Porównaj oferty

Fotowoltaika Lublin

Czysta energia ze słońca, uzyskiwana za pomocą paneli solarnych zyskuje popularność w Lublinie i całym województwie lubelskim. Na dofinansowanie budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych władze wojewódzkie przeznaczają znaczne środki. W roku 2020 było to łącznie prawie 23 mln złotych z samego tylko Regionalnego Programu Operacyjnego. Mieszkańcy oraz firmy w Lublinie mogą także korzystać z dotacji i dofinansowań ogólnopolskich do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Dotacje i dofinansowania do fotowoltaiki - Lublin

Skąd popularność paneli solarnych w Lublinie? Podobnie jak w innych regionach Polski, prawdziwy „boom” na fotowoltaikę rozpoczął się dzięki wprowadzeniu państwowych programów wsparcia, takich jak „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”. Możliwość uzyskania dotacji w kwocie 5 tys. złotych, przekonała mieszkańców województwa lubelskiego do zamontowania paneli słonecznych na swoich dachach czy w ogrodach. Trudno się dziwić, gdyż dzięki dotacjom, znacznie skraca się czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Na forum mieszkańców Lublina panowały przedtem obawy o ewentualny brak opłacalności inwestycji wynoszących nieraz od 20 do 30 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego. Możliwość skorzystania z dotacji oraz rosnące ceny prądu sprawiają jednak, że zwrot z inwestycji, w większości przypadków, może nastąpić nie po kilkunastu, a zaledwie po kilku latach. Po tym czasie, instalacja będzie przynosić już tylko zyski.

Osoby prywatne najczęściej korzystają z dotacji w ramach programu „Mój prąd” (5 tys. zł dofinansowania do inwestycji) oraz programu „Czyste powietrze”, gdzie można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku (np. wymiany pieca na węgiel na ekologiczną pompę ciepła zasilaną panelami solarnymi). Firmy w Lublinie i województwie lubelskim mogą skorzystać z lokalnych programów wsparcia w swoich gminach lub programów ogólnopolskich, np. „Energia Plus”. Program ten jest przeznaczony głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw i pozwala na otrzymanie na korzystnych warunkach pożyczki, umożliwiającej zakup i montaż paneli solarnych o mocy nieprzekraczającej 500 kWp. Firmy mogą otrzymać także kredyt na fotowoltaikę dofinansowywany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Lublin – ceny i opinie o firmach oferujących fotowoltaikę

W samym Lublinie można skorzystać z oferty kilkudziesięciu firm, oferujących montaż fotowoltaiki. Wiele z nich to firmy lokalne, których siedziby mieszczą się w województwie lubelskim. Przy wyborze firm warto sugerować się opiniami, dobrze jest przejrzeć lokalne forum dyskusyjne lub facebookowe grupy. Dlaczego opinie są tak ważne w przypadku montażu fotowoltaiki? Na przykład dlatego, że wiele firm, zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich, podczas montażu paneli słonecznych posiłkuje się podwykonawcami. Bywa, że jedna ekipa realizująca zlecenie wykona swoją pracę dobrze, natomiast inna popełni błędy. Czytając opinie dotychczasowych klientów firmy dowiemy się o ewentualnych problemach z jakością montażu, realizacją gwarancji czy samym funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznej. Opinie są też pomocne przy weryfikacji tego, czy zaproponowana nam cena instalacji fotowoltaicznej jest korzystna oraz czy mieści się powyżej czy poniżej średniej dla Lublina i okolic.

Sprawdź oferty w innych miastach:

Wybierzemy dla Ciebie firmę z najlepiej dopasowaną ofertą do Twoich potrzeb

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

  • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Aktualności
Licznik dwukierunkowy - czym jest? Jak działa?
26 maj 2025
Licznik dwukierunkowy - czym jest? Jak działa?

W przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii i pozyskiwania jej za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, niezbędnym elementem układu jest licznik dwukierunkowy. Jaką funkcję w nim pełni? Na czym opiera się jego działanie? Jak odczytywać dane z urządzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, dedykowany prosumentom.

Czytaj więcej
Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?
29 lis 2022
Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika była w ostatnich latach jedną z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. Wprowadzone 1 lipca 2022 roku przepisy związane z rozliczeniami prosumentów według wielu spekulacji mogą jednak znacznie osłabić ten trend. W związku z tym, czy fotowoltaika przestała być obecnie opłacalna w każdej sytuacji, czy jednak warto w nią wciąż inwestować?

Czytaj więcej
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - czym się różnią?
11 wrz 2018
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - czym się różnią?

Dachy naszych domów chętnie wyposażamy w kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne,. Te dwie instalacje są często mylone, dlaczego? Postaramy się wyjaśnić, czym różnią się te technologie i jakie korzyści występują z korzystania z nich. Polacy sięgają po nowinki technologiczne, które pozwalają na przestrzeni kilku lat zaoszczędzić część domowego budżetu. Jest to bardzo dobry trend, który w niedalekiej przyszłości może okazać się dużym atutem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego całego państwa.

Czytaj więcej
Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?
27 lis 2023
Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, która powinna być jak najlepiej dopasowana do zapotrzebowania na energię elektryczną. Na finalną moc fotowoltaiki przekłada się natomiast moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Ile wobec tego ona wynosi i od czego zależy?

Czytaj więcej