Z tego artykułu dowiesz się
Niewielka część osób otrzymujących rachunki za wykorzystany gaz w swoim domu, zastanawia się, na co tak naprawdę składa się kwota do zapłaty. Dostawcy gazu w Polsce wysyłając fakturę na określoną kwotę uwzględniają kilka istotnych składowych: opłaty dystrybucyjne, koszty abonamentowe oraz ilość wykorzystanego gazu w kWh. Skupmy się jednak na tym, czym jest dystrybucja zmienna. PGNiG oraz inni dostawcy gazu (i nie tylko) stosują ją w celu utrzymania infrastruktury gazociągowej w odpowiednim stanie technicznym. Sprawdź, co to jest dystrybucja zmienna gazu.
Dystrybucja zmienna – gaz. O co tu chodzi?
Opłata dystrybucyjna zmienna, czyli popularna opłata sieciowa. Jest zależna przede wszystkim od tego, jaką ilość gazu zużyjesz po przeliczeniu ich na kWh. W tym przypadku koszty zmienne dystrybucji dotyczą całej infrastruktury sieci gazociągowej oraz możliwości jej utrzymania. Osoby korzystające z gazu w swoich nieruchomościach są zobowiązani do zapłaty kosztów z tego tytułu, które są zawsze uwzględniane w przesyłanej fakturze VAT. Warto wiedzieć, że ten wskaźnik jest w dużej mierze zależny od tego, gdzie konkretnie mieszkasz. Im większa jest miejscowość, w jakiej masz podpisaną umowę o dostarczenie gazu, tym wyższe będą opłaty w związku ze zmienną dystrybucji gazowej.
Opłata dystrybucyjna zmienna a stała – jaka jest różnica?
Jeśli chodzi o opłaty dystrybucyjne, warto mieć na uwadze fakt, że stała dystrybucja jest w dużej mierze zależna od tego, ile w rzeczywistości gazu wykorzystasz. Im wyższe będzie Twoje zużycie, tym większa opłata stała, choć ta najczęściej nie przekracza kilkudziesięciu złotych na fakturze rozliczeniowej. Pamiętaj – jeśli aktualne koszty korzystania z gazu nie są dla Ciebie zadowalające, możesz zdecydować się na zmianę dostawcy gazu. Wiedząc już, czym jest opłata dystrybucyjna stała, zmienna oraz abonamentowa – możesz obliczyć realne koszty za korzystanie z zasobów sieci gazownictwa w Twojej miejscowości.