Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Proces zmiany sprzedawcy prądu i gazu

Proces zmiany sprzedawcy prądu i gazu

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Dzięki zasadzie TPA (Third Part Access) każdy obywatel Polski ma możliwość wybrania dowolnego sprzedawcy energii elektrycznej. Przepisem prawnym, który reguluje możliwość zawierania takich umów jest art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo Energetyczne.

Jak to wygląda w praktyce?

                Dzięki portalowi optimalenergy.pl zmiana sprzedawcy sprowadza się do kilku kliknięć myszki, wypełnieniu wymaganych danych kontaktowych oraz podaniu kilku informacji osobie, która się z Tobą skontaktuje telefonicznie w celu podpisania stosownej umowy. Cała reszta spraw związanych ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej spoczywa po stronie Twojego nowego sprzedawcy. To on załatwia za Ciebie wszystkie formalności, a kiedy sprawy urzędowe są już zapięte na ostatni guzik. Otrzymasz pocztą nową umowę do podpisania.

                Warto jednak wiedzieć jak cała procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej wygląda i ile zbędnego wypełniania dokumentów, chodzenia po biurach czy dzwonienia jesteś w stanie uniknąć korzystając z usługi znajdującej się na OptimalEnergy.pl.

 

                1) W pierwszej kolejności skorzystaj z kalkulatora taryfowego zamieszczonego na stronie OptimalEnergy.pl. Dzięki niemu będziesz mógł wybrać najbardziej korzystną ofertę dla siebie. Zestawienie ofert różnych sprzedawców będzie ustawione w kolejności malejącej od oferty na której najwięcej zaoszczędzisz. Pamiętaj także o tym, że niektóre oferty są dostępne ze specjalnymi „Bonusami”. Musisz wiedzieć, że razem z zakupem tańszej energii elektrycznej możesz dostać w „pakiecie” inne udogodnienia czy specjalnie dla Ciebie przygotowane promocje.

                2)Po wybraniu przez Ciebie odpowiedniego zamówienia przechodzisz do formularza zgłoszeniowego. Podajesz w nim dane potrzebne do rozpoczęcie procesu zmiany sprzedawcy i klikasz „Zamów”

                3)Teraz czekasz na telefon od nowego sprzedawcy, który po uzyskaniu od Ciebie niezbędnych danych potrzebnych do podpisania umowy oraz pełnomocnictwa w zawarciu umów, załatwi za Ciebie wszystkie pozostałe formalności.

 

                Dobrze, wiesz już jak cały proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej wygląda w momencie skorzystania z usług portalu OptimalEnergy.pl. Poniżej przedstawimy Tobie jak taka zmiana przebiega w „tradycyjny” sposób. Pomyśl ile czasu, nerwów, a także pieniędzy stracisz decydując się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej właśnie w taki sposób…

                1) Zaczynasz od wyboru sprzedawcy. Nie masz możliwości porównania ofert wszystkich sprzedawców jednocześnie za pomocą kalkulatora. Sam musisz odwiedzić kilka stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą energii i ręcznie zestawić oferty oraz wybrać dla siebie tą najkorzystniejszą. Gdy się na jakąś ofertę zdecydujesz, jedziesz do najbliższej placówki podpisać nową umowę.

                2)Drugą rzeczą, którą musisz wykonać jest rozwiązanie obowiązującej dotychczas umowy (w przypadku pierwszej zmiany wypowiadasz tzw. umowę kompleksową) ze sprzedawcą. Jeśli tego nie zrobisz, w skrajnych przypadkach możesz otrzymywać dwa rachunki za sprzedaż energii.

                3)Załóżmy, że sobie poradziłeś. Tak jak napisaliśmy w poprzednim punkcie, przy pierwszej zmianie sprzedawcy wypowiadasz umowę kompleksową. Oznacza to, że musisz zawrzeć także nową umowę na świadczenie usług dystrybucji (czyli z podmiotem, który jest właścicielem całej infrastruktury energetycznej a także liczników). oraz poinformować operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) o tym, że zawierasz umowę z nowym sprzedawcą.

                4)Już prawie dobrnęliśmy do końca. Teraz musisz sprawdzić czy wybrana przez Ciebie taryfa wymaga zmiany liczników. Nie ponosisz oczywiście kosztów ewentualnej wymiany, ponieważ tak jak napisaliśmy wyżej, właścicielem liczników jest OSD. Jednak to na Twojej głowie spoczywa kolejny obowiązek.

                5)Jeśli udało Ci się przejść przez wszystkie poprzednie punkty, pozostaje rozliczyć się z poprzednim sprzedawcą płacąc ostatni rachunek za prąd. Po wypełnieniu wszystkich formalności od nowego okresu rozliczeniowego możesz korzystać z nowej taryfy.

                Jak widzisz, korzystanie z usługi dostępnej na portalu optimalenrgy.pl pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych stresów, zaoszczędzić czas, a także pieniądze. Jeśli interesuje Ciebie tani prąd dla domu lub do firmy wystarczy skorzystać z naszego narzędzia, w którym porównanie cen energii jest proste, jasne i wiarygodne.