Fotowoltaika kalkulator kosztów i opłacalności
Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą w największym stopniu od paneli fotowoltaicznych jakie wybierzemy. Cena instalacji fotowoltaicznej w dużo mniejszych stopniu jest zależna od pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji czyli inwertera, okablowania, stelaży czy też kosztów montażu. Ważne jest także z usług jakiej firmy skorzystamy. Wybierać możemy wśród najlepszych. Te zawiera ranking firm fotowoltaicznych. W celu dokładnego obliczenia kosztów jakie niesie za sobą inwestycja w system PV należy skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi dla projektantów. Dzięki nim będziemy mogli w prosty sposób przygotować i oszacować koszt inwestycji. Dobry kalkulator fotowoltaiki zapyta nas poniższe kwestie:
- Typ klienta. Określamy czy potrzebujemy ofertę dla klienta indywidualnego czy dla firmy. Dlaczego istotne jest określenie jakim typem klienta jesteśmy? Chodzi przede wszystkim o możliwość dokładnego obliczenia zwrotu z inwestycji. Klient indywidualny i klient biznesowy mogą starać się o zwrot z inwestycji z różnych programów. Inaczej także kalkulowane są korzyści podatkowe. To jakim typem odbiorcy jesteśmy wpływa finalnie na końcowy wynik finansowy
- Lokalizacja inwestycji na podstawie kodu pocztowego. Zaawansowane rozwiązania mają do każdej szerokości i długości geograficznej przypisane warunki nasłonecznienia. Ilość dni słonecznych w konkretnym regionie wpływa na wielkość instalacji. W Polsce różnice w uzysku dla takich samych instalacji zlokalizowanych w różnych częściach kraju mogą wynosić nawet 15-20%.
- Wysokość rachunku za energię elektryczną. Ta informacja z kolei pozwoli nam na oszacowanie mocy instalacji. Zarówno niedoszacowanie jak i przewymiarowanie instalacji z ekonomicznego punktu widzenia są niekorzystne. Dobrze dobrana instalacja to taka, dzięki której będziemy mogli w 100% wykorzystać wyprodukowaną energię słoneczną.
Powyższe 3 punkty to praktyczne etapy wyceny instalacji fotowoltaicznej. Na ich podstawie prezentowane są okresy zwrotu z inwestycji. Kalkulator kosztów fotowoltaiki na bazie tych informacji jest w stanie przedstawić już bardzo dokładne wyliczenia dotyczące kosztów całej instalacji oraz zaprognozować czas zwrotu z inwestycji.
Kalkulator fotowoltaiki - jak z niego skorzystać
Kalkulacja fotowoltaiki to bardzo ważna czynność. Kroki opisane powyżej powinny w zupełności wystarczyć, aby poprawnie z niego skorzystać. Podając kolejne informacje finalnie otrzymamy poniższe zestawienie
Po prawej stronie widzimy wstępną kalkulację instalacji fotowoltaicznej. Na podstawie podanych danych dowiemy się następujących informacji:
- Jaką moc instalacji powinniśmy zamówić
- W zależności od wariantu z jakiego chcemy skorzystać, a zestawienie pokaże nam
- Wariant z najniższą ceną
- Wariant z najlepszym stosunkiem jakości do ceny fotowoltaiki
- Wariant zbudowany z najlepszych na rynku elementów
Poznamy poniższe informacje:
- przybliżony koszt instalacji
- możliwa kwota dotacji
- różnicę pomiędzy kosztem zakupu, a uzyskaną kwotą dotacji
- czas w jakim inwestycja nam się zwróci
- gwarancja na produkty użyte do budowy systemu
Po lewej stronie znajduje się formularz kontaktowy. Jego wypełnienie spowoduje, że skontaktuje się z nami doradca techniczny, który doprecyzuje kalkulator systemów pv i wyśle najlepszą z dostępnych na rynku ofert.
Kalkulator paneli fotowoltaicznych - interpretacja wyników
Najczęściej stawianym pytaniem przez potencjalnych klientów jest to związane z doborem mocy instalacji. W praktyce przyjmuje się, że roczne zużycie 1 000 kWh powinno zostać pokryte przez instalację o mocy od 1 200 Wp do 1 300 Wp. Proporcja ta jest wykorzystywana przy podawaniu informacji na temat średniej wysokości rachunku jaki płacimy. Wiemy, że w zależności od regionu w Polsce płacimy za energię elektryczną ok. 70 do 80 groszy za 1 kWh brutto. Biorąc pod uwagę powyższe zależności jesteśmy w stanie na podstawie kodu pocztowego oraz wysokości rachunku za energię elektryczną bardzo precyzyjnie określić moc instalacji.
Z praktycznego punktu widzenia, jeśli kalkulator fotowotltaiki nie jest narzędziem dla nas lub chcemy sprawdzić jego dokładność, możemy wziąć do ręki rachunek za energię elektryczną i odczytać z niego zużycie energii za rok poprzedni. Jeśli w bieżącym okresie nie używamy dodatkowych urządzeń elektrycznych to wartość ta powinna nam również wystarczyć do określenia mocy instalacji.
Interpretacja wyników kalkulatora fotowoltaicznego, który prezentuje 3 warianty instalacji opiera się o dane rynkowe związane z zakupem paneli, inwertera, elementów montażu oraz średniej marży na każdym produkcie jak jest dodawana przez firmy instalatorskie. W każdej klasie podzespołów mamy kilku producentów. O wyborze tego czy innego producenta często decyduje dostępność towaru, a także aktualne promocje, jakie coraz częściej są przez takie firmy oferowane. Co ważne podkreślenia pisząc o promocji nie mamy tutaj na myśli tylko niższej ceny, ale przede wszystkim dodatkowego okresu gwarancyjnego na zakupiony produkt.
Instalacja fotowoltaiczna kalkulator dla każdego
Na koniec napiszemy parę słów o tym dlaczego większość z nas planując inwestycję w fotowoltaikę szuka w Google takich fraz jak: fotowoltaika kalkulator opłacalności, panele fotowoltaiczne kalkulator czy po prostu fotowoltaika kalkulator. Naszym zdaniem tak samo jak w przypadku każdej inwestycji tak samo w przypadku fotowoltaiki przed podjęciem decyzji o wyborze takiej czy innej firmy powinniśmy sami posiąść chociażby minimalną wiedzę z zakresu PV. Wiedzę zarówno związaną z rodzajami paneli, typami instalacji, a na kosztach kończąc. W praktyce wyceny instalacji są podawane w odniesieniu do 1 kWp mocy zainstalowanej. Takie wyniki pokazuje także nasza porównywarka fotowoltaiki. To tym kosztem powinniśmy się głównie kierować przy ocenie różnych ofert do nas spłyną. Mniej istotne są dane dotyczące okresu czasu w jakim do zwrotu dojdzie. Okres zwrotu z inwestycji jest różnie liczony w różnych firmach. Jedni zakładają wzrost cen rok do roku na poziomie 2%, a inni 5%. Tak duże różnice wpływają na potencjalny czas w jakim nasza inwestycja się spłaci, a to tylko biznesowe założenia, które najczęściej nie będą miały pokrycie w rzeczywistości.