Porównaj oferty

Taryfa rezerwowa prądu

Taryfa rezerwowa prądu zostaje uruchomiona w stosunku do odbiorców, których obecny sprzedawca prądu zakończył usługi związane ze sprzedażą prądu lub kiedy w wyniku błędu formalnego zostaliśmy bez aktywnej umowy sprzedaży prądu.

W takich sytuacjach musimy przygotować się na dużo wyższe rachunki za prąd. Cena kWh (MWh) prądu w taryfie rezerwowej jest dużo wyższa niż ta jaką płacimy na rynkowych warunkach. W dzisiejszym wpisie przedstawimy jak wyglądają taryfy rezerwowe u największych sprzedawców prądu takich jak: Enea, Energa, Tauron, Innogy oraz PGE. Finalnie podpowiemy co należy zrobić, aby sprawnie i bezpiecznie wrócić do rynkowych stawek za prąd.

Czym jest taryfa rezerwowa prądu?

Tytułem wstępu taryfa prądu klasyfikuje odbiorcę energii elektrycznej do określonej grupy odbiorców. Konsekwencją wyboru takiej czy innej grupy taryfowej jest przede wszystkim decyzja czy w ciągu dnia chcemy rozliczać się na podstawie jednej stawki tzw. taryfy jednostrefowe np. dla gospodarstw domowych G11 czy dwóch np. G12 z podziałem na strefę dzienną i nocną. W przypadku przedsiębiorców zasada klasyfikacji jest w tym obszarze identyczna. Dodatkowo jednak z nazwy grupy taryfowej w przypadku firm możemy odczytać jakie napięcie jest doprowadzone do firmy (niskie, średnie, wysokie) oraz jaką moc umowną mamy doprowadzoną. Jak się ma do tego taryfa rezerwowa?

Taryfa rezerwowa prądu nic w tym obszarze nie zmienia. Określenie to stosuje się tylko i wyłącznie do sytuacji, w której nasza obecna umowa sprzedaży prądu przestaje obowiązywać, a sprzedaż prądu realizuje do nas tzw. sprzedawca rezerwowy. Rezerwowa sprzedaż energii elektrycznej powoduje, że zmianie nie ulegną strefy rozliczeń, moc umowna czy też rodzaj doprowadzonego napięcia, zmieni się niestety, ale tylko jedna rzecz: zapłacimy więcej za prąd!

Dlaczego taryfa rezerwowa prądu jest droższa? Argumenty są następujące:

  • nowy sprzedawca musi ponieść koszty związane z tymczasową obsługą nowych klientów, którzy są do niego dopisani "na chwilę" czyli do czasu znalezienia innego sprzedawcy prądu
  • sprzedawca rezerwowy musi w trybie pilnym zakupić na Towarowej Giełdzie Energii odpowiednią ilość energii, na krótki czas obsługi klientów rezerwowych. Co ważne ilość tej energii będzie sukcesywnie spadać wraz z chwilą znalezienia sobie przez osoby i firmy będące na zasilaniu rezerwowym nowych sprzedawców prądu. Trudno to zbilansować

Efektem czego są bardzo wysokie stawki za kWh (MWh) prądu. Koszty zasilania rezerwowego są przenoszone na klienta...

Taryfa rezerwowa PGE

Dla klientów, którzy zamieszkują przede wszystkim wschodnią część Polski sprzedawcą z urzędu dla spółki PGE Dystrybucja jest spółka PGE Obrót. Jak możemy wyczytać z taryfy rezerwowej znajdującej się na stronie PGE nazwy grup taryfowych mogą na czas sprzedaży rezerwowej mogą ulec zmianie:

taryfa rezerwowa pge

żródło: GK PGE

Taryfa rezerwowa Tauron

Tauron Sprzedaż sp. z o.o. to podmiot, który na obszarze Tauron Dystrybucji świadczy usługi sprzedawcy rezerwowego prądu. Poniżej prezentujemy bardzo wysokie stawki za MWh prądu wynikające z taryfy rezerwowej prądu:

  • Taryfa rezerwowa prądu Tauron dla firm

taryfa rezerwowa tauron

źródło: Tauron PL

  • Taryfa rezerwowa prądu Tauron dla domu

taryfa rezerwowa tauron dom

źródło Tauron PL

Taryfa rezerwowa Energa

Energa Obrót S.A to spółka, która na obszarze Energa Operator pełni funkcję sprzedawcy rezerwowego. Poniżej cena taryfy rezerwowej dla klientów firmy Energa rozliczanych w taryfie rezerwowej:

taryfa rezerwowa energa

źródło: Energa PL

Taryfa rezerwowa Enea

Enea S.A to sprzedawca rezerwowy na obszarze dystrybucji Enea Operator. Poniżej ceny prądu w taryfie rezerwowej dla klientów biznesowych

taryfa rezerwowa enea

źródło Enea PL

Taryfa rezerwowa dla klientów firm kończących sprzedaż prądu - jak rozwiązać problem?

Tak jak napisaliśmy wcześniej, to do jakiego sprzedawcy rezerwowego zostaniemy przydzieleni zależy od naszego położenia geograficznego dystrybutorzy energii w Polsce są powiązani z lokalizacją. To nasz lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego zawiera umowę z innym sprzedawcą prądu, który w przypadku kłopotów naszego obecnego sprzedawcy prądu z automatu, z dniem wypowiedzenia nam umowy staje się naszym sprzedawcą rezerwowym. Dzieje się tak, ponieważ zapisy prawa energetycznego gwarantują nam ciągłość dostaw prądu. W ostatnim czasie taka sytuacja spotkała klientów firm: Energia dla firm oraz Energetycznego Centrum. Odpowiednio 7 i 11 września 2018 roku sprzedawcy ze względu na usunięcie ich z rynku bilansującego energii elektrycznej zmuszeni zostali do wypowiedzenia umów swoim klientom, którzy automatycznie trafili do sprzedawcy rezerwowego.

W tej sytuacji zarówno klienci indywidualni jaki i firmy zmuszone zostały do znalezienia sobie nowego sprzedawcy prądu. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest podpisanie nowej umowy sprzedaży prądu. Portal optimalenergy.pl we współpracy z najlepszymi sprzedawcami prądu przygotował specjalne rozwiązanie, które sprawnie doprowadzi do wyjścia z niekorzystnego zasilania rezerwowego. Wystarczy wysłać formularz kontaktowy na naszej stronie.