Porównaj oferty

30 gru 2013

Prąd - baza wiedzy

Mała popularność TPA wciąż dużym problemem. Gdzie szukać rozwiązania?

Dotychczas mniej niż 1 proc. Z nas, czyli ze wszystkich indywidualnych klientów energetyki zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, jak podkreślono i zwrócono uwagę w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

Wróć do: Aktualności Mała popularność TPA wciąż dużym problemem. Gdzie szukać rozwiązania?

Z tego artykułu dowiesz się

Należy szukać odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną takiej sytuacji i kiedy dojdzie do przełomu i większej liczby zdecydowanych do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii? Obecnie szukanie gdzie znajdziemy najtańszy prąd dla domu niezbyt nas interesuje.

Mało zmian

Jak możemy przeczytać w dzienniku, dotychczas na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się ok. 114,5 tys. odbiorców indywidualnych. Grupa odbiorców indywidualnych w Polsce to około 15 milionów gospodarstw domowych. Niecałe 115 tysięcy to zaledwie ułamek tego, co mogłoby się stać, gdyby zaszły znaczące zmiany na polskim rynku energii. Oceniając ten wynik jeden z byłych prezesów Urzędu Regulacji Energetyki twierdzi, że przyczyną nikłej aktywności odbiorców indywidualnych na rynku energii jest po prostu brak impulsu w postaci odpowiednio wysokich różnic w cenie. Wszyscy czekają więc na uwolnienie cen energii również w taryfie G. Oszczędność rzędu kilkunastu złotych rocznie, mogła przerodzić się w kilkadziesiąt lub więcej, w zależności od trybu życia mieszkańców oraz ich sposobu korzystania z energii elektrycznej.

Niewielka popularność

Na chwilę obecną, przy tak niewielkiej oszczędności, odbiorcy indywidualni po prostu nie zadają sobie trudu zajmowania się tym tematem. Do tego dochodzi jeszcze ograniczona wiedza o rynku energii. Dużo osób wie, że może zmienić sprzedawcę energii, ale większość nie wie od czego zacząć, a szkoda im czasu na szukanie odpowiedzi i wybierają „święty spokój”, wychodząc z założenia - „kilkanaście złotych rocznie mnie nie zbawi”. A tym czasem warto zacząć od kilkunastu, które z za jakiś czas mogą przerodzić się w kilkadziesiąt, gdy dojdzie do uwolnienia rynku. Skoro jednak oszczędzamy w codziennym życiu na produktach spożywczych, ubraniach i ograniczając wydatki na przyjemności, może warto raz w roku wybrać się do kina za pieniądze które daje nam zmiana operatora prądu? Według ekspertów przełomu można się spodziewać w przyszłym roku, najpierw niezbyt widocznego, ale zawsze, kiedy zaczną funkcjonować tzw. umowy kompleksowe, ale największe zmiany czekają rynek energii, gdy dojdzie do pełnego uwolnienia cen energii, również w taryfie G.
źródło: cire.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić