Fotowoltaika Podkarpacie
W fotowoltaikę inwestuje coraz więcej właścicieli nieruchomości. Ceny instalacji stają się coraz bardziej przystępne. Co więcej, dzięki programom, takim jak „Mój prąd” czy „Czyste Powietrze” inwestorzy mogą liczyć na dotacje do tego typu systemów. Sprawdzamy, gdzie w województwie podkarpackim można kupić instalacje fotowoltaiczne oraz jakie usługi obejmują oferty sprzedawców. Wybór dostawcy instalacji fotowoltaicznej dla domu czy przedsiębiorstwa jest niezwykle istotny. Inwestor dysponuje najczęściej tylko ograniczoną lub wręcz znikomą wiedzą na temat tego, jaka instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana w przypadku jego domu lub firmy. Właśnie dlatego kluczową rolę odegra doradca. Ważne, by była to osoba rzetelna i uczciwa – taka, która niekoniecznie chce sprzedać jak najdroższy produkt, lecz dopasuje ofertę do konkretnego klienta. Nie zawsze też w przypadku fotowoltaiki cena oznacza najwyższą możliwą jakość. Czasem nieco tańsza instalacja będzie dla nas najbardziej optymalna. Dobierając firmę warto zwrócić uwagę na opinie jej poprzednich klientów. Im więcej komentarzy i ocen, tym bardziej miarodajna będzie taka opinia. Wyciąganie wniosków na podstawie dwóch lub trzech komentarzy może być bowiem bardzo mylące. Istotne jest też to, czy firma w ofercie zapewnia wszystko to, na czym nam zależy. Warto się więc zastanowić, czy zależy nam tylko na zakupie, a montaż zapewnimy sobie sami, czy może będziemy potrzebowali również takiej usługi. Sprawdźmy też, czy firma pomoże nam uzyskać kredyt, leasing lub dotację.
Poznaj też najlepsze firmy fotowoltaiczne w stolicy województwa:
Znajdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w swoim województwie.
Geotermia i inne odnawialne źródła energii w regionie
Ma moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii w tym województwie, która obecnie wynosi prawie 450 MW składają się jednostki:
- Wiatraki 150 MW
- Biogazownie 75 MW
- Elektrownie wodne 210 MW
- Pozostałe 15 MW
Trzeba natomiast napisać, że tak dobry wynik mocy zainstalowanej w OZE w porównaniu z innymi regionami w Polsce, wynika z 3 bardzo dużych jednostek wytwórczych
- W przypadku farm wiatrowych jest to obiekt o mocy 67 MW w powiecie przeworskim
- Obiekt o mocy 55 MW w Stalowej Woli spalający biomasę
- Wodna elektrownia na Solinie to dokładnie 198 MW mocy zainstalowanej
Jaki wniosek możemy wyciągnąć z powyższego? Cechą charakterystyczną dla tego województwa jest to, że duża moc zainstalowana w OZE wynika tak naprawdę z posiadania 3 jednostek wytwórczych, które odpowiadają za ponad 50% całkowitej mocy w regionie.
W województwie cały czas mówi się dużo o wykorzystaniu wód geotermalnych. Nie chodzi tutaj o produkcję energii elektrycznej, ale o możliwość wykorzystania jej do ogrzewania domów. Niestety do dnia dzisiejszego nie ma w tym zakresie daleko posuniętych prac. Przeszkodą są wysokie koszty inwestycyjne.