Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Uczciwa konkurencja na rynku energii i nowe oferty spowodują wzrost procesów zmian sprzedawców energii

Uczciwa konkurencja na rynku energii i nowe oferty spowodują wzrost procesów zmian sprzedawców energii

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Obecnym trendem na rynku energii jest oferowanie klientom przez dostawców dodatkowych usług. Coraz częściej w pakiecie oferowane są dostawy gazu, ale niewykluczone są również inne usługi, do których zalicza się często kablówkę, czy pakiety ubezpieczeniowe lub usługi bankowe.
Uczciwa konkurencja na rynku energii i nowe oferty spowodują wzrost procesów zmian sprzedawców energii

Pakiety prąd plus gaz

Stają się na polskim rynku coraz popularniejszą usługą. Z badań prowadzonych przez Accenture Polska w 26 krajach świata wynika, że 76 proc klientów jest zainteresowanych pakietem energia plus gaz. A jak to zwykle bywa, zainteresowani tym klienci nie musieli długo czekać na odpowiedź rynku. Duże i małe firmy rozpoczęły batalię z pakietem łączonym. Sprzedaż gazu w pakiecie z energią elektryczną rozpoczęła już Enea. Odwrotną sytuację miała i poradziła sobie firma EWE, która z kolei do standardowej sprzedaży gazu dołączyła sprzedaż energii. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia sprzedaży ciepła. Do pakietu z gazem i energią elektryczną można w zasadzie zaproponować wszystko. Coraz częściej pojawiają się zatem usługi doradztwa energetycznego. Jednak szybkie wprowadzanie nowych produktów na rynek często dezorientuje klientów. Przedsiębiorstwo, które do tej pory zajmowało się tylko sprzedażą energii nagle ma cały wachlarz usług dodatkowych, o których niewiele wiadomo.

Podpisanie umowy to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze wywiązać się z warunków tej umowy.

W przypadku gospodarstw domowych dodatkowe usługi wciąż niekoniecznie zachęcają do zmiany sprzedawcy energii. Co stoi na przeszkodzie? Przede wszystkim wciąż jeszcze regulacyjne niedostosowanie rynku energii, ale i odwieczna wojna między małymi i dużymi dostawcami. Przedstawiciele mniejszych firm handlujących energią narzekają do dziś na dominującą pozycję energetycznych gigantów. Dodatkowo nie pomagają akcje prowadzone przez dużych sprzedawców w telewizji i radiu, które mówią aby uważać na zmianę dostawców energii i straszą, że bardzo często są to oszuści. Konkurencja jest potrzebna, ale musi to być uczciwa konkurencja. Giganci energetyczni tłumaczą się, że ich akcje mają na celu ostrzeganie klientów przed firmami, których przedstawiciele chodzą po domach i często namawiają klienta do złożenia podpisu pod umową niekonieczne tylko na dostawy energii, ale usługi których klient nie zawsze potrzebuje. Uważać trzeba zawsze, ale nie należy popadać w skrajności i zamknąć się na nowe, lepsze rozwiązania.

źródło: wnp.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót