Porównaj oferty

respect energy reklama

Cena prądu w Rzeszowie w 2024

Ceny prądu w 2024 roku wzrosły w całej Polsce. Wysokość podwyżek stawek w taryfach dla gospodarstw domowych zatwierdzonych przez prezesa URE wynosiła około 37%. W wyniku tego rachunki za prąd stały się obecnie jednym z głównych elementów obciążających budżet domowy Polaków. Nie w każdym regionie Polski płacą oni jednak tyle samo za 1 kWh energii elektrycznej. Dlatego też sprawdzamy, jaka jest cena prądu w Rzeszowie w 2024 roku.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Rzeszowie?

Wysokość cen prądu w Polsce dyktowana jest przede wszystkim przez pięć największych firm energetycznych, które są jednocześnie operatorami systemu dystrybucyjnego oraz sprzedawcami energii elektrycznej. Na terenie Rzeszowa oraz całego województwa podkarpackiego umowy kompleksowe zawierane są w związku z tym z Polską Grupą Energetyczną, w skrócie PGE. Firma ta jest tak zwanym sprzedawcą z urzędu, od którego większość mieszkańców Rzeszowa zakupuje prąd.

Warto jednak pamiętać, że PGE to nie jedyna firma oferująca sprzedaż prądu w stolicy Podkarpacia. Dzięki temu mieszkańcy tego regionu mogą zdecydować się na podpisanie umowy z niezależnym sprzedawcą i płacić dla PGE wyłącznie rachunki związane z obsługą dystrybucyjną. Dzięki temu ich cena za 1 kWh prądu może być niższa niż średnia dla Rzeszowa.

Ile wynosi cena prądu za 1 kWh w Rzeszowie?

Cena prądu w Rzeszowie w 2024 roku jest nieco wyższa niż średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej w naszym kraju, która w styczniu 2024 roku wynosiła 92 grosze. Wszystko za sprawą tego, że PGE plasuje się na drugim niechlubnym miejscu, jeśli chodzi o oferowane przez nią stawki za prąd dla gospodarstw domowych.

Oznacza to więc, że mieszkańcy Rzeszowa płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w kraju w przypadku średniego zużycia energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Cena energii elektrycznej w Rzeszowie a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Aktualna cena prądu w Rzeszowie po wprowadzonych podwyżkach jest jedną z wyższych w naszym kraju. Więcej za prąd płacą obecnie wyłącznie mieszkańcy Gdańska oraz Olsztyna. Na podobnym poziomie stawki za 1 kWh energii elektrycznej utrzymują się natomiast w województwie lubelskim, podlaskim i mazowieckim z wyłączeniem Warszawy. Niższe ceny za prąd niż w Rzeszowie obowiązują natomiast w 2024 roku w całej zachodniej i południowo-zachodniej części kraju, czyli między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, śląskim czy też opolskim oraz dolnośląskim i zachodniopomorskim.

Aktualności
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej
Zielony prąd jako kryterium zakupowe
19 cze 2024
Zielony prąd jako kryterium zakupowe

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, a wraz z nią bardziej dystansujemy się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Cenimy sobie ekologiczne produkty, ale szukamy autentyczności - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Alternatywne źródła energii: wady i zalety
13 gru 2023
Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej