Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Wydatki na prąd - ile płacisz za energię elektryczną?

Wydatki na prąd - ile płacisz za energię elektryczną?

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Czy wiesz, że sprzedawcy energii posiadają w swojej ofercie kilka rodzajów taryf energetycznych? W każdej z nich obowiązują nieco inne stawki. Niższa cena prądu może być w nich uwarunkowana m.in. porą dnia czy dniem tygodnia. Mimo to nadal większość Polaków korzysta z taryfy G11, w której energia kosztuje tyle samo przez całą dobę. Czy także się do nich zaliczasz? A rozważałeś kiedyś zmianę taryfy energetycznej? Podpowiadamy, dlaczego może okazać się to dobrym rozwiązaniem i w jakich przypadkach warto zdecydować się na taką zmianę.
Wydatki na prąd - ile płacisz za energię elektryczną?

Z badań TNS Polska wynika, że statystyczny Polak opłaca miesięcznie około 8 różnych rachunków, które sumują się nawet do 900 złotych. Wysokość średniego rachunku za prąd wynosi 176 złotych miesięcznie. Suma ta wzrasta wraz z liczbą domowników. W gospodarstwach domowych zamieszkałych przez jedną osobę kwota ta to około 115 złotych, zaś w rodzinach 2+2 już nawet 250 złotych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że rachunki za prąd można zmniejszyć nawet o 20-30% i to bez potrzeby wdrażania zachowań i nawyków minimalizujących zużycie prądu w naszych domach. Wystarczy jedynie zmiana taryfy energetycznej, na taką, która będzie dostosowana do trybu życia domowników.

Taryfa G11 najpopularniejsza w Polsce

Gospodarstwom domowym dedykowane są taryfy energetyczne oznaczone literą G. Bez wątpienia przoduje wśród nich taryfa G11, w której obowiązuje jednakowa stawka energii przez całą dobę. Wynika to z prostego względu, że jest to taryfa domyślnie proponowana przez sprzedawców energii przy podpisywaniu umowy. Nie oznacza to, że próbują nakłonić nas do złego wyboru. Zdecydowana większość osób zużywa najwięcej energii elektrycznej między godziną 15:00 a 22:00. To właśnie wtedy zazwyczaj kończymy pracę, gotujemy obiad, wstawiamy pranie czy oglądamy telewizję. Z tych względów, taryfa G11 faktycznie w większości przypadków okaże się najlepszym wyborem. Z pewnością nie brakuje jednak osób, które pracują w systemie zmianowym bądź czas na domowe obowiązki i rozrywkę mogą przeznaczyć jedynie w weekendy. Z myślą o nich powstały taryfy dwustrefowe.

Taryfa dwustrefowa: nocna i weekendowa

Poza taryfą G11 mamy do dyspozycji jeszcze dwie inne taryfy określane mianem dwustrefowych. Skąd ta nazwa? Są bowiem podzielone na dwie strefy czasowe, w których obowiązują inne stawki za energię: niższa i wyższa. Strefy te zależne są nie tylko od ram godzinowych, ale i dni. Przyjrzymy się im bliżej, aby sprawdzić, kiedy mogą okazać się opłacalnym wyborem. 

  • Taryfa G12 - Obowiązuje w niej niższa stawka za energię przez około 10 godzin w ciągu doby, przy czym większość z nich przypada na godziny nocne. Z tego też względu nazywana jest także taryfą nocną. Decydując się na G12, mniej za prąd zapłacimy w godzinach 13:00 - 15:00 i 22:00 - 6:00
  • Taryfa G12w - jej druga nazwa to taryfa weekendowa. Jak łatwo się domyślić, oferuje niższe stawki za energię także w soboty i niedziele. Traktuje się ją jako zmodyfikowaną taryfę G12, ponieważ działa na podobnych zasadach, z tym, że niższa stawka obowiązuje także zazwyczaj od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. W większości przypadków do strefy z niższą stawką taryfową zalicza się także dni świąteczne.

Kiedy wybrać taryfę nocną, a kiedy weekendową? Aby podjąć dobrą decyzję należy przeanalizować nasz tryb życia. W tym celu warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • W jakich godzinach przebywamy poza domem w ciągu tygodnia?
  • Czy weekendy spędzamy w domu?
  • Kiedy zazwyczaj wykonujemy prace domowe (pranie, gotowanie, zmywanie)?
  • Kiedy najczęściej korzystamy z urządzeń elektronicznych (komputer, telewizja, konsola)?
  • Czy jesteśmy w stanie stworzyć harmonogram korzystania z określonych sprzętów (np. pranie robimy zawsze w sobotę lub w godzinach wieczornych) i go przestrzegać?

Jeśli po analizie naszych odpowiedzi okaże się, że to właśnie po powrocie z pracy zużywamy najwięcej energii, to zapewne warto pozostać przy taryfie G11. Jeśli jednak do domu wracamy wieczorem bądź często zdarza nam się oglądać telewizję do późnych godzin nocnych, to może warto rozważyć przejście na taryfę G12. Wystarczy, że zaplanujemy prace domowe także na późne godziny, aby to rozwiązanie przyniosło nam wymierne korzyści. W przypadku, gdy w ciągu tygodnia nie mamy czasu na obowiązki domowe i to właśnie głównie weekendy spędzamy w domu, to lepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie taryfa weekendowa. To wtedy większość z nas dysponuje wolnymi godzinami, które może poświęcić na porządki, gotowanie, a także rozrywkę w postaci gier na konsoli czy oglądania telewizji bądź seriali na laptopie. 

Warto wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy energii udostępniają internetowe narzędzia obsługowe do rozliczeń faktur za energię elektryczną. Taką usługę proponuje m.in. innogy Polska. Co więcej, proponuje także możliwość dostosowania wysokości Opłaty Handlowej w zależności od cyklu rozliczeniowego (miesięczny, 6-miesięczny, 12-miesięczny).

Dlaczego warto zmienić taryfę energetyczną?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna - żeby płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną. Skoro możemy płacić mniej za to samo, to po co przepłacać? Warto więc poświęcić chwilę, aby zastanowić się nad zmianą taryfy, szczególnie że taki krok może przynieść nam oszczędności na poziomie nawet 30%. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać przecież na przyjemności aniżeli na rachunki. Identyczna systuacja jest wtedy, gdy kupujemy prąd dla małych firm, takich jak przydomowe biuro lub warsztat, gdzie zużycie prądu jest na poziomie zbliżonym do tego jakie mają właściciele dużych domów jednorodzinnych.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót