Porównaj oferty

Dystrybutorzy gazu w Polsce

Data aktualizacji: 21 lis 2024

Dystrybutorzy gazu ziemnego to firmy, których zadaniem jest dostarczanie gazu ziemnego do finalnego odbiorcy. Jeśli interesuje nas zmiana sprzedawcy gazu to i tak bez zmian pozostanie podmiot odpowiedzialny za dostawy. Dystrybucja gazu w Polsce co do zasady nie różni się w sposobie działania i zarządzania z dystrybucją w innych krajach. Firmy te odpowiadają przede wszystkim za bezpieczne i ciągłe dostarczenie gazu ziemnego do naszych firm i domów. Dbają także o jakość gazu ziemnego jaki jest nam dostarczany. W obszarze dystrybucji gazu ziemnego, inaczej niż w przypadku sprzedaży nie ma możliwości wyboru dystrybutora od którego gaz ziemny chcielibyśmy otrzymywać. Zarówno dostawcy gazu ziemnego jak i dystrybutorzy ściśle ze sobą współpracują. Warunku współpracy pomiędzy tymi dwoma podmiotami reguluje tzw. generalna umowa dystrybucyjna. Podstawowym punktem, który jest w tej umowie zawarty to wytyczne w jaki sposób Dystrybutor, który jest także właścicielem systemu pomiarowego liczącego zużycie gazu ziemnego będzie te dane przekazywał Sprzedawcy. W przypadku obsługi sieci gazowej przez operatorów, trzeba przyznać, że sprzedawca i klient końcowy jest dużo lepiej traktowany. Przekazywanie informacji odbywa się w sposób płynny, dzięki czemu tzw. umowa kompleksowa, czyli rozliczanie sprzedaży i dystrybucji na jednym dokumencie jest praktykowana przez właściwie wszystkich uczestników rynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzedawców. Opóźnienia w wystawianiu rachunków, niedokładne prognozy powodowały, że ranking dostawców gazu nie był dla takich firm łaskawy i wytykał im te problemy.

Dystrybutorzy gazu ziemnego w Polsce

W Polsce gaz do naszych domów dostarcza wiele firm. Wszystkie one muszą posiadać aktualną koncesję, którą wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Koncesja taka umożliwia prowadzenie działalności w zakresie dostaw gazu ziemnego do finalnych odbiorców, podłączenie się do głównego systemu gazowego w Polsce, a także określa obszar działalności firmy, która ma się zajmować dostarczaniem gazu ziemnego.

Ceny gazu u dystrybutorów są na podobnym poziomie. Na naszych stronach już pisaliśmy o tym, że dynamika zmian cen dystrybucji gazu nie jest duża. Jest podyktowana przede wszystkim koniecznością ponoszenia coraz większych kosztów związanych z rozbudową sieci gazu ziemnego w Polsce. Poniżej prezentujemy aktualną listę firm, które błękitne paliwo na podstawie umowy dystrybucyjnej dostarczają do klientów finalnych.

Dystrybutorzy gazu ziemnego
Nazwa Numer koncesji: Obszar działania:
Polska Spółka Gazownictwa PPG/59/2822/W/1/2/2001/MS Główny dystrybutor w Polsce
EkoEnergia PPG/54/1928/W/1/2001/AS Czechowice-Dziedzice
ESV Wisłosan PPG/2/65/W/1/2/99/RG Nowa Dłba
ZDNE Zakład Dostaw Nośników Energetycznych PPG/17/1381/U/1/2/99/BK Rybnik-Paruszowiec
USENEKO DPG/113/4636/W/2/2007/BP Brodnica
Polenergia Nr DPG/126/18628/W/2/2009/BP Tomaszów Mazowiecki
Orlen Południe DPG/100A/1202/W/OKR/2015/JM Jedlicze
Boltech PPG/52/9349/W/3/2000/MJ Bukowno
Siarkopol PPG/67/3473/W/2/2001/AS Tarnobrzeg
Koksownia Częstochowa NOWA DPG/145/21390/W/2/2012/KF Częstochowa
Tarnogrodzki Zakład Komunalny DPG/139/20602/W/2/2012/BT miasto i gmina Tarnogród
Gazownia serwis DPG/142/8081/W/2/2012/UA gminy: Załuski i Zakroczym w województwie mazowieckim
JSW koks PPG/5/1197/U/1/2/99/AS Dąbrowa Górnicza
TRIAS DPG/141/13830/W/OSZ/2011/JC gminy Milicz i Trzebnica
eI invest DPG/5/13543/W/2/2005/BP gmina wiejska oraz miejska Ostróda
UNIMOT SYSTEM DPG/155/24106/W/DRG/2014/TA województwo mazowieckie w gminie Wieczfnia Kościelna w powiecie mławskim oraz w miejscowości Radzanów w gminie Radzanów
PSSE Media Operator DPG/157/23550/W/OGD/2014/BP GdańskBLUE LNG
GMINA DASZYNA DPG/161/23507/W/OŁO/2015/KK Daszyna
BLUE Project DPG/163/24453/W/DRG/2015/MŻ Warta
Przedsiębiorstwo Gazownicze Warszawa DPG/162/24877/W/DRG/2015/KL gmina Szepietowo

Jak widzimy na terenie całego kraju mamy kilkadziesiąt firm świadczących tego typu usługi. Zdecydowany prym w tym zestawieniu wiedzie Polska Spółka Gazownictwa. To główny dystrybutor. Warto dodać, że większość formalności i przyłącze załatwimy przez internet. Hasło gaz online w praktyce bardzo ułatwia funkcjonowanie firm i klientów.

Co załatwimy u dystrybutora gazu ziemnego?

U Dystrybutora gazu ziemnego możemy załatwić także wiele formalności. Do tych najbardziej popularnych zaliczamy takie sprawy jak:

  • wniosek o przyłącze gazowe
  • informacje na temat przerw w dostawie gazu
  • awarie/błędne odczyty liczników
  • zmiana taryfy gazowej W-3.6 na W-3.9 lub inne
  • informacje o planowanej rozbudowie sieci gazowej
  • w przypadku firm zwiększenie mocy przyłącza gazowego. Nie jest to łatwe zadanie. Rozwój firm i rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny stawia przed Dystrybutorami coraz więcej wyzwań. Koszty, a przede wszystkim czas realizacji niektórych prac jest bardzo odległy.

Polska Spółka Gazownictwa - największy dystrybutor gazu ziemnego

Na koniec wróćmy do największego podmiotu zajmującego się dystrybucją paliwa gazowego. Polska Spółka Gazownictwa, bo o niej mowa to największy podmiot w grupie kapitałowej PGNiG, który zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Główną strukturę terenową stanowią oddziały - zakłady gazownicze zlokalizowane w największych miastach w Polsce. Jest ich 17

  1. Zakład gazowniczy w Szczecinie
  2. Zakład gazowniczy w Gorzowie Wielkopolskim
  3. Zakład gazowniczy we Wrocławiu
  4. Zakład gazowniczy w Poznaniu
  5. Zakład gazowniczy w Koszalinie
  6. Zakład gazowniczy w Gdańsku
  7. Zakład gazowniczy w Bydgoszczy
  8. Zakład gazowniczy w Opolu
  9. Zakład gazowniczy w Olsztynie
  10. Zakład gazowniczy w Warszawie
  11. Zakład gazowniczy w Białymstoku
  12. Zakład gazowniczy w Łodzi
  13. Zakład gazowniczy w Zabrzu
  14. Zakład gazowniczy w Kielcach
  15. Zakład gazowniczy w Krakowie
  16. Zakład gazowniczy w Jaśle
  17. Zakład gazowniczy w Lublinie

Podział geograficzny przedstawiony jest na poniższej mapce pochodzącej ze strony Polskiej Spółki Gazownictwa

dystrybutorzy gazu ziemnego

Zakłady są także podzielone na sieć placówek. Trudno dziwić się tak rozbudowanej strukturze. W końcu PSGaz to największa tego typu firma w Europie. Łącznie obsługuje gazociągi o długości ponad 190 tys. kilometrów.

Aktualności
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?
15 sty 2024
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
Jak działa biogazownia?
18 gru 2023
Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?
30 lis 2023
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?
17 lis 2023
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej