Porównaj oferty

26 sie 2014

Prąd - baza wiedzy

Jak zmienić dostawcę prądu?

Proces zmiany dostawcy energii jest bardzo prosty i odbywa się w zasadzie bez naszego udziału. Do nas należy wybór oferty oraz nowego podmiotu, a cała reszta spoczywa w rękach nowego sprzedawcy lub pośrednika.

Wróć do: Aktualności Jak zmienić dostawcę prądu?

Z tego artykułu dowiesz się

Pierwsza i podstawowa rzecz to wybór nowego dostawcy. Decyzja z kim chcemy współpracować należy tylko do nas. Możemy jednak skorzystać z rad ekspertów, którzy znajdą najlepszą ofertę dla nas w oparciu o nasze zużycie energii z całego roku, a nawet kilku ostatnich lat. Kiedy podejmiemy już decyzję wszystko idzie z górki. Następnym krokiem jest bowiem podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Podpisana umowa to zgoda na rozpoczęcie procedury, która w naszym imieniu przeprowadza nowy sprzedawca. My musimy tylko czekać na informację o tym, że jesteśmy już obsługiwani przez nowego dostawcę oraz umożliwić odczyt wskazania naszych liczników staremu dostawcy, ale wszystko po kolei.

Proces zmiany sprzedawcy energii

Kiedy tylko podpiszemy umowę, nowy sprzedawca poinformuje starego o zerwaniu umowy. Jednocześnie poinformuje też dystrybutora energii, że będzie on nowym dostawcą i umożliwi nam podpisanie tzw. umowy kompleksowej dzięki której nie będziemy otrzymywać dwóch osobnych faktur, ale jedną , na której będą figurować należności zarówno za dystrybucję, jak i za sprzedaż energii. Gdyby jednak interesowało nas samodzielne poinformowanie dystrybutora o zmianie sprzedawcy możemy to zrobić za pomocą formularzy dostępnych choćby na stronach internetowych operatorów. Bardzo możliwe, że po zmianie dostawcy przejdziemy na nową taryfę energii i konieczne będzie dostosowanie układów pomiarowych do nowych warunków zużycia energii. W przypadku gospodarstw domowych właścicielem licznika jest operator, który to ponosi koszty ewentualnego dostosowania liczników. W przypadku firm, właścicielem układu pomiarowego jest firma i to ona musi zapłacić za ewentualne dostosowanie liczników.o ona musi zapłacić za ewentualne dostosowanie liczników.

Odczyt licznika

Na wstępie wspomnieliśmy, że po zakończeniu procesu zmiany sprzedawcy nastąpi odczytanie licznika, abyśmy mogli rozliczyć się do końca z byłym już dostawcą energii. Po tym ostatnim kroku cieszymy się już nową umową. Proces zmiany sprzedawcy nie powinien być dłuższy niż 30 dni i odbywa się praktycznie bez naszego udziału. Gdyby jednak potrzebne były dodatkowe informacje zapraszamy do odwiedzenia naszej strony lub konsultacji telefonicznej, czy mailowej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić