Z tego artykułu dowiesz się
Znaczne podwyżki cen prądu na początku 2025 roku stały się jednym z najgorętszych tematów. Podwyżki dotknęły przede wszystkim przedsiębiorców. Klienci indywidualni są w 2025 roku chronieni ceną maksymalną wynoszącą 505 zł za 1 MWh z akcyzą ale bez VAT. Firma Energa jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce. Dlatego też poniżej prezentujemy, ile wynosi cena 1 kWh prądu w Energa, która dostarczanego dla odbiorców północnej oraz północno-wschodniej części kraju na terenie województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz w części łódzkiego i wielkopolskiego.
Ile wynosi aktualna cena prądu w Energa?
Cena 1 kWh prądu w Energa podobnie jak w przypadku innych sprzedawców energii elektrycznej dla klientów indywidualnych wynosi maksymalnie 505 zł netto za 1 MWh (0,62115 zł/kWh brutto). Nie oznacza to wcale, że klienci indywidualnie nie mają wyboru. Coraz więcej sprzedawców prądu oferuje bardziej atraktycjne ceny, niż te wynikające z odgórnych regulacji.
W związku z tym obecne ceny 1 kWh prądu w Energa to:
Enea taryfa G11 dla domu - cennik

Fortum Market Price 3.0
- Elastyczność umowy - zawierana na czas nieokreślony
- Miesięczny okres wypowiedzenia
- Elektroniczna obsługa - dostęp do e-faktur i bezpłatny dostęp do eBOK
- W każdej chwili możesz wybrać przejście na stałą cenę według cennika standardowego
- Opłata handlowa 0 (ZERO) złotych, jeśli wybierzesz e-fakturę
Podana poglądowa stawka za 1kWh to cena netto wyliczona na podstawie umowy, składająca się z 5 kolejnych notowań następujących od 16 dnia miesiąca dla indeksu BASE_M-XX-YY na Towarowej Giełdzie Energii. Cena uwzględnia również akcyzę, koszty bilansowania, gwarancje pochodzenia, prawa majątkowe i marżę. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Taryfa sprzedawcy
Energa taryfa C11 dla firm - cennik

OE Standard

Zielona na start

Cennik standardowy
Warto również pamiętać, że to jak wysoki będzie rachunek za prąd w Energa, uzależnione jest również od wybranej taryfy, spośród dostępnych opcji dla gospodarstw domowych. Wśród nich wyróżnić można zarówno standardową taryfę jednostrefową, w której cena jest niezmienne bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, jak i taryfy dwustrefowe, w których stawki za prąd są uzależnione od pory dnia, a niekiedy także dnia tygodnia.
Jak prezentuje się cena 1 kWh w Energa w porównaniu do innych sprzedawców prądu?
Tak jak widzimy w powyższych tabelach, na rynku są dostępne oferty, które cenowo wypadają lepiej od cennika stadnardowego firmy Energa. W ciągu ostatnich miesięcy cena za kWh energii elektrycznej na giełdzie jest rekordowo niska, a oferty altnatywnych sprzedawców prądu bardzo atrakcyjne. Warto przeprowadzić konkurs ofert i zweryfikować czy stawkę jaką obecnie płacimy jest dla nas i naszego biznesu akceptowalna.
Czy ceny prądu w Energa będą dalej rosnąć?
Aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, że ceny prądu w Polsce utrzymują się obecnie na stabilnym i atrakcyjnym poziomie. Koszt zakupu energii elektrycznej w Energa po ostatnich aktualizacjach cennika standardowego jest dużo bardziej korzystny cenowo, co jest dobrą wiadomością dla odbiorców planujących zawarcie nowej umowy lub przedłużenie aktualnej. Choć sytuacja na Towarowej Giełdzie Energii bywa zmienna, obecne warunki pozwalają na skorzystanie z konkurencyjnych stawek. Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji związanej z przedłużeniem umowy należy przeprowadzić konkurs ofert i upewnić się, który sprzedawca będzie miał dla naszej firmy czy też mieszkania najbardziej korzystną ofertę.