Z tego artykułu dowiesz się
- Dlaczego instalacja fotowoltaiczna 9 kW jest tak popularna?
- Czym jest okres zwrotu z inwestycji i jak się go liczy dla zestawów fotowoltaicznych 9kW?
- Instalacja fotowoltaiczna 9 kW cena i analiza opłacalności
- Dlaczego instalacja fotowoltaiczna 9 kw będzie najlepsza?
- Zestaw fotowoltaiczny 9 kW cena montażu
- Zestaw fotowoltaiczny 9 kW cena po odliczeniu ulgi
- Okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne 9 kW
Początkowo uważana jako rozwiązanie wyłącznie dla bogatych, obecnie instalacja fotowoltaiczna spotyka się z coraz większym zainteresowaniem każdego, bez względu na jego zasobność portfela. Wynika to przede wszystkim z jej zalet oraz tego, że liczne dotacje oraz ulgi pozwalają skutecznie obniżyć jej koszt. Pomimo tego nie brakuje jednak wciąż sceptycznych głosów wątpiących w to, czy aby na pewno instalacja fotowoltaiczna o mocy 9kw się opłaca. Postanowiliśmy więc to sprawdzić i dowiedzieć się, jaka jest cena fotowoltaiki 9kw oraz jakie oszczędności jest ona w stanie zapewnić dla użytkowników.
Dlaczego instalacja fotowoltaiczna 9 kW jest tak popularna?
Na niesłabnącą w ostatnich latach popularność fotowoltaiki wpływ ma kilka czynników, z czego najważniejszym z nich jest stale rosnąca cena za 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki panelom słonecznym można skutecznie uniknąć rosnących opłat i stać się niezależnym producentem prądu na własne potrzeby.
Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna 9kW, jest także bardzo opłacalnym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia, wynika to bowiem z krótkiego okresu zwrotu z inwestycji w nią, jakim się ona cechuje.
Czym jest okres zwrotu z inwestycji i jak się go liczy dla zestawów fotowoltaicznych 9kW?
Tajemniczo brzmiący dla niektórych zwrot, jakim jest okres zwrotu, to w przypadku instalacji fotowoltaicznej nic innego jak czas, w którym panele słoneczne będą w stanie wyprodukować taką ilość energii elektrycznej, której równowartość w zakupie pokryłaby koszty ich montażu. Okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne wyliczany jest dla każdego przypadku indywidualnie, a wpływ mają na niego w głównej mierze trzy czynniki.
Cena fotowoltaiki 9 kW
Pierwszym z nich jest koszt fotowoltaiki 9kw, jaki musi ponieść inwestor, decydując się na jej montaż. Im jest ona niższy, tym okres zwrotu staje się krótszy.
Stosowane dotacje i ulgi w przypadku instalacji o mocy 9 kWp
sposobem na obniżenie kosztu instalacji fotowoltaicznej 9kw jest natomiast korzystanie z oferowanych ulg oraz dotacji i dofinansowań, które także są brane pod uwagę podczas wyliczania okresu zwrotu.
Cena za 1 kWh prądu wpływa na okres zwrotu z inwestycji o mocy 9 kWp
Ostatnim elementem jest natomiast cena za 1 kWh prądu, jaką oferują jego dystrybutorzy. Im jest ona wyższa tym czas, w którym inwestycja w panele fotowoltaiczne się zwróci, staje się krótszy. Dlatego też obecnie tak wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych.
Wiedząc więc już, czym jest okres zwrotu i co na niego wpływa pora dowiedzieć się, jaki jest koszt fotowoltaiki 9kW i czy inwestowanie w nią jest w ogóle opłacalne. Informacje te doskonale zobrazuje przykład jednego z naszych klientów, który zadawał sobie podobne pytania.
Instalacja fotowoltaiczna 9 kW cena i analiza opłacalności
Pan Artur jest właścicielem domu jednorodzinnego, który zakupił niedawno wraz z wybudowaną już sauną i basenem. Kupując go uważał, że trafił na okazję życia, jednak opinie te szybko zweryfikowały wysokie rachunki za prąd. Standardowe wyposażenie AGD i RTV domu w połączeniu z urządzeniami niezbędnymi do poprawnego funkcjonowania sauny oraz basenu generują bowiem zużycie energii elektrycznej na poziomie 9 600 kWh rocznie.
Oznacza to więc, że miesięcznie pan Artur musi płacić za prąd rachunki w wysokości 600 złotych. Taka kwota jest przez niego nieakceptowalna, dlatego też postanowił on sprawdzić, czy fotowoltaika faktycznie będzie w stanie pozwolić mu ją zaoszczędzić i zapomnieć raz na zawsze o wysokich rachunkach co miesiąc.
Dlaczego instalacja fotowoltaiczna 9 kw będzie najlepsza?
Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie 9 600 kWh rocznie najlepszym rozwiązaniem dla pana Artura będzie instalacja fotowoltaiczna 9kw. Wytworzy ona bowiem w ciągu roku szacunkowo około 8 616 kWh prądu, tym samym niemal w pełni zaspokajając zapotrzebowanie na niego i eliminując konieczność jego kupowania u krajowych dystrybutorów.
Zestaw fotowoltaiczny 9 kW cena montażu
Zaproponowany panu Arturowi zestaw fotowoltaiczny składa się z 30 paneli słonecznych o łącznej mocy 300 Wp (maksymalnej wydajności). Taka instalacja zajmować będzie na jego dachu 58 metrów kwadratowych, jednak dzięki nowoczesnym technologiom idealnie wpisze się w architekturę budynku, nie szpecąc go.
Sam koszt instalacji fotowoltaicznej 9 kw wyliczany jest natomiast na podstawie ceny montażu 1 kWh instalacji, która wynosi 3 200 złotych brutto. W związku z tym cena fotowoltaiki 9 kw to 28 800 złotych.
Ulga termomodernizacyjna a cena fotowoltaiki 9 kW
Na szczęście pan Artur nie musi płacić niemal 30 000 za panele słoneczne z montażem, gdyż może on skorzystać z ulgi termoizolacyjnej, która pozwala odliczyć w rozliczeniu rocznym koszt montażu instalacji od podatku. Dzięki temu cena fotowoltaiki 9 kw obniży się aż o 18%.
Z tego typu ulgi może skorzystać niemal każdy pod warunkiem, iż montuje on panele fotowoltaiczne na dachach już powstałych budynków. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest jedynie suma odliczeń, która nie może przekraczać łącznie 53 000 złotych. Istotne jest także to, że ulga termomodernizacyjna może być także łączone z dotacjami i dofinansowaniami.
Zestaw fotowoltaiczny 9 kW cena po odliczeniu ulgi
Po informacji od pana Artura, że chce on skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, możemy na nowo wyliczyć koszt montażu instalacji fotowoltaicznej, obniżony tym razem o 18%.
Dzięki temu nowa cena paneli słonecznych 9 kW z montażem to 23 616 złotych, czyli o 5 184 złote mniej. Jak więc widać korzystając z odpowiednich opcji, już na samym początku montażu instalacji fotowoltaicznej 9 kw można uzyskać spory rabat.
Okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne 9 kW
Jednak obniżka ceny za sprawa ulgi termomodernizacyjnej to nie wszystkie zalety fotowoltaiki. Należy także pamiętać o krótkim okresie zwrotu, który w tym przypadku został wyliczony na podstawie ceny fotowoltaiki wynoszącej 23 616 złotych oraz ceny 1 kWh prądu wynoszącej 75 groszy, która w analizie była podnoszona o 2% w skali roku.
Wyniki analizy prezentuje wykres, z którego jasno wynika, że pan Artur otrzyma zwrot z inwestycji już w czwartym roku użytkowania paneli słonecznych. Od tej pory będą więc one generować dla niego wyłącznie oszczędności.
Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna
Oszczędności generowane przez panele słoneczne o mocy 9 kW
Suma tych oszczędności prezentuje się natomiast niezwykle atrakcyjnie, gdyż średnie roczne oszczędności pana Artura po montażu paneli słonecznych wynosić będą 7 316 złotych, co po 20 latach da sumę niemal 150 000 złotych, a dokładnie 146 336,81 złotych.
Warto także wspomnieć, że jeśli pan Artur nie zdecyduje się na montaż systemu fotowoltaicznego w ciągu następnych 20 lat, wyda on na prąd 174 941 złotych.
Jak więc widać instalacja fotowoltaiczna 9 kw i oszczędność, jaka z niej wynika, która jest podkreślana na każdym kroku to nie tylko chwyt marketingowy, a rzeczywistość. Obecnie ze względu na stale rosnące ceny prądu i liczne dotacje to najlepszy czas na montaż paneli słonecznych. Dlatego, jeśli chciałbyś w nie zainwestować na swoim dachu i raz na zawsze zapomnieć o rachunkach za prąd zachęcamy do skorzystania z naszej darmowej porównywarki ofert firm fotowoltaicznych. Dzięki niej w jednym miejscu zebrane zostały oferty firm fotowoltaicznych z całego kraju, aby nie musieć już poświęcać czasu na ich samodzielne analizowanie.
Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: