Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Słownik pojęć Optimal Energy. Jakie moce są na fakturach?

Słownik pojęć Optimal Energy. Jakie moce są na fakturach?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Moc - to nie zawsze jedno pojęcie. Jakie rodzaje mocy możemy zobaczyć na fakturach?
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Słownik pojęć Optimal Energy. Jakie moce są na fakturach?

Moc umowna

Jest to moc czynna wyrażana w kW, która jest pobierana albo wprowadzana do sieci. Określona jest w dość skomplikowany sposób, albo w umowie sprzedaży energii albo w umowie o świadczenie usług dystrybucyjnych i określa się ją jako maksymalną wartość spośród średnich wartości mocy w ciągu 15 minut.

Moc zainstalowana

Jest to suma mocy zainstalowanych w danym obiekcie. Wobec czego jeśli posiadamy 15 urządzeń o mocach np. 2 kW to mnożymy 2 x 15 i otrzymamy wartość mocy zainstalowanej na poziomie 30 kW.

Moc przyłączeniowa

Tak jak w przypadku mocy umownej jest to moc czynna pobierana albo wprowadzania do sieci, ale na etapie planowania. Jej wartość służy zatem do zaprojektowania przyłącza. Moc przyłączeniowa jest ponownie podana w umowie o przyłączenie jako maksymalna wartość spośród wartości tej mocy w ciągu 15 minut.

Moc czynna i bierna

Dla osób, które nie interesują się elektrotechniką moc to zawsze moc. Istnieje jednak moc czynna, bierna i pozorna. Przedsiębiorstwo energetyczne interesują dwa parametry. Moc czynna oraz moc bierna. Obie te wartości są ze sobą ściśle powiązane, jednak moc bierna nie jest zjawiskiem pożądanym i za jej pobór obowiązuje dodatkowa opłata, jest ona niestety niezbędna do pracy niektórych urządzeń. Moc bierna wyrażana jest w Varach, natomiast moc czynna w bardziej nam znanej jednostce czyli w Watach. W obu przypadkach obliczenia mocy dokonuje się mnożąc wartość napięcia oraz natężenia prądu, a także uwzględniając kąt przesunięcia fazowego pomiędzy nimi.

Nad całością związaną z optymalizacją parametrów przyłączeniowych czuwa (a właściwie powinien czuwać) operator systemu dytrybucyjnego. Praktyka wygląda często inaczej, niemniej jednak pocieszające jest to, że firmy cały czas się rozwijają i szkolą. W ostatnim czasie Energa Operator uzyskała certyfikat związany z krysysowym zarządzaniem ciągłością zasilania. Jest to szczególnie istotne w systuacji, kiedy zapotrzebowanie na moc przewyższa produkcję energii elektrycznej.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót