SmartDOM to zbiór różnorodnych usług oferowany przez polskiego lidera telekomunikacyjnego – Plus działającego wspólnie z Cyfrowym Polsatem. Możemy wybrać firmy jako m.in. swojego dostarczyciela telewizji, internetu, a także sprzedawcę prądu i gazu, klienci mogą liczyć na zniżki wynikające z połączenia tych usług w jednym rachunku.
Pakiet SmartDOM
Do niedawna aby móc skorzystać z pakietu SmartDOM trzeba było korzystać z wszystkich usług pakietu. Od połowy lutego 2018 roku wystarczy, że wybierzemy dwie usługi i możemy cieszyć się z ujednoliconego rozliczenia. Do wyboru mamy usługi:
1. Energetyczne:
- prąd dla domu i firmy
- gaz dla domu i firmy
2. Telekomunikacyjne:
- telewizja
- internet
- telefon
3. Bezpieczeństwo, zakupy i bankowość
- monitoring – bezpieczny dom
- zakup sprzętu AGD
- bankowe – PlusBank
- ubezpieczenia
Domowy Pakiet Oszczędnościowy
Nie wszystkie połączenia usług są jednak dostępne przy wyborze tylko dwóch z nich. Wchodząc na stronę Plusa w górnym menu wybieramy smartDOM i mamy do dyspozycji kalkulator oszczędności, który przedstawia możliwe połączenia ofert.
Po zaznaczeniu serwisów, które nas interesują, poniżej kalkulatora pojawia się przykładowa kalkulacja, która przedstawia ile zaoszczędzimy łącząc wytypowane rachunki w jeden. Analizując jej wynik trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ widzimy, że punktem odniesienia, według którego obliczane są teoretyczne oszczędności jest standardowa oferta Plusa. Dlatego zanim ucieszymy się, że na wyborze telewizji, internetu, prądu i gazu zaoszczędzimy ponad 280zł(!), warto zapoznać się z ofertami innych operatorów. Szczególnie dotyczy to energii elektrycznej i gazu, ponieważ główną oszczędnością w tym przypadku jest obniżenie opłaty handlowej. Ale o tym więcej w dalszej części.
Niższe opłaty są na pewno realne, jednak nie należy traktować podliczenia ze strony Plusa jako nieomylny punkt odniesienia. Ze strony sprzedawcy jest to oszczędność czasu i pracy wynikająca ze scalenia dotychczasowo osobnych opłat, stąd te wartości. Nie powinno się kwestionować promocji do innych części pakietu, jednak oczywiście końcowy wynik na pewno nie jest aż tak imponujący, jak sugeruje to podsumowanie.
Prąd i gaz w smartDOM
Liberalizacja rynku wpłynęła na ogromne zainteresowanie rynkiem energetycznym ze strony największych firm w Polsce nie tylko z rodzimego sektora rozległej energetyki. Plus od 2013 roku prowadzi sprzedaż energii elektrycznej, a od 2017 gazu ziemnego na terenie całej Polski. Do pakietu smartDOM obie te usługi zostały dodane wraz z rozszerzeniem całego projektu, czyli na początku 2018 roku. Firma umożliwia zmianę obecnego sprzedawcy energii elektrycznej i gazu, a po podpisaniu umowy i weryfikacji umowy przez OSD zajmuje się wszystkimi pozostałymi formalnościami.
SmartDOM Prąd
Plus w ramach smartDOM oddaje do dyspozycji dwie oferty rozliczenia rachunków za prąd:
- Energia na abonament – stała cena za kWh(odczyt licznika co 6 lub 12 miesięcy),
- energia bez prognoz – cena zależna od bieżącego zużycia.
Obie te oferty obejmuje umowa na 36 miesięcy. Czy w związku z tym możemy liczyć na dużo niższe opłaty? Niekoniecznie, ponieważ wcześniej wspomniana opłata handlowa wynosi 3 zł, ale tylko przez 12 miesięcy. Z prostych rachunków wynika, że w kieszeni usługobiorcy zostaje 36 zł. Niewiele, a do tego jeszcze trzeba dodać opłaty za czynną energię. Plus nie przygotował specjalnych promocji dotyczących tej części opłat, dlatego w kontekście zmiany sprzedawcy prądu właśnie na te firmę, zdecydowanie polecamy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu i gazu Optimal Energy, która posiada aktualne, zatwierdzone ceny. Cena za kWh prądu jest głównym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, ponieważ to od niego zależy wysokość naszego rachunku jaki otrzymujemy od sprzedawcy.
SmartDOM GAZ
Jak wyglądają opłaty związane ze zużyciem tzw. błękitnego paliwa? Tutaj jest znacząca różnica w porównaniu do oferty prądu, ponieważ otrzymujemy rabat na ilość zużytego gazu. Oferta na gaz w smartDOM nazywa się „Gaz bez prognoz”. Analogicznie jak w przypadku energii elektrycznej, cena będzie tu zależna od bieżącego zużycia gazu. Umowa musi zostać zawarta na okres 12 miesięcy. Niestety, w tej kwestii klient nie ma zbyt wielkiego pola manewru. W ofercie mamy do wyboru pomiędzy taryfami W-1 - W-4, czyli głównie skierowana jest ona do klientów indywidualnych. Co w takim razie z większymi odbioracami? Na ten moment tylko małe i niektóre średnie przedsiębiorstwa znajdują się w zakresie ofert Plusa. Z czasem na pewno, ale nie w pakiecie smartDOM, pojawi się możliwość podpisania umowy z Plusem dla największych odbiorców energii elektrycznej w naszym kraju.