Z tego artykułu dowiesz się
Rachunki za gaz nie dla każdego są do końca zrozumiałe. Aby dowiedzieć się, dlaczego faktura za wykorzystany gaz w danym okresie opiewa na konkretną kwotę, należy poznać wszystkie składowe, które wpływają na wysokość rachunków od dostawcy gazu. Dopiero kiedy poznasz wszystkie czynniki istotne podczas wystawiania dokumentów księgowych przez dystrybutorów i sprzedawców gazu, będziesz w stanie obliczyć (nawet samodzielnie) ewentualne koszty korzystania z zasobów sieci gazownictwa. Dowiedz się, jak obliczyć rachunek za gaz z tego krótkiego poradnika dla początkujących.
Rachunek za gaz - kalkulator. Jak to działa?
Jeśli już masz w swoim domu lub mieszkaniu przyłącze do sieci gazowniczej i korzystasz np. z kuchenki gazowej, koniecznie dowiedz się, jakie elementy składają się na całkowite koszty wystawionych rachunków. Oto kilka czynników:
- abonament – najczęściej do kilkunastu złotych miesięcznie,
- opłata taryfowa – tutaj wiele zależy od tego, jaką masz taryfę (W-1, W-2, W-3, W-4),
- koszt dystrybucji stalej – to zryczałtowane koszty utrzymania i dostawcy sieci gazownictwa (tutaj poziom zużycia gazy nie ma znaczenia, ale region, gdzie mieszkasz już tak),
- koszt dystrybucji zmiennej – można powiedzieć, że to koszty infrastruktury gazownictwa, zależne od poziomu zużycia gazu.
Chcesz obliczyć rachunek za gaz, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić? Poznaj kilka zasad, a na pewno poprawnie wyliczysz swoje opłaty za zużycie gazu. W pierwszej kolejności ustal swoją grupę taryfową – możesz to sprawdzić na umowie z dostawcą tak samo, jak cenę gazu. Podstawowe grupy taryfowe podzielone są na cztery różne sekcje w zależności od poziomu zużycia. Dla gospodarstw domowych najczęściej wykorzystuje się plan taryfowy W-1 lub W-2 z określonym trybem rozliczania. Pamiętaj, że do obliczenia wydatków związanych z wykorzystaniem gazu w domu, konieczne będzie przeliczenie metrów sześciennych na kilowatogodziny. Przyda Ci się więc wzór: ilość gazu w m3 x współczynnik konwersji. Wynikiem jest ilość energii wyrażona w kWh.
Kalkulator rachunku za gaz to doskonałe narzędzie, które pozwala na sprawne obliczenie wydatków związanych ze zużyciem gazu na własne potrzeby. W ramach kalkulatora możesz uwzględnić wszystkie koszty i poznać symulację dla przyszłych rachunków za gaz.
Czy można obliczyć samodzielnie koszty gazu? Podpowiadamy!
Pamiętaj, że ceny gazu z roku na rok stale się zmieniają. Średnie ceny 1 kWh gazu to przedział od 20 do 30 złotych w zależności od sprzedawcy oraz dystrybutora sieci gazowej. Oczywiście koszty w dużej mierze zależą od posiadanej taryfy – im wyższa, tym większe koszty na fakturze. Kiedy już przeliczysz m3 na kWh, możesz przystąpić do obliczenia wydatków całkowitych za zużyty gaz. Wystarczy, że pomnożysz liczbę zużytych kWh w ciągu miesiąca, a następnie pomnożysz przez stawkę ustaloną przez dostawcę. Do otrzymanego wyniku dodaj koszty abonamentowe w skali miesiąca, koszt dystrybucji zmiennej, a także stałej. Ostateczna kwota, którą otrzymasz po zsumowaniu wyników to Twój rachunek za gaz za określony okres.
Czy warto korzystać z kalkulatora rachunku za gaz?
Internetowy kalkulator rachunku za gaz to przydatne narzędzie, które pozwala na szybkie i co najważniejsze – rzetelne obliczenie kosztów całkowitych związanych ze zużyciem gazu w domu lub zakładzie pracy. Jeśli nie potrafisz zapanować nad wydatkami związanymi z użytkowaniem gazu, koniecznie sprawdź aplikację do zarządzania rachunkami i porównywania cen gazu.