Porównaj oferty

Rachunek za gaz - kalkulator

Rachunki za gaz nie dla każdego są do końca zrozumiałe. Aby dowiedzieć się, dlaczego faktura za wykorzystany gaz w danym okresie opiewa na konkretną kwotę, należy poznać wszystkie składowe, które wpływają na wysokość rachunków od dostawcy gazu. Dopiero kiedy poznasz wszystkie czynniki istotne podczas wystawiania dokumentów księgowych przez dystrybutorów i sprzedawców gazu, będziesz w stanie obliczyć (nawet samodzielnie) ewentualne koszty korzystania z zasobów sieci gazownictwa. Dowiedz się, jak obliczyć rachunek za gaz z tego krótkiego poradnika dla początkujących.

Rachunek za gaz - kalkulator. Jak to działa?

Jeśli już masz w swoim domu lub mieszkaniu przyłącze do sieci gazowniczej i korzystasz np. z kuchenki gazowej, koniecznie dowiedz się, jakie elementy składają się na całkowite koszty wystawionych rachunków. Oto kilka czynników:

  • abonament – najczęściej do kilkunastu złotych miesięcznie,
  • opłata taryfowa – tutaj wiele zależy od tego, jaką masz taryfę (W-1, W-2, W-3, W-4),
  • koszt dystrybucji stalej – to zryczałtowane koszty utrzymania i dostawcy sieci gazownictwa (tutaj poziom zużycia gazy nie ma znaczenia, ale region, gdzie mieszkasz już tak),
  • koszt dystrybucji zmiennej – można powiedzieć, że to koszty infrastruktury gazownictwa, zależne od poziomu zużycia gazu.

Chcesz obliczyć rachunek za gaz, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić? Poznaj kilka zasad, a na pewno poprawnie wyliczysz swoje opłaty za zużycie gazu. W pierwszej kolejności ustal swoją grupę taryfową – możesz to sprawdzić na umowie z dostawcą tak samo, jak cenę gazu. Podstawowe grupy taryfowe podzielone są na cztery różne sekcje w zależności od poziomu zużycia. Dla gospodarstw domowych najczęściej wykorzystuje się plan taryfowy W-1 lub W-2 z określonym trybem rozliczania. Pamiętaj, że do obliczenia wydatków związanych z wykorzystaniem gazu w domu, konieczne będzie przeliczenie metrów sześciennych na kilowatogodziny. Przyda Ci się więc wzór: ilość gazu w m3 x współczynnik konwersji. Wynikiem jest ilość energii wyrażona w kWh.

Kalkulator rachunku za gaz to doskonałe narzędzie, które pozwala na sprawne obliczenie wydatków związanych ze zużyciem gazu na własne potrzeby. W ramach kalkulatora możesz uwzględnić wszystkie koszty i poznać symulację dla przyszłych rachunków za gaz.

Czy można obliczyć samodzielnie koszty gazu? Podpowiadamy!

Pamiętaj, że ceny gazu z roku na rok stale się zmieniają. Średnie ceny 1 kWh gazu to przedział od 20 do 30 złotych w zależności od sprzedawcy oraz dystrybutora sieci gazowej. Oczywiście koszty w dużej mierze zależą od posiadanej taryfy – im wyższa, tym większe koszty na fakturze. Kiedy już przeliczysz m3 na kWh, możesz przystąpić do obliczenia wydatków całkowitych za zużyty gaz. Wystarczy, że pomnożysz liczbę zużytych kWh w ciągu miesiąca, a następnie pomnożysz przez stawkę ustaloną przez dostawcę. Do otrzymanego wyniku dodaj koszty abonamentowe w skali miesiąca, koszt dystrybucji zmiennej, a także stałej. Ostateczna kwota, którą otrzymasz po zsumowaniu wyników to Twój rachunek za gaz za określony okres.

Czy warto korzystać z kalkulatora rachunku za gaz?

Internetowy kalkulator rachunku za gaz to przydatne narzędzie, które pozwala na szybkie i co najważniejsze – rzetelne obliczenie kosztów całkowitych związanych ze zużyciem gazu w domu lub zakładzie pracy. Jeśli nie potrafisz zapanować nad wydatkami związanymi z użytkowaniem gazu, koniecznie sprawdź aplikację do zarządzania rachunkami i porównywania cen gazu.

Aktualności
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?
15 sty 2024
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
Jak działa biogazownia?
18 gru 2023
Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?
30 lis 2023
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?
17 lis 2023
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej