Z tego artykułu dowiesz się
- Świadectwo energetyczne - co to jest?
- Świadectwo energetyczne - co to jest klasa energetyczna?
- Co to jest audyt energetyczny?
- Czym się różni audyt od świadectwa energetycznego?
- Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne
- Świadectwo charakterystyki energetycznej i audyt energetyczny - kto wykonuje?
- Świadectwa i audyty energetyczne - kiedy je przeprowadzać?
- Świadectwo energetyczne - ile kosztuje?
Świadectwo energetyczne - co to jest?
Choć zarówno audyt energetyczny, jak i świadectwo wykonywane są w celu oceny efektywności energetycznej budynków, wiele je różni. Podczas gdy pierwszy dokument zawiera kompleksową analizę zużycia prądu, drugi dotyczy zapotrzebowania na energię w przypadku danej nieruchomości. Świadectwo energetyczne to źródło informacji o klasie energetycznej budynku, emisji gazów cieplarnianych czy szacowanego rocznego zużycia prądu. Można w nim znaleźć również zalecenia, dotyczące poprawy efektywności energetycznej.
Jaka ilość energii potrzebna jest do ogrzania budynku? Jak wiele prądu zużywane jest na wentylację oraz chłodzenie? Ile pochłonie grzanie wody? Świadectwo energetyczne pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Świadectwo energetyczne - co to jest klasa energetyczna?
Wiesz już, że świadectwo energetyczne zawiera dane, dotyczące klasy energetycznej. Co jednak kryje się za tym pojęciem? Klasa energetyczna to nic innego, jak określenie stopnia efektywności energetycznej. To taka ilość energii, która niezbędna jest dla utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku, zapewnienia oświetlenia i ciepłej wody użytkowej.
Świadectwo energetyczne to dokument, z którego dowiesz się, jaka klasa energetyczna odpowiada Twojej nieruchomości. W tym celu niezbędne będzie jej oszacowanie na podstawie wskaźnika EP (energia pierwotna). To dlatego, że w myśl obowiązujących przepisów, oznaczenia literowe od A+ DO G nie jest wymagane. Obecnie jednak podejmowane są starania, zmierzające do ujednolicenia systemu klas energetycznych i dostosowania polskiego prawa do regulacji Unii Europejskiej.
Co to jest audyt energetyczny?
Skoro wiadomo już, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej, czas przybliżyć pojęcie audytu. Jest on przeprowadzany w celu identyfikacji obszarów, w których straty energii są największe. To z kolei umożliwia podjęcie kroków, pozwalających na wprowadzenie ulepszeń i ograniczenie zużycia prądu. Rezultatem są niższe koszty eksploatacji budynku.
Audyt energetyczny powstaje na podstawie takich danych, jak stan techniczny urządzeń, stanowiących wyposażenie nieruchomości, stan termicznej izolacji budynku czy rachunki za energię. Przeprowadzone na jego potrzeby analizy stanowią punkt wyjściowy dla wyciągnięcia wniosków i stworzenia rekomendacji, dotyczącymi działań, przeciwdziałających stratom energii. Wdrożenie działań zaradczych sprzyja zwiększeniu efektywności energetycznej nieruchomości. Dokument zawiera nie tylko rekomendowane sposoby na oszczędzanie energii, ale też koszty proponowanych inwestycji, a także szacowane z nich zwroty. Dzięki temu określenie opłacalności zmian staje się łatwiejsze.
Czym się różni audyt od świadectwa energetycznego?
Nie ulega wątpliwości, że oba dokumenty służą zbliżonym celom. Istnieje jednak między nimi wiele różnic. Do najbardziej istotnych należy poziom szczegółowości. Stworzenie audytu energetycznego wymaga przeprowadzenia licznych analiz, a uzyskane dane zostają zawarte w dokumencie. Świadectwo energetyczne nie posiada tak szczegółowego charakteru.
Co jeszcze? Podczas gdy audyt energetyczny wymagany jest przy przeprowadzaniu oceny efektywności energetycznej budynku, świadectwo charakterystyki energetycznej okazuje się niezbędne przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Jego wystawienie może zlecić inwestor, właściciel budynku lub jego zarządca, a także osoby, którym przysługuje prawo własnościowe lub lokatorskie do lokalu. Świadectwo energetyczne ułatwia inwestorom ocenę kosztów eksploatacji budynku. Dokument może zostać przekazany w formie papierowej lub elektronicznej.
Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne
Tym, co różni oba dokumenty to bez wątpienia stopień szczegółowości. Podczas gdy świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi rezultat przeprowadzenia ogólnego przeglądu wydajności energetycznej, audyt energetyczny domu zawiera szczegółowe analizy, dotyczące możliwych strat energii. Można w nim znaleźć m.in. propozycje termomodernizacji, wraz z przybliżonymi kosztami i okresem zwrotu. Świadectwo energetyczne z kolei pozwala określić klasę energetyczną budynku, co może wpłynąć na jego wartość rynkową.
Wymóg przekazania świadectwa sprzyja upowszechnianiu efektywnego energetycznie budownictwa, a także wzrostowi świadomości w zakresie umożliwiających oszczędzanie prądu rozwiązań oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Natomiast audyt energetyczny mieszkania czy domu stanowi wstęp do działań, których celem jest obniżenie rachunków za energię i zwiększenie komfortu termicznego budynku. Dokument wymagany jest m.in. przy składaniu wniosku o dotację na termomodernizację.
Świadectwo charakterystyki energetycznej i audyt energetyczny - kto wykonuje?
Różnice między świadectwem energetycznym, a audytem dotyczą także osoby odpowiedzialnej za ich wykonanie. W przypadku tego pierwszego, sporządzenie dokumentu powierzane jest osobom, które posiadają uprawnienia budowlane, a także tym, które ukończyły studia wyższe w stopniu inżyniera na następujących kierunkach:
- pożarnictwo
- architektura krajobrazu
- architektura
Świadectwo energetyczne może zostać stworzone również przez te osoby, które ukończyły inne studia wyższe. Wystarczy, że program edukacyjny zawierał zagadnienia, dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, odnawialnych źródeł energii lub audytów energetycznych. Jest jednak jeden warunek: sporządzająca świadectwo osoba nie może być skazana prawomocnym wyrokiem przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów.
Kto może wykonywać audyt energetyczny? Zadanie to powierzone zostało doradcom energetycznym i uprawnionym audytorom, którzy posiadają rozległą wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych, budownictwa, ogrzewnictwa i nie tylko.
Świadectwa i audyty energetyczne - kiedy je przeprowadzać?
Przeprowadzenie audytu energetycznego możliwe jest w dowolnym momencie. Zwykle jednak sporządzenie dokumentu poprzedza planowaną termomodernizację lub inne inwestycje, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Audyt energetyczny zlecany jest także wtedy, gdy podejrzewa się istnienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynku. Dzięki zawartym w nim rekomendacjom, ich wyeliminowanie staje się znacznie łatwiejsze.
Świadectwo energetyczne z kolei potrzebne jest przede wszystkim w momencie sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu. Ważność dokumentu wynosi 10 lat. Jest on dostępny w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Jeśli sprzedaż lub najem nie dotyczą całego budynku, lecz jego części, świadectwo energetyczne powinno zostać sporządzone wyłącznie dla określonego lokalu, którego dotyczy umowa. Dokument ten powinien zostać dołączony przez inwestora do zawiadomienia o zakończeniu umowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Świadectwo energetyczne - ile kosztuje?
Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego uzależniony jest od wielu czynników. Należy do nich rodzaj nieruchomości oraz jej lokalizacja. Wiele zależy również od wielkości budynku, jakości posiadanej dokumentacji technicznej oraz rodzaju zastosowanych instalacji wewnętrznych. W przypadku domu jednorodzinnego wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi z reguły 500-1500 zł. Koszt ten wzrasta dla budynków wielorodzinnych i nieruchomości, przeznaczonych do użytku publicznego.
Warto wiedzieć, że audyt energetyczny domu, ze względu na szczegółowy charakter dokumentu, jest droższy. Cena sporządzenia dokumentu zależy m.in. od zakresu pomiarów i stanu technicznego budynku. Koszt ten dla domu jednorodzinnego może wynosić 1000-2500 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że przeprowadzenie audytu pozwala na spore oszczędności, w związku z ograniczeniem strat energii.