Z tego artykułu dowiesz się
Liberalizacja rynku energetycznego w Polsce, zapewniająca odbiorcom prądu pełną dowolność wyboru sprzedawcy energii elektrycznej sprawiła, że w ostatnich latach powstało wiele firm posiadających prąd w swojej ofercie. Wśród nich wyróżnić można także te, które do tej pory w żaden sposób nie kojarzyły się z energią elektryczną jak na przykład sieć telekomunikacyjna PLUS. Poniżej prezentujemy więc obecny cennik PLUS-a w przypadku sprzedaży prądu skierowanej przede wszystkim do gospodarstw domowych.
Ile wynosi obecnie cena prądu w PLUS?
PLUS to polska firma telekomunikacyjna, która została założona w 1995 roku. Początkowo oferowała ona wyłącznie usługi związane z telefonią komórkową, a obecnie jej klienci mogą skorzystać z internetu, telewizji, a nawet prądu od PLUS-a.
Cena energii elektrycznej w przypadku PLUSA w dużej mierze uzależniona jest podobnie jak u innych sprzedawców prądu od wybranej taryfy. Jest ich 4, z czego jedna to taryfa całodobowa, w której stawka za energię elektryczną są niezmienna bez względu na porę dnia oraz dzień w tygodniu, 2 - to taryfy dwustrefowe, w których stawki za prąd zależą od pory dnia oraz dnia tygodnia, natomiast ostatnia to taryfa trzystrefowa. Ceny prądu w PLUS dotyczą energii czynnej.
Ze względu na fakt, iż PLUS jest wyłącznie sprzedawcą prądu, należy pamiętać, że na wysokość rachunków za energię elektryczną będzie się dodatkowo składać opłaty dystrybucyjne, zgodne z taryfą obowiązującą w zależności od danego dystrybutora działającego w określonym regionie kraju oraz opłaty handlowe.
Jak prezentuje się cena prądu od PLUSA w porównaniu z innymi sprzedawcami prądu?
Ceny energii elektrycznej w PLUS prezentują nieco atrakcyjniej niż w przypadku pięciu największych firm energetycznych w naszym kraju, pomimo tego, iż są one również w dużej mierze uzależnione od wysokości cen za 1 MWh energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Obecnie jedynie Innogy posiada niższe stawki za energię czynną. Porównując koszty prądu oferowane przez to przedsiębiorstwo telekomunikacyjne ze średnią ceną 1 kWh prądu w styczniu 2025 roku, wypadają one również atrakcyjniej.
Należy mieć jednak na uwadze, że opłata za energię czynną to jedynie część rachunków za prąd. Dodatkowo składają się bowiem na nie również opłaty handlowe, dystrybucyjne oraz inne dodatki naliczane najczęściej niezależnie od zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym.