Porównaj oferty

21 lut 2022

Prąd - baza wiedzy

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną sprawiają, że niemal każdy zastanawia się obecnie jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu. Sposobów na oszczędzanie prądu jest co najmniej kilkanaście. Czasem jednak proste rozwiązania nie wystarczają, aby odciążyć budżet domowy. Dlatego też poniżej prezentujemy zarówno sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu, które można wprowadzić od zaraz, jak i te wymagające większego zaangażowania, jednak ostatecznie generujące oszczędności.

Wróć do: Aktualności Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Proste sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu

Większość z nas korzystając z urządzeń elektronicznych oraz oświetlenia, nie zdaje sobie sprawy, że codzienne niewinne czynności mogą przyczyniać się do wyższych rachunków za prąd. Kto by się przecież przejmował niewyłączonym światłem w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, czy telewizorem włączonym w tle. Jednak to właśnie takie sytuacje powodują, że zużycie energii rośnie, choć mogłoby być niższe.

Jak oszczędzać prąd używając urządzeń elektrycznych?

W przypadku urządzeń elektrycznych zasada jest prosta, jeśli ich nie używamy najlepiej, aby były one wyłączone. Dodatkowo nawet podczas ich użytkowania można sprawić, że będą one zużywały mniej prądu. W przypadku gotowania na kuchence elektrycznej wystarczy pamiętać o przykrywaniu garnków pokrywką, aby potrawy były szybciej gotowe, co przełoży się na mniejszą ilość prądu potrzebną do ich przygotowania. Podczas pieczenia w piekarniku elektrycznym najlepiej natomiast nie zaglądać do niego zbyt często, gdyż każde jego otworzenie powoduje to, że musi się on ponownie nagrzać do zadanej temperatury. Dodatkowo przygotowywanie potraw warto planować tak, aby w jednym czasie piec np. dwa dania.

Używając zmywarki czy pralki najlepiej korzystać z trybów Eko, które nie tylko zużywają mniej wody, ale i prądu. Z kolei oglądając wieczorem film lub serial, warto ustawić timer, który wyłączy telewizor o określonej porze, kiedy przypadkiem przed nim zaśniemy.

Każde to działanie nie będzie jednak w pełni skuteczne, jeśli w domu wykorzystywane są stare urządzenia elektryczne, zużywające dużo prądu. Warto więc sukcesywnie wymieniać je na nowe modele, które są energooszczędne. Podobnie w przypadku oświetlenia. Wymiana w całym domu żarówek na energooszczędne pozwoli w dużym stopniu zmniejszyć zużycie energii.

Inne metody na obniżenie rachunków za prąd

Większość osób chcąc obniżyć zużycie energii w domu, chce jednocześnie zmniejszyć wysokość swoich rachunków za prąd. W związku z tym wymienione powyżej rozwiązania, choć są skuteczne, mogą nie zadowalać ich w pełni. W takiej sytuacji warto więc postawić na bardziej zdecydowane działania opisane poniżej.

Zmiana taryfy prądu

Zmiana taryfy prądu potrafi obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, czy przypadkiem nie lepiej przejść z jednostrefowej taryfy na wariant dwustrefowy lub weekendowy. Zwłaszcza jeśli większość urządzeń elektrycznych używanych jest wieczorową porą lub właśnie w weekendy, kiedy cena prądu jest w ich przypadku niższa.

Zmiana sprzedawcy prądu

Rachunki za prąd można także obniżyć za pomocą zmiany sprzedawcy prądu. Obecnie sprzedawcy i dostawcy prądu w Polsce oferują bowiem ceny za 1 kWh energii elektrycznej różniące się między sobą nawet o kilka groszy. W związku z tym warto przeanalizować ich oferty, wykorzystując do tego, chociażby ranking sprzedawców prądu, który prezentuje je w przejrzysty sposób.

Montaż fotowoltaiki

Ostatnim ze sposobów na oszczędzanie prądu, a tak właściwie mniejsze rachunki za niego jest natomiast montaż fotowoltaiki, z którego mogą jednak skorzystać wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych. Tego typu inwestycja, choć wymaga sporych nakładów finansowych, w perspektywie czasu pozwala na minimalizację kosztów zakupu energii elektrycznej niemal do zera.

Podsumowując, oszczędzanie energii elektrycznej wymaga przede wszystkim zmiany swoich codziennych nawyków. Osoby, którym przychodzi to z trudnością, mogą natomiast skorzystać z innych rozwiązań, dzięki którym ich rachunki za prąd staną się niższe.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić