzie większy pobór energii elektrycznej.

Aktualności
Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?
23 lis 2023
Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?

Wprowadzone limity prądu wynoszące 2000 kWh na rok, po których przekroczeniu cena energii elektrycznej będzie wzrastać sprawiły, że wiele osób zastanawia się ile kWh zużywa dom dziennie. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić średnie zużycie prądu na dobę w gospodarstwach domowych, a także to jakie urządzenia zasilane energią elektryczną generują w domach jej największy pobór.

Czytaj więcej
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce
7 lip 2018
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Temat energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie atomowe dostarczanej do domów Polaków ponownie ożywił opinię publiczną. To wszystko za sprawą potencjalnej budowy trzech bloków elektrowni do 2040 roku, a także dodania do rachunku za prąd nowej opłaty. Czy opłata atomowa, która ma pojawić się na naszych rachunkach za prąd będzie w istotny sposób wpływać na wysokość rachunków za prąd?

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?
14 sie 2023
Ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w ostatnich latach zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe sukcesywnie rosło, aż do 2021 roku, gdy został zanotowany spadek na poziomie około 0,8% w skali roku. W związku z tym ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce i co składa się na to zużycie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?
2 paź 2023
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Czytaj więcej