Porównaj oferty

Kalkulator pomp ciepła

Osoby, które stają przed dylematem wyboru sposobu ogrzewania domu, a także inwestorzy, którzy chcą zmienić obecne źródło ciepła na inne przed podjęciem decyzji chcą wiedzieć ile taka inwestycja będzie kosztować w zakupie i ile będzie kosztować jej utrzymanie. Kalkulator doboru pompy ciepła to narzędzie, które odpowie nam na kilka najważniejszych pytań dotyczących doboru mocy i wyboru rodzaju pompy jaki powinniśmy wybrać. Dziś przedstawimy Wam informacje dotyczące tego w jaki sposób takie obliczenie powinny zostać przeprowadzone aby kalkulator mocy pompy ciepła i kosztów ogrzewania, a także kosztów eksploatacji był jak najbardziej dokładny i wiarygodny. Przygotowanie informacji potrzebnych do wyceny i kalkulacji parametrów technicznych w przyszłości ułatwi nam kontakt z doradcami i firmami, od których wyceny chcemy otrzymać. Techniczni instalatorzy pomp ciepła będą nas traktować jak równorzędnego partnera do rozmowy. Rozmowa z różnymi przedstawicielami da nam także odpowiedź czy pytają oni nas o istotne kwestie, które są niezbędne do przeprowadzenia dokładnej i rzetelnej wyceny. Jeśli chcemy iść na skróty powinniśmy odwiedzić nasz ranking pomp ciepła. W odpowiedzi od razu otrzymamy kontak do przedstawiciela wybranej firmy. My jednak na tej stronie skupimy się na poznaniu kilku istotnych szczegółów.

Pompa ciepła kalkulator dla domu i firmy

Zdecydowana większość instalacji to te przydomowe. Co do zasady sposób obliczania zapotrzebowania na moc dla budynków komercyjnych i mieszkalnych praktycznie się od siebie nie różni. Zanim przejdziemy do opisu elementów jakie wpływają na przygotowanie oferty jaki rodzaj ogrzewania budynku będzie dla nas najbardziej korzystny sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące budynku w jakim urządzenie ma zostać zamontowane. Jeśli w miejscu instalacji pompy ciepła nie mamy dużego ogródka i możliwości umieszczenia sond pionowych lub poziomego wymiennika ciepła, który jest niezbędny przy gruntowej pompie ciepła - koncentrujmy się tylko na opcji zakupu powietrznej pompy ciepła. Jej popularność wynika głównie z faktu, że jej montaż jest możliwy bez prowadzenia prac ziemnych.

Dobór pompy ciepła krok po kroku

Przejdźmy teraz do konkretów. Zakładamy, że nasza analiza będzie się zaczynała w chwili, kiedy będziemy wiedzieli jaki rodzaj pompy ciepła chcemy zamontować. Rozwiązania dedykowane dla:

Nie różnią się praktycznie od siebie informacjami jakie należy podać, aby otrzymać stosowne wyliczenia. My jednak krok po kroku pokażemy jak działa kalkulator doboru powietrznej pompy ciepła i jakie informacje należy znać, aby obliczenia były maksymalnie dokładne

  1. Rodzaj budynku - czy jest to dom wolnostojący czy dom szeregowy znajdujący się np. w środku inwestycji.
  2. Lokalizacja budynku - bardziej istotne kryterium w przypadku gruntowej niż powietrznej pompy, ale również nie bez znaczenia
  3. Data budowy - taka informacja pomoże w określeniu zapotrzebowania kWh na każdy m2 powierzchni.
  4. Powierzchnia budynku im większa tym zapotrzebowanie na moc wzrasta
  5. Wysokość pomieszczeń i pytanie dotyczące bryły budynku czy jest np. połączona z garażem itp.
  6. Układ budynku - czy to budynek piętrowy, parterowy, czy ma piwnicę
  7. Rodzaj dachu - skośmy czy płaski
  8. Konstrukcja budynku - dom kanadyjski czy budowany tradycyjnie
  9. Grubość ścian - od zewnętrznego do wewnętrznego tynku
  10. Materiał i ocieplenie - jakie były wykorzystanie do budowy
  11. Liczba okien i drzwi - niektóre firmy mogą dopytywać o ich powierzchnie, a także to z jakiego materiału są wykonane. Czy jest to aluminium, drewno czy plastik
  12. Docelowa temperatura w sezonie grzewczym jaką chcemy utrzymywać
  13. Jaki mamy rodzaj wentylacji: naturalna czy mechaniczna
  14. Czy pompa ma mieć również zastosowanie do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Pomocniczo można tutaj zazwyczaj wpisać liczbę osób mieszkających w budynku. Można wtedy szacunkowo przeliczyć zużycie ciepłej wody na jedną osobę.
  15. Jeśli wymieniamy ogrzewanie, a wcześniej mieliśmy gaz ziemny to pomocne będą dotychczasowe koszty ogrzewania jakie były przez nas ponoszone, tak aby w lepszy sposób obliczyć zapotrzebowanie na ciepło

Dobór mocy pompy ciepła przez kalkulator oszczędza czas. Naszym zdaniem odpowiedzi na większość powyższych punktów jest znana. Pozostałą wiedzę należy uzupełnić, tak aby w sprawny sposób przekazać informacje firmie od montażu pomp ciepła. Na tej podstawie dobrana zostanie moc i zaproponowani do wyboru najlepsi producenci pomp ciepła. Pompy ciepła. Wymiarowanie instalacji to kluczowy czynnik przy doborze pompy. Jej niedowymiarowanie może oznaczać podczas sezonu grzewczego problemy z osiągnięciem oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach. Z kolei przewymiarowanie oznaczać będzie, że koszty zakupu i montażu urządzenia będą zbyt wysokie.

Kalkulator kosztów ogrzewania pompą ciepła

Jeśli mamy już wybór pompy ciepła za sobą możemy przejść dalej. Kolejnym krokiem w procesie decyzyjnym wyboru źródła ogrzewania są koszty eksploatacji. Co w takim razie musimy wiedzieć, żeby obliczyć ile zapłacimy za podgrzanie ciepłej wody użytkowej i jaki będą koszty ogrzewania? Tutaj lista punktów będzie zdecydowanie krótsza. Znamy przecież już nasze potencjalne zużycie energii. Obliczeń dokonaliśmy w celu dobrania mocy pomp ciepła. Do końca pozostaje niewiele:

  1. Jaką grupę taryfową energii elektrycznej posiadamy. Jeśli G11 to warto pomyśleć nad przejściem na G12 albo G12w
  2. Ile za 1 kWh płacimy w każdej ze stref
  3. Jeśli mamy grupę taryfową G12 albo G12w to ile energii zużywamy w każdej strefie

Powyższe informacje mnożymy razy zapotrzebowanie na energię i otrzymujemy finalny koszt eksploatacji. Koszt ten będzie jeszcze mniejszy, jeśli zamiast rachunków za prąd zainwestowaliśmy wcześniej w fotowoltaikę. Wtedy koszt ogrzewania i użytkowania pompy ciepła należy przyrównać do kosztów zakupu fotowoltaiki.

Wybierzemy dla Ciebie firmę z najlepiej dopasowaną ofertą do Twoich potrzeb

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

  • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Aktualności
Trendy energetyczne prezentowane w Kielcach
23 lut 2024
Trendy energetyczne prezentowane w Kielcach

Święto energetyki, elektrotechniki i odnawialnych źródeł energii w Kielcach pobiło rekordy popularności! 26. edycja targów przyciągnęła do kieleckiego ośrodka łącznie ponad 350 firm z 15 krajów, a także ponad 20 tys. zwiedzających. Ekspozycja odbyła się we wszystkich siedmiu halach Targów Kielce. 

Czytaj więcej
Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu
22 sty 2024
Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu

Pompy ciepła określane są jako ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła. Ich przeciwnicy uważają jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca tak tanie, jak wskazują na to producenci tego typu urządzeń grzewczych, gdyż wymagają one zasilania elektrycznego. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 5 kW, aby przekonać się czy mają oni rację.

Czytaj więcej
Enex z nowymi rekordami
17 sty 2024
Enex z nowymi rekordami

Najnowsze modele pomp ciepła z najwyższym współczynnikiem efektywności, jednostka klimatyzacji z wbudowanym ekranem i możliwością oglądania telewizji, falowniki z funkcją zasilania rezerwowego oraz naścienne ładowarki do pojazdów elektrycznych – to tylko część z premierowych rozwiązań dla domu i przemysłu, które prezentowane będą podczas targów Enex. 26. edycja wydarzenia odbędzie się od 7 do 8 lutego w Targach Kielce.

Czytaj więcej
Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry
11 gru 2023
Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry

Pompa ciepła kojarzy się przede wszystkim z zapewnieniem ogrzewania w budynku. Niewiele osób wie jednak, że z powodzeniem może być ona także wykorzystywana do chłodzenia, stając się tym samym wygodnym rozwiązaniem 2w1 zastępującym również klimatyzację. W tym artykule skupiamy się więc na tym czym tak właściwie jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia, jak ona działa oraz ile kosztuje.

Czytaj więcej