Porównaj oferty

26 wrz 2013

Prąd - baza wiedzy

Będą zmiany przy odczytach rachunku za prąd

Niezbędnym elementem funkcjonowania Inteligentnych Sieci Energetycznych są inteligentne systemy pomiarowe (ang. Smart Metering), które pozwalają na zdalny odczyt oraz analizę poziomu zużycia energii.

Wróć do: Aktualności Będą zmiany przy odczytach rachunku za prąd

Już niedługo możemy spodziewać się zmian w naszych gospodarstwach domowych i zakładach pracy. Tradycyjne urządzenia pomiarowe zostaną bowiem zastąpione przez tzw. inteligentne liczniki, czyli urządzenia, które umożliwiają automatyczny odczyt, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużywanej przez nas energii elektrycznej. Ich ogromną zaletą jest fakt, eliminacji potrzeby manualnej kontroli stanu liczników i ingerencji osób trzecich, a poprzez regularny transfer informacji pozwalają monitorować dane na temat stanu zużycia energii. Dodatkowo, wykrywają one przerwy w dostawie energii elektrycznej po czym automatycznie informują o tym fakcie centrum dyspozytorskie. Zmniejsza się również ryzyko niepowołanych działań mających na celu, obniżenie stanu zużycia energii.

Kiedy inteligentne liczniki prądu?

Wprowadzenie inteligentnych liczników będzie oznaczało dużą zmianę dla wszystkich konsumentów. Skończą się m.in. faktury zaliczkowe, a także prognozy zużycia energii elektrycznej. Odbiorcy będą mogli również zobaczyć ilość zużytej energii na swoim koncie w Internecie i to w rozbiciu szczegółowym na godziny oraz pory dnia. Jedną z dodatkowych zalet, jest także fakt, że płatność za bieżące zużycie energii elektrycznej daje w efekcie możliwość lepszego planowania budżetów domowych. Odbiorca będzie mógł samodzielnie śledzić jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii. Daje to lepszy obraz funkcjonowania całego gospodarstwa domowego. Można racjonalniej zużywać energię poprzez korzystanie z niezbędnych urządzeń i wyeliminowanie zbędnego zużycia urządzeń. Przy odpowiednim dostosowaniu instalacji elektrycznej oraz zamontowaniu sterowników konsumenci będą mieli możliwość zarządzania włączeniem konkretnych obwodów i np. korzystać z urządzeń elektrycznych, kiedy energia elektryczna jest najtańsza. Inteligentne liczniki pomogą wszystkim w świadomym gospodarowaniu energią elektryczną, a tym samym w panowaniu nad wydatkami w gospodarstwie domowym.

Co nam da inteligenty licznik prądu?

Ponadto powszechna instalacja inteligentnych liczników w naszych domach umożliwi sprzedawcom wprowadzenie ofert cenowych dostosowanych do potrzeb indywidualnych klientów mierzonych poziomem zużycia energii, co w efekcie przełoży się na wzrost aktywności konsumentów energii. W konsekwencji doprowadzi to do także racjonalizacji zużycia energii oraz znacznej poprawy efektywności jej użytkowania.
Istotnego dla promowania inteligentnych liczników w działania dokonuje obecnie przedsiębiorstwo ENERGA-Operator SA, które dla swoich klientów przygotowało krótki film edukacyjny szczegółowo wyjaśniający sposób działania liczników nowego typu.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić