Porównaj oferty

21 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Ofert setki, a wybór nie łatwy. Jak sobie poradzić z zestawieniem ofert sprzedawców prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu nie stanowi dla nikogo problemu. W każdej chwili możemy podjąć decyzję o zmianie dotychczasowego i rozpocząć współpracę z nowym. Problem tkwi jednak w odnalezieniu się wśród tylu ofert oraz porównywarek cen energii.

Wróć do: Aktualności Ofert setki, a wybór nie łatwy. Jak sobie poradzić z zestawieniem ofert sprzedawców prądu?

Wpisując kod pocztowy oraz kwotę ostatniego rachunku za prąd rozpoczynamy wyszukiwanie najlepszej dla nas oferty w celu zwiększenia oszczędności. Jak jednak wybrać tą najlepszą, gdy pojawia się nam kilka lub kilkanaście wyników ? Przede wszystkim należy dobrze zapoznać się z rachunkiem, aby mieć pogląd czego tak naprawdę oczekujemy i jakie jest rzeczywiste zużycie prądu. Ważne jest również zorientowanie się wśród dostępnych taryf energetycznych, aby nasz tryb życia był do niej jak najlepiej dopasowany.

Wybór sprzedawcy prądu dla domu

Możliwości wyboru taryfy dla gospodarstw domowych są naprawdę spore. Pierwszym i podstawowym punktem rozpatrywanym po wyszukaniu nowych sprzedawców energii powinien być dla nas rodzaj taryfy. Nie oszczędzimy na zmianie sprzedawcy, jeżeli wybierzemy taryfę dwustrefową, a będziemy zużywać najwięcej energii w szczycie, natomiast w nocy nie wykorzystamy jej wcale. Różnice pomiędzy taryfą jednostrefową i dwustrefową polegają na różnych stawkach za jednostkę rozliczeniową oraz na różnicy w czasie w trakcie którego za prąd płacimy więcej lub mniej, w zależności od pory dnia. W przypadku taryfy jednostrefowej czyli G11 cena za kWh jest stała przez całą dobę. Sprawa ma się inaczej przy wyborze taryfy G12 - dwustrefowej. Występują tu bowiem różne stawki za zużycie energii w zależności od pory dnia. Zazwyczaj zapłacimy mniej za prąd w godzinach nocnych oraz godzinach nie będących szczytowym wykorzystaniem energii. Taryfa ta stwarza duże możliwość oszczędzania, ale wymaga odpowiedniego trybu życia. Dlatego tak ważne jest podczas zmiany sprzedawcy prądu, aby nie decydować się na pozornie największe oszczędności, które w perspektywie czasu okażą się zgubne.

Taryfa prądu ma znaczenie przy wysokości rachunku

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może stanowić alternatywę dla zapracowanych osób, które w domu przebywają praktycznie tylko weekendami jest taryfa weekendowa. Z racji coraz większej konkurencji na rynku sprzedawców prądu, decydują się oni na dostosowywanie taryf do indywidualnych potrzeb klienta i łączenie taryf ze sobą. Dlatego po zakończeniu porównywania cen w Internecie warto zadzwonić do potencjalnego nowego sprzedawcy i spytać co jeszcze ma do zaoferowania oprócz tego co sami możemy znaleźć.

Zmieniając sprzedawcę warto też zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, np. czy oferta danego sprzedawcy zawiera gwarancję stałej ceny w całym okresie trwania umowy, oraz czy nie jest przeznaczona tylko dla dużych firm. To kolejny powód, dla którego warto skontaktować się z przedstawicielem i sprawdzić informacje na własną rękę. Firmy, które starają się zmienić sprzedawcę prądu mogą zostać poproszone o podanie bardziej szczegółowych danych dotyczących zużycia energii. Uzyskane informacje pozwolą nowemu sprzedawcy przygotować prognozę zużycia energii na następny rok, przez co lepiej dopasuje ofertę do naszych potrzeb. Taka prognoza zużycia pozwala w przypadku większych klientów biznesowych uniknąć sytuacji, w której klient musiałby zapłacić za niewykorzystany limit mocy zamówionej lub ponieść karę finansową za przekroczenie tego limitu.

Łatwa zmiana sprzedawcy prądu

Do zmiany sprzedawcy energii trudno się przekonać, jak do każdej zmiany w naszym życiu, zwłaszcza, gdy człowiek przywykł do tego co wydaje się mu niezmienne. Warto jednak skorzystać z kompleksowej pomocy nowego sprzedawcy, który pozwoli nam zmaksymalizować korzyści wynikające z przejścia procesu zmiany dotychczasowego sprzedawcy. Należy jednak podejmować decyzje roztropnie i dokładnie zapoznać się z wszelką dokumentacją, aby zyski pieniężne były pozytywnym zaskoczeniem dla nas samych.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić