Z tego artykułu dowiesz się
Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele, a co za tym idzie cały system fotowoltaiczny to obecnie jedna z najbardziej popularnych form inwestycji dokonywana przez Polaków. Fotowoltaika dla domu popularność zawdzięcza rosnącym cenom prądu, dofinansowywaniu tego typu projektów ze strony rządu, mody na ekologię - która miejmy nadzieję nigdy nie minie. Opłacalność tego typu inwestycji jest dość duża. W zależności od regionu, mocy instalacji i sposobie finansowania inwestycja taka może się zwrócić nawet w 5-6 lat Krótsze okresy zwrotu są możliwe w przedsiebiorstwach, gdzie fotowoltaika dla firm eliminuje także wysokie koszty dystrybucji.. Warto więc zainwestować w zieloną energię, nie tylko dlatego, żeby być EKO, ale przede wszystkim ze względu na duże korzyści finansowe jakie niesie za sobą to rozwiązanie.
Jak łączyć ze sobą ogniwa fotowoltaiczne? Opinie fachowców
Wewnątrz paneli fotowoltaicznych mamy połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne. Wyróżniamy 3 sposoby łączenia ogniw:
- połączenie szeregowe - im więcej ogniw tym wyższe napięcie prądu
- połączenie równoległe - im więcej ogniw tym wyższe natężenie prądu
- połączenie szeregowo-równoległe daje nam możliwość regulowana napięcia i natężenia prądu na jego zaciskach
Połączenie ogniw fotowoltaicznych: 1 - szeregowo, 2 - równolegle
Zdecydowana większość ogniw na panelach jest połączona ze sobą szeregowo. W zależności od mocy instalacji czy też wybranego inwertera doświadczeni monterzy łączą panele w odpowiedni sposób. Opinia tych najbardziej doświadczonych mówi o tym, żeby łączenie zaczynać od połączenia szeregowego. Jeśli wymagana wielkość napięcia i natężenia na inwerterze nie będzie odpowiednia wtedy łączyć panele równolegle.
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest w tym wypadku bardzo prosta. Połączenia szeregowe zwiększają nam napięcie na zaciskach, natomiast połączenia równoległe wpływają na zwiększenie natężenia.
Ogniwa fotowoltaiczne - typy i sprawność
Wyróżniamy dwa podstawowe typy ogniw fotowoltaicznych.
- krzemowe ogniwa monokrystaliczne - wysoka sprawność nawet do 25%
- krzemowe ogniwa polikrystaliczne - sprawność do 18%
1 ogniwo monokrystaliczne z charakterystycznymi ściętymi narożnikami, 2 ogniwo polikrystaliczne
Do zdecydowanie mniej popularnych rozwiązań zaliczymy
- krzemowe ogniwa amorficzne - sprawność ok. 10%
- ogniwa CIGS (połączenia miedzi, indu, galu i selenu) - sprawność max. 10%
Ogniwa mono i polikrystaliczne charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości i sprawności do ceny. Ich żywotność, przy zachowaniu 80% sprawności wyjściowej szacowana jest na 25 lat. Ogniwa krzemowe i CIGS są dużo tańsze, ale ich sprawność również jest dużo niższa. Dodatkowo produkcja ogniw CIGS ze względu na wykorzystanie ogniw występujących w niewielkich ilościach na ziemi powoduje, że ich dostępność nie jest tak szeroka jak ogniw krzemowych.
Od czego zależy cena ogniwa fotowoltaicznego?
Cena ogniwa fotowoltaicznego, które jest wykorzystywane do składania paneli zależy od:
- ceny surowców z jakich jest wykonywany
- technologii jaka została użyta do wytworzenia ogniwa
- wielkości produkcji jaka jest realizowana
- najważniejsze - sprawności jaką osiągnie panel fotowoltaicznych zbudowany z produkowanych ogniw
Świat dąży do tego, aby opracować technologię dzięki której jak najniższym kosztem będziemy mogli wyprodukować ogniwo, które charakteryzować się będzie nie tylko największą sprawnością, ale także wytrzymałością. Ocena przydatności rynkowej takiego czy innego ogniwa opiera się tylko i wyłącznie o ekonomiczne uzasadnienie budowy paneli z tego czy innego ogniwa. Rozwiązania dzięki którym możliwe będzie budowanie systemów fotowoltaicznych, z ogniw które będą w stanie zwrócić koszty inwestycji w mniej niż 5 lat to klucz do sukcesu nie tylko producentów ogniw, ale także całej branży OZE. Pamiętajmy, że obecne systemy wsparcia, ktore są bardzo powszechne spowodowały, że fotowoltaika dofinansowanie otrzymała bardzo wysokie. Trzeba jednak doprowadzić do sytuacji, w której bez dotacji ten rynek będzie mógł sprawnie się rozwijać.