
Taryfa G11, G12 i G12 w - czym się różnią?
Podstawową różnicą to poza nazwą grupy taryfowej jest to jak zmieniają się ceny prądu w poszczególnych godzinach doby. I to tyle jeśli chodzi o różnicę :) Taryfa G11 - daje nam stałą cenę kWh w ciągu trwania całego dnia. Przy taryfach G12 i G12w w ciągu dnia mamy godziny, w których płacimy mniej albo więcej za prąd - wszystko zależy od tego na terenie jakiego Dystrybutora się znajdujemy. Najczęściej w przypadku taryfy G12 stawkę (dzienną) czyli wyższą płacimy w od godzin porannych (miedzy 6 a 8 rano) do godzin (20-21). Ważne jest to, że w ciągu trwania taryfy dziennej występuje okres najczęściej 2 godzin, gdzie naliczana jest tzw. taryfa nocna.
Jak ustalane są godziny obowiązywania stref czasowych w taryfach energii elektrycznej?
Nie jest to wiedza tajemna. Na podstawie dobowych wykresów zużycia energii w ciągu dnia, które przedstawiamy poniżej i które można zobaczyć na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych widać taką oto sinusoidę:
źródło: pse.pl
Ustalanie stref czasowych z "promocyjnymi godzinami" ma pomóc w zarządzaniu zużycia prądu przez Polaków, a także maksymalnego wyrównania zużycia prądu w ciągu doby. Dzięki temu można w lepszy sposób optymalizować produkcję prądu. Daje to możliwość ciągłej pracy określonej liczby elektrowni. Gdy tak się nie dzieje elektrownie trzeba włączać w trakcie tzw. porannego szczytu, gdy wstajemy do pracy lub szkoły oraz od godziny 17 gdy większość z nas po pracy gotuje, włącza komputer czy ogląda telewizor.
G11 czy G12 (G12w)?
To wszystko zależy od naszego trybu życia i sumienności. Jeśli jesteśmy w stanie mobilizować się do np. włączania prania w ciągu trwania strefy nocnej, więcej prądu zużywać w weekend, bo w tygodniu pracujemy to taka zmiana na taryfę G12 czy G12w jest jak najbardziej korzystna. Wybór taryf dwustrefowych jest też korzystne np. w gospodarstwach rolnych, gdzie wiele urządzeń pracuje w ciągu nocy.
Tak czy inaczej bardzo dobre zoptymalizowanie profilu zużycia w gospodarstwie domowym to ok. 10 do 15% niższe rachunki. Jeśli natomiast zużywamy prąd w ciągu dnia w sposób normalny warto pozostać przy taryfie G11 i nie martwić się o zmiany stawek cenowych. W takim wypadku oszczędności należy szukać w niższej cenie prądu. Jak to zrobić? Skorzystać z porównywarki cen prądu dla domu OptimalEnergy.pl, w której tani prąd dla gospodarstw domowych dostępny jest dla wszystkich odbiorców energii w Polsce.