Porównaj oferty

respect energy reklama

Zmiana dostawcy prądu krok po kroku

Wraz ze zmianami w 2007 roku, które pozwoliły rozdzielić usługi związane ze sprzedażą i dostawą prądu na dwa niezależne od siebie podmioty, odbiorcy końcowi energii elektrycznej zarówno prywatni, jak i biznesowi zyskali możliwość swobodnej zmiany dostawcy prądu. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i pomimo niekorzystnej oferty u dotychczasowego dostawcy prądu nie korzysta z takiej możliwości w obawie przed zmianą na gorsze. Zmiana dostawcy prądu nie jest jednak skomplikowana, a cały jej proces tłumaczymy krok po kroku poniżej.

Zmiana dostawcy prądu w praktyce

Na początku warto wyjaśnić pewną kwestię. Zmiana sprzedawcy prądu nie jest równoznaczna ze zmianą operatora prądu. Operator, a dokładniej Operator Systemu Dystrybucji energii elektrycznej zajmuje się jej dystrybucją i jest przypisywany na stałe do danego regionu kraju. To na nim spoczywa obowiązek, jakim jest świadczenie usług dystrybucji, w ramach których odpowiada on za nadzór nad siecią energetyczną jej konserwację oraz rozbudowę. To właśnie od dystrybutora sprzedawcy prądu kupują energię elektryczną, która na podstawie podpisanych z nimi umów trafia do domów i firm czy spółdzielni mieszkaniowych. Oznacza to więc, że każdy może zmienić sprzedawcę prądu, jednak już samodzielna zmiana operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej jest niemożliwa.

Osoby, które chcą zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, powinny się do tego odpowiednio przygotować. Wybór nowej firmy najlepiej, aby był dokonywany na podstawie analizy jej oferty, wraz z porównaniem jej z konkurencją. Sam proces zmiany sprzedawcy nie jest jednak skomplikowany, dzięki niemu można natomiast znacznie obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną lub zyskać gwarancję stałej ceny za 1 kWh prądu na czas trwania umowy.

Osoby, które dotychczas nigdy nie zmieniały sprzedawcy prądu, mają bowiem najczęściej podpisaną umowę kompleksową, w ramach której otrzymują jeden rachunek za dystrybucję oraz sprzedaż zużytego prądu. Choć rozwiązanie to wydaje się niezwykle wygodne, nie zawsze jest jednak opłacalne. Tego typu umowy kompleksowe "z urzędu" mają bardzo często dużo gorsze warunki od tych dostępnych na rynku. Dlatego też zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka oszczędności. Tym bardziej że związany z tym proces trwa najczęściej około 30 dni oraz nie trzeba obawiać się tego, że ciągłość dostaw prądu zostanie przerwana. Przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej przejęcie związanych z tym obowiązków leżących po jego stronie, przez nową firmę odbywa się zawsze płynnie.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm podczas zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dostępne są dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich polega na samodzielnej zmianie sprzedawcy, a związany z tym proces składa się natomiast z 5 kroków opisanych poniżej.

zmiana dostawcy prądu

Samodzielna zmiana sprzedawcy prądu krok po kroku

  • Pierwszym z nich jest znalezienie nowego sprzedawcy energii elektrycznej, którego oferta jest najkorzystniejsza, nie tylko pod względem ceny, ale również wielu innych czynników, które opiszemy poniżej i podpisanie z nim nowej umowy. Pomocny może być ranking dostawców prądu. Zawarcie nowej umowy w momencie, kiedy obecna nie została jeszcze rozwiązana z dotychczasowym sprzedawcą, ma za zadanie zagwarantować ciągłość sprzedaży i dostaw prądu. Obowiązywać zacznie ona jednak dopiero wraz z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży w starej firmie.
  • Drugi krok to wypowiedzenie umowy u obecnego sprzedawcy prądu. Przy czym w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na warunki wypowiedzenia umowy, tak aby nie narażać się na dodatkowe kary. W przypadku umowy kompleksowej, z którą mamy najczęściej do czynienia przy pierwszej zmianie sprzedawcy energii elektrycznej konieczne będzie także wypowiedzenie jej u Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
  • Trzecim krokiem jest podpisanie nowej umowy związanych ze świadczeniem usług dystrybucji elektrycznej z OSD, w przypadku której najlepszą opcją jest zawarcie jej na czas nieokreślony.
  • Czwarty krok procesu zmiany dostawcy to natomiast powiadamianie OSD o tym, że zawarło się nową umowę sprzedaży, na przykład za pomocą dostępnych na jego stronie wniosków.
  • Ostatnim krokiem, który pozwoli zmienić obecnego sprzedawcę energii elektrycznej na nowego, jest natomiast rozliczenie końcowe. Wykonywane jest ono na podstawie dokonanego odczytu licznika w dniu zmiany sprzedawcy. Sam odczyt licznika dokonuje najczęściej OSD. Oznacza to więc, że jeszcze jeden rachunek będzie wystawiony przez dotychczasowego sprzedawcę, jednak jest on zakończeniem z nim współpracy.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na podstawie pełnomocnictwa

Wspomniane wcześniej drugie rozwiązanie pozwalające na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w szybszy sposób, polega natomiast na udzieleniu pełnomocnictwa nowej firmie. W jej ramach nowy sprzedawca prądu wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz zajmuje się wszelkimi formalnościami, w tym także wypowiedzeniem umowy i zgłoszeniem zmian do OSD. Dzięki temu cały proces zmiany dostawcy prądu zamyka się w dwóch krokach — wystarczy podpisać nową umowę oraz odczytać stan licznika, na podstawie którego dokonywane jest rozliczenie końcowe. Z tej opcji mogą skorzystać odbiorcy prądu zarówno prowadzący gospodarstwa domowe, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Zmiana dostawcy energii — właściwy wybór

Aby zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowego była jak najkorzystniejsza, niezbędne jest dokonanie właściwego wyboru, na podstawie wielu czynników. Pomimo więc, że temat zmiany sprzedawcy prądu nie jest skomplikowany, ten etap przysparza najczęściej najwięcej kłopotów. Wymaga on bowiem porównania sprzedawców działających na rynku, wraz ze szczegółową analizą ich ofert. Dlatego też w tym celu warto posłużyć się dostępnymi, chociażby na naszej stronie narzędziami. Porównywarka cen prądu nadaje się do tego idealnie. Sama cena energii elektrycznej to jednak nie wszystko. Planując zawarcie umowy z nowym sprzedawcą, należy zwrócić także uwagę na takie elementy jak:

  • czas, na jaki następuje zawarcie umowy sprzedaży — przy obecnych wahaniach cen prądu na rynku najlepszą opcją jest wybranie umowy na krótszy okres,
  • warunki wypowiedzenia umowy — nie powinny znajdować się w nich kary umowne, które sprawią, że kiedy klient chce rozwiązać umowę sprzedaży energii elektrycznej wcześniej, ponosi on koszty,
  • warunki sprzedaży energii elektrycznej — czyli sposób rozliczania prądu, wysokość opłaty handlowej czy innych opłat abonamentowych, które finalnie wpływają na wysokość rachunku i w połączeniu z niską ceną za 1 kWh energii elektrycznej są bardzo często pułapką, przez którą w efekcie za prąd trzeba będzie płacić więcej niż dotychczasowemu sprzedawcy,
  • promocje i dodatkowe oferty — w ramach których można uzyskać gwarancje stałej ceny za prąd lub możliwość skorzystania na określonych warunkach z pomocy fachowców takich jak elektryk czy hydraulik.

Podsumowując, firmę, która prowadzi sprzedaż energii elektrycznej, może zmienić każdy, dokonując tego w samodzielny sposób według powyższych wskazówek lub udzielając pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. Rozwiązanie to, o ile będzie poprzedzone dokładną analizą dostępnych ofert na rynku za pomocą naszej porównywarki cen prądu, po zawarciu umowy z nowym sprzedawcą prądu daje natomiast szanse na obniżenie rachunków za energię elektryczną przy jej dużym zużyciu nawet o kilkaset złotych rocznie.

Aktualności
Ile prądu zużywają 2 osoby?
29 cze 2023
Ile prądu zużywają 2 osoby?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki za energię elektryczną stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. W przeliczeniu na jedną osobę najwięcej energii zużywają natomiast te, które składają się z 1 lub 2 osób. Dlatego też w poniższym artykule postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywają 2 osoby.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej
Jak oszczędzać energię w firmie?
17 gru 2014
Jak oszczędzać energię w firmie?

Nie tylko w domu energię elektryczną trzeba użytkować racjonalnie. Po pierwsze z powodów ekologicznych, a po drugie z powodów finansowych. Warto też uświadomić sobie, że użytkowanie energii w miejscu pracy również powinno odbywać się w sposób przemyślany, bo fakt, że to nie my zapłacimy rachunek, nie oznacza, że możemy trwonić energię.

Czytaj więcej
Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce
26 mar 2014
Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

Budynki pasywne w Polsce to wciąż odległa tematyka, jednak w Rybniku oddano właśnie do użytku budynek pasywny zużywający 13 kWh/m2 rocznie. Każdy z nas ponadto może śledzić temperaturę budynku oraz zużycie energii online, dzięki aplikacji udostępnionej inwestorów.

Czytaj więcej