Porównaj oferty

31 lip 2014

Prąd - baza wiedzy

Czy można zmienić dostawcę prądu?

Od kilku lat w Polsce, tak jak w innych krajach europejskich możemy zmienić sprzedawcę energii niezależnie od tego w jakiej grupie taryfowej jesteśmy rozliczani.

Wróć do: Aktualności Czy można zmienić dostawcę prądu?

Czy można zmienić dostawcę prądu?

Możliwość zmiany sprzedawcy prądu wiąże się ściśle z zasadą TPA „Third Party Access” (zasada dostępu stron trzecich). W skrócie rzecz ujmując zasada ta daje prawo odbiorcy energii do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy energii. Kim w ogóle są trzy strony ?Pierwszą stroną jest właściciel sieci, którego wg prawa polskiego zmienić nie możemy ponieważ jest on przypisany do konkretnego rejonu naszego kraju. Inaczej mówiąc pierwsza strona to dystrybutor, druga – odbiorca energii, czyli my, a trzecią stroną jest sprzedawca energii, którego to możemy wybrać sami. Zasada TPA jest jedną z podstawowych zasad, na której opiera się liberalizacja rynku energii.

Kto i od kiedy może zmienić sprzedawcę?

Sprzedawcę może zmienić każdy. Nieważne, czy prowadzimy firmę, czy interesuje nas proces zmiany dostawcy w gospodarstwie domowym. Aktem prawnym, który określa zasady i warunki zaopatrywania odbiorców w energię przez przedsiębiorstwa energetyczne jest ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Zgodnie z art. 4j ust. 1 tej ustawy odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu energii od wybranego przez siebie sprzedawcy. Jednak wprowadzenie tego zapisu nie było równoznaczne z pełną swobodą jaką mamy teraz. Zasada TPA została zagwarantowana w art. 3 ust. 5 dyrektywy elektroenergetycznej, a dopiero od 1 lipca 2007 r. odbiorcy w gospodarstwach domowych nabyli uprawnienie zakupu energii od wybranych przez siebie sprzedawców.

Ile razy można dokonać zmiany?

Nie ma ograniczeń w liczbie dokonywanych zmian sprzedawcy energii elektrycznej. Za każdym razem, gdy jesteśmy niezadowoleni z usług lub stać nas na ponoszenie kar za zerwanie umowy możemy zmienić dostawcę energii. Częstość zmian ograniczona jest wyłącznie czasem trwania procedury zmiany sprzedawcy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.2 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić