Porównaj oferty

17 lut 2014

Prąd - baza wiedzy

Zmiana sprzedawcy energii – poradnik konsumenta

Z racji tego, że z ostatnich statystyk wykonanych na zlecenie URE wynika, iż nadal niewielu z nas wie, jak wygląda proces zmiany sprzedawcy, lub że w ogóle coś takiego jest możliwe, prezentujemy krótki poradnik dotyczący tej tematyki. W artykule znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wróć do: Aktualności Zmiana sprzedawcy energii – poradnik konsumenta

Czy gospodarstwa domowe mogą wybierać sobie sprzedawcę energii elektrycznej, czy tylko firmy mogą decydować o tym, od kogo kupują energię?

- Tak, w gospodarstwach domowych możemy zmienić sprzedawcę energii. W wyniku liberalizacji rynku energii elektrycznej, która nastąpiła w Polsce z dniem 1 lipca 2007 r. właściciele gospodarstw domowych, czyli taryfa G uzyskali prawo dzięki czemu możliwa jest zmiana operatora prądu. Odtąd ok. 16 milionów klientów, stanowiących grupę G ma prawo wolnego wyboru sprzedawcy.

Kto ustala ceny energii dla gospodarstw domowych oraz w oparciu o jakie zasady?

- Ceny i stawki opłat kalkulowane są przez sprzedawców energii elektrycznej, natomiastceny i stawki dla umów kompleksowych kalkulowanych są w taryfach dla energii elektrycznej i podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Prezes URE ustala ceny w oparciu o zasadę równoważenia interesów odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych.

Jakimi zatem przesłankami kieruje się Prezes URE podejmując decyzję w sprawie ceny za energię elektryczną?

- Raz w roku wszystkie firmy sprzedażowe składają wnioski, w którym zawarta jest proponowana przez nie wysokość cen za energię elektryczną na dany rok. Prezes URE analizuje te wnioski, biorąc pod uwagę różne aspekty, do których należą m.in.: średnie ceny energii po jakiej sprzedawcy kupują ją od producentów (wytwórców) oraz koszty ponoszone bezpośrednio na obsługę klienta przez danego sprzedawcę czyli np. na prowadzenie Biur Obsługi Klienta, proces rozliczeń i fakturowania. W przypadku braku akceptacji przedstawionych propozycji stawek i opłat przez prezesa URE, spółka sprzedaży wzywana jest do rekalkulacji cen. Zazwyczaj (choć nie jest to obowiązkiem) pod koniec roku prezes URE zatwierdza ceny ujęte w taryfach dla poszczególnych sprzedawców. Najczęściej, nowa cena energii obowiązuje od 1 stycznia roku następnego. Takie działania mają na celu przede wszystkim zachowanie równowagi na rynku i nie wprowadzanie zamieszania dla klientów. Chodzi więc o to, aby cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie różniła się zbyt drastycznie w zależności od obszaru działania danej spółki sprzedażowej a także, aby ewentualne podwyżki energii nie były zbyt dotkliwe dla odbiorców prądu.

Jakie dokumenty niezbędne są do zawarcia umowy kompleksowej dla gospodarstw domowych:

- Do dokumentów niezbędnych dla zawarcia umowy kompleksowej wymagane są:
  • Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji oraz określenia parametrów technicznych dostaw, które uzyskamy od Operatora Systemu Dystrybucyjnego,
  • tytuł prawny do zajmowanego lokalu/obiektu (np. akt notarialny, umowa najmu czy dzierżawy)
  • dowód tożsamości,
  • potwierdzone pełnomocnictwo, jeżeli np. nowo wybrany sprzedawca energii zajmie się tym za nas.

Jakie dokumenty z kolei wymagane są do przepisania umowy kompleksowej dla gospodarstw domowych:

Musimy zacząć od wypowiedzenia złożonego poprzedniemu sprzedawcy lub protokołu zdawczo-odbiorczego podpisanego przez przedstawicieli obu stron i zawierającego odczyt z układu pomiarowego, tak aby rozliczyć się ze starym sprzedawcą. Również zajmując nowy lokal, czyli wprowadzając się do domu, czy mieszkania zajmowanego wcześniej przez kogoś innego musimy dopilnować, aby nie zapłacić, za energię zużytą przez kogoś. Dokumenty takie są do pobrania na stronach sprzedawców energii. Również w gospodarstwach domowych musimy posiadać dokument poświadczający, że w zajmowanym lokalu to właśnie my teraz będziemy korzystać z energii elektrycznej tj. przedstawić tytuł prawny do zajmowanego lokalu/obiektu akt notarialny, umowę najmu czy dzierżawy.Również dokument tożsamości oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo, jeżeli umowę na dystrybucję energii podpisuje za nas nowy sprzedawca energii.
Mimo iż brzmi to dosyć skomplikowanie, w rzeczywistości takie nie jest. Nowy sprzedawca energii zajmuje się za nas praktycznie wszystkim. Oczywiście nie podejmie żadnej decyzji bez naszej zgody, więc nie musimy się obawiać, że udzielając pełnomocnictwa decydujmy się nieznane warunki umowy. źródło: UOKIK.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić