Z tego artykułu dowiesz się
Wysokie ceny energii elektrycznej to problem, z którym muszą się zmagać nie tylko Polacy. W całej Europie ceny prądu wraz z nadejściem 2025 roku znacznie wzrosły, wpływając tym samym na gospodarkę. Podwyżki rachunków za prąd liczone są już w liczbach dwucyfrowych, a wśród krajów, które najbardziej je odczuły, wymienić można między innymi Wielką Brytanię, Włochy, Czechy, a także Niemcy no i oczywiście Polskę.
Jak kształtują się ceny prądu w Europie w 2025 roku?
Nie ulega wątpliwości, że rosnące ceny energii elektrycznej są problemem, z którym zmaga się cała Europa. Tylko w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2025 roku wysokość cen prądu sprawiła, że rachunki za niego wzrosły o 56% w porównaniu do ubiegłego roku. Sytuacja ta nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Podobne wzrosty rachunków za prąd musieli zaakceptować również mieszkańcy innych europejskich krajów. W Słowacji odbiorcy energii elektrycznej muszą zapłacić każdego miesiąca od 3 do nawet 12 euro więcej, z kolei w Czechach wydatki związane z zakupem prądu wzrosły o 17%. Największe podwyżki cen energii elektrycznej miały miejsca jednak we Włoszech, gdzie ceny prądu miały wzrosnąć aż do 65%, podwyżka ta została jednak obniżona za pomocą środków rządowych do podobnego poziomu jak w Wielkiej Brytanii. Jak więc widać w całej Europie cena 1 kWh energii elektrycznej wraz z 1 stycznia 2025 roku drastycznie wzrosła.
Jak Europa radzi sobie z podwyżkami cen energii elektrycznej?
Rosnące ceny energii elektrycznej w Europie są poważnie odczuwalne w portfelach wszystkich Europejczyków. W wielu państwach starego kontynentu postanowiono więc wprowadzić rozwiązania, które miały, choć w pewnym stopniu uchronić odbiorców energii elektrycznej od drożyzny lub zminimalizować jej skutki.
W Polsce wprowadzona została przede wszystkim obniżka VAT z 23% do 0%, która ma obowiązywać do 31 lipca 2022 roku. W związku z tym, że sytuacja w Niemczech nie prezentuje się wcale lepiej niż u nas, wprowadzono tam podobne rozwiązanie do zastosowanego w Polsce. Polega ono jednak na obniżeniu podatków dla producentów zielonej energii. Dzięki temu wysokość rachunków za prąd u naszego sąsiada zza wschodniej granicy miała się zmniejszyć o 1/5. We Włoszech przeznaczono z kolei 3,8 mld euro na obniżenie cen energii dla gospodarstw domowych, a w Czechach również obniżono VAT na energię elektryczną.
Dlaczego ceny energii elektrycznej w Europie rosną?
Podstawową przyczyną rosnących cen energii elektrycznej jest wzrost cen surowców, z których jest ona głównie produkowana, czyli węgla oraz gazu. Pod koniec grudnia 1 MWh gazu kosztował bowiem na holenderskiej giełdzie TTF aż 180 euro, czyli kilka razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wyższe koszty zakupu surowców energetycznych przekładają się wobec tego na większe koszty produkcji prądu. Według analiz ekspertów nic jednak nie zapowiada tego, aby w najbliższym czasie sytuacja na rynku Europejskim miała się zmienić. W związku z tym przewidywane są już kolejne podwyżki cen prądu na 2025 rok.