Z tego artykułu dowiesz się
Co ma wpływ na średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny?
Zużycie prądu w 4-osobowej rodzinie może być bardzo zróżnicowane, choć wartości te w wielu przypadkach są do siebie zbliżone. Wszystko za sprawą tego, że zależy ono od wielu czynników, takich jak wielkość domu, liczba znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych, jak i od stylu życia rodziny.
Jedną z najważniejszych kwestii mających wpływ na to ile prądu rocznie zużywa 4-osobowa rodzina jest wielkość domu lub mieszkania. Co do zasady mieszkańcy domów płacą wyższe rachunki za prąd, które wynikają z większego zużycia energii. Dodatkowo im większy dom lub mieszkanie, tym także większe zużycie energii. Większa powierzchnia mieszkalna oznacza bowiem o wiele więcej urządzeń elektrycznych, które będą generowały pobór prądu.
Innym czynnikiem, który ma wpływ na zużycie energii, jest styl życia rodziny. Gospodarstwa domowe, które mają wyższy poziom konsumpcji, zużywają więcej energii. Korzystanie z inteligentnych rozwiązań, różnorodnych sprzętów elektronicznych wychodzących poza podstawowe wyposażenie domu i ekologicznych źródeł ciepła, które także pobierają prąd, przekłada się bowiem na wyższe zużycie energii w ciągu miesiąca, a w efekcie w skali roku.
Ile prądu zużywa 4-osobowa rodzina miesięcznie — dane uśrednione
Uśredniona wartość tego ile prądu zużywa 4-osobowa rodzina miesięcznie, na podstawie przeciętnego gospodarstwa domowego składającego się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci plasuje się na poziomie od 170 kWh do 200 kWh. W związku z tym to ile prądu rocznie zużywa 4-osobowa rodzina wynosi od 2040 kWh do nawet 2400 kWh.
Dane te są jednak jedynie średnią. Oznacza to więc, że wyliczone zostały na podstawie zarówno zużycia 4-osobowych rodzin, które żyją bardzo oszczędnie, jak i tych, które generują największy pobór energii wynikający z zastosowanych w ich domach źródeł ciepła wymagających zasilania elektrycznego. Dlatego też należy je traktować wyłącznie jako pewien wskaźnik.
Zużycie prądu rodziny 4-osobowej a limit energii elektrycznej 2000 kWh na rok
Analizując wskazane powyżej średnie zużycie energii elektrycznej rodziny 4-osobowej na rok, można zauważyć, że statystyczne gospodarstwo domowe składające się z takiej liczby osób nie będzie w stanie zmieścić się w limicie zużycia na poziomie zaledwie 2000 kWh rocznie. Oznacza to więc, że w większości przypadków ich rachunki za prąd pod koniec roku będą znacznie wyższe. Sprzedawcy prądu mają bowiem prawo stosować podniesione stawki za 1 kWh energii elektrycznej wyłącznie za zużytą energię ponad wskazany limit. W związku z tym, jeśli średnie zużycie prądu dla 4-osobowej rodziny wynosi 200 kWh, już w październiku może się ona spodziewać większych rachunków za energię, w przypadku których cena za 1 kWh może wynosić maksymalnie nawet do 0,693 zł netto.
Jak zmniejszyć średnie zużycie prądu w domu 4-osobowym?
Aby zmniejszyć to ile prądu zużywa czteroosobowa rodzina można wprowadzić kilka prostych zmian. Na przykład, można wymienić stare urządzenia na nowsze, bardziej energooszczędne modele oznaczone klasą energetyczną A. Można również zwracać uwagę na to, aby wyłączać urządzenia, które nie są używane oraz korzystać z energooszczędnych żarówek. Takie rozwiązania stosowane konsekwentnie przez wszystkich domowników pozwolą wygenerować co prawda nie duże, jednak zawsze, choć jakiekolwiek oszczędności. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację energetyczną naszego kraju, najlepszą opcją jest w miarę możliwości uniezależnienie się od krajowych dystrybutorów energii elektrycznej poprzez montaż paneli fotowoltaicznych.
Podsumowując, zużycie energii w 4-osobowej rodzinie może być bardzo zróżnicowane. Zależy to od wielu czynników, takich jak wielkość domu, liczba urządzeń elektrycznych oraz styl życia rodziny. Aby zmniejszyć zużycie energii, można wprowadzić kilka prostych zmian, takich jak wymiana urządzeń na nowsze, bardziej energooszczędne modele oraz wyłączanie urządzeń, które nie są używane. Pomimo tego rodziny 4-osobowe muszą się jednak liczyć, że prawdopodobnie nie będą w stanie nie przekroczyć rządowego limitu zużycia prądu na poziomie 2000 kWh rocznie.