Porównaj oferty

Cena prądu w Fortum w 2024 r

Początek 2024 roku zaskoczył wszystkich wysokimi podwyżkami cen energii elektrycznej. Wzrost stawek bez względu na taryfy wynosił bowiem aż 37% w przypadku energii czynnej oraz 8% w przypadku opłat dystrybucyjnych. Nowe wyższe ceny obowiązują odbiorców zarówno mających podpisane umowy z największymi firmami energetycznymi w Polsce, jak i tych, którzy postanowili zrezygnować z umowy kompleksowej i wybrać innego niż dystrybutor sprzedawcę prądu. W związku z tym ile za prąd trzeba obecnie zapłacić w Fortum?

Fortum, czyli niezależny sprzedawca prądu w Polsce

Fortum to założona w 1998 w Finlandii, jednak działająca w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce firma energetyczna zajmującą się zarówno sprzedażą prądu, jak i gazu. Obecnie obsługuje ona ponad 2,5 miliona odbiorców na całych świecie oraz posiada własne elektrownie i elektrociepłownie wodne, a także jądrowe, za pomocą których wytwarza ona czystą energię. Oferta sprzedaży prądu Fortum skierowana jest nie tylko do gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorstw. W Polsce firma ta działa jako niezależny sprzedawca energii elektrycznej od kilku lat, ciesząc się sporą popularnością.

Fortum cena prądu — aktualna cena za 1 kWh energii elektrycznej

Ceny energii elektrycznej w Fortum uzależnione są przede wszystkim od wybranej przez klientów taryfy. Sprzedawca ten obsługuje bowiem odbiorców, którzy chcą rozliczać zużyty prąd na podstawie taryfy G11, G12 i G12w.

Cena prądu Fortum to koszt energii czynnej oraz dodatkowe opłaty handlowe naliczane przez tę fińską firmę. Wszystko za sprawą tego, że podana stawka nie obejmuje opłat dystrybucyjnych, które są również ważnym elementem składowym finalnych rachunków za energię elektryczną. Ich wysokość uzależniona jest z kolei od regionu zamieszkania odbiorcy, a więc od tego z kim posiada on podpisaną umowę dystrybucyjną. W przypadku opłat dystrybucyjnych należy także podkreślić, że ich cena również uległa podwyżkom w 2024 roku.

Cena prądu w Fortum a ceny innych sprzedawców energii elektrycznej

Analizując obecne ceny prądu w Fortum można zauważyć, że oferowane przez tę firmę stawki za sprzedaż energii utrzymują się na średnim poziomie rynkowym. Przy czym są one nieco tańsze niż w przypadku cen prądu, które muszą po podwyżkach płacić klienci największych polskich firm energetycznych, będących jednocześnie dystrybutorami i sprzedawcami energii elektrycznej. W najbliższym czasie można się jednak spodziewać, że podobnie jak inni sprzedawcy, także i Fortum będzie podnosić swoje stawki za 1 kWh prądu.