Z tego artykułu dowiesz się
Obecnie każde gospodarstwo domowe w Polsce musi się zmierzyć z nowymi, wyższymi rachunkami za prąd, które o wiele bardziej obciążają ich budżet, niż chociażby jeszcze rok czy dwa lata temu. Pomimo jednak, że wprowadzone w 2024 roku podwyżki cen energii elektrycznej pod względem procentowym były jednakowe w przypadku wszystkich firm oferujących jego sprzedaż, aktualne ceny prądu znacznie się między sobą różnią w zależności od tego, kto jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w danym regionie. Sprawdzamy więc, ile wynosi po podwyżkach cena prądu w Łodzi w 2024 roku.
Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Łodzi?
Spośród 5 największych firm energetycznych w naszym kraju, które są jednocześnie Operatorami Systemu Dystrybucyjnego dzielącego Polskę na 5 obszarów, w Łodzi funkcję tą pełni firma PGE. Obowiązujące w niej ceny prądu są natomiast jednymi z wyższych, plasując się pod tym względem na niechlubnym drugim miejscu. W związku z tym mieszkańcy Łodzi muszą płacić o wiele wyższe rachunki za prąd niż mieszkańcy większości pozostałych wojewódzkich polskich miast.
Łódź — cena prądu za 1 kWh w 2024 roku?
Ze względu na fakt, że dystrybutorem energii elektrycznej w Łodzi jest PGE, cena 1 kWh energii elektrycznej w tym mieście oraz całym województwie łódzkim jest znacznie uzależniona od stawek oferowanych przez tę firmę. Te z kolei są wyższe o kilka groszy od średniej ceny 1 kWh prądu w Polsce według danych ze stycznia 2024 roku.
Choć PGE jest OSD w Łodzi, mieszkańcy tego miasta nie są skazani wyłącznie na usługi tej firmy. Mogą oni bowiem z powodzeniem zmienić sprzedawcę prądu na niezależną firmę, która oferuje lepsze ceny energii elektrycznej. W takiej sytuacji rachunki za prąd będą im wystawiane przez dwie firmy, przy czym te od PGE będą dotyczyły wyłącznie opłaty dystrybucyjnej.
Cena prądu Łódź a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce
Ceny prądu w stolicy województwa łódzkiego, czyli mieście Łódź w są wyższe niż w 8 innych wojewódzkich miastach w Polsce, do których zaliczyć można, chociażby Poznań, Kraków, Szczecin czy też Wrocław oraz Bydgoszcz i Warszawę. Takie same rachunki za energię elektryczną co w Łodzi wyliczane dla średniego zużycia prądu w gospodarstwach domowych płacą z kolei mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubuskiego, w których operatorem systemu dystrybucyjnego jest również PGE. Natomiast wyższe ceny prądu niż w Łodzi obowiązują wyłącznie w dwóch miastach wojewódzkich — Olsztynie oraz Gdańsku.