Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfa prądu

Taryfa prądu

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

O tym kto znajduje się w jakiej taryfie energii elektrycznej decyduje posiadane przez nas wyposażenie w urządzenia elektryczne, ale też szereg innych czynników które łatwo zapamiętać.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Taryfa prądu

Taryfy prądu

Grupa taryfowa jaką posiadamy określa sposób w jaki rozliczamy się ze swoim sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej. Poniżej przestawiamy oznaczenia stosowane w nazewnictwie poszczególnych taryf, tak bay każdy z nas wiedział co oznaczają poszczególne litery alfabetu oraz cyfry opisujące taryfę energii. Zacznijmy od oznaczeń technicznych. Pewnie niejedna osoba spotkała się z zapisem na fakturze za energię C21 czy G11. Co oznaczają te skróty?

Pierwszy znak będący literą alfabetu jest przydzielany w zależności od poziomu napięcia sieci. Gospodarstwa domowe są oznaczone osobną literą alfabetu G.

A - wysokie napięcie (WN)

B - średnie napięcie (SN)

C – niskie napięcie (nN)

G- gospodarstwa domowe

Firmy, które mają bardzo duże zużycie energii i wyposażone są w maszyny o znacznej mocy podłączane są do sieci WN. Mniejsze przedsiębiorstwa podłączane są do SN, a niskie napięcie dotyczy np. pomieszczeń biurowych.

Oznaczenia taryf

Drugi znak będący liczbą oznacza wielkość mocy umownej:

1 – moc nie większa niż 40 kW

2 – moc wyższa od 40 kW

Ta wielkość w praktyce oznacza, że moc urządzeń podłączonych do jednej sieci jednocześnie nie może przekraczać 40 kW jeśli chcemy należeć do grupy 1 lub wynosi więcej niż 40 kW wtedy jesteśmy przydzieleni do grupy 2.

Trzeci znak oznacza w ilu strefach czasowych chcemy się rozliczać:

1 – jedna strefa czasowa

2 - dwie strefy czasowe

3 - trzy strefy czasowe

Co oznacza strefa czasowa? W przypadku kiedy należymy do strefy 1 w ciągu całej doby płacimy tyle samo za energię elektryczną. W strefie 2 mamy podział doby na 2 przedziały, które są zróżnicowane pod względem ceny za kWh. Oznacza to, że w niektórych godzinach doby będziemy płacić mniej za energię. Przedziały czasowe występowania danych stref czasowych określa sprzedawca. Analogicznie, w strefie 3 mamy trzy strefy czasowe w ciągu doby, w których występują trzy różne ceny za kWh.

Jak wybrać taryfę?

Jaką taryfę więc wybrać? Grupy taryfowej sami nie wybierzemy, gdyż nie decydujemy o tym, do jakiego napięcia musimy być przyłączeni. Możemy jednak wybrać taryfę pod względem liczby stref, w których będziemy się rozliczać Jeżeli zdecydujemy się na G11 będziemy mieć komfort stałej ceny przez całą dobę, ale bez możliwości oszczędzania. Takie pole manewru daje nam natomiast taryfa G12 i G13 gdzie stawka za kWh różni się w ciągu doby i są to często różnice bardzo wysokie. Możemy wtedy zaplanować np. pranie w ciągu obowiązywania tańszej stawki. Dzięki temu mamy wpływ na to ile zapłacimy ostatecznie za rachunek.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót